Hiidlased alistasid merel kindlalt saarlased (0)

Hiidlaste võimas teine poolaeg surus saarlased pikali. Mobiilifoto: Kasper ElissaarTäna keskpäeval tegid ajalugu Hiiumaa ja Saaremaa jalgpallimeeskonnad, kes keset Väinamerd parvlaeval Muhumaa vastamisi astusid. Võitjana väljusid lahingust hiidlased, kes teise poolaja tabamusest vastased 4:1 üle mängisid.

Parvlaeva alumisel tekil peetud heitluses mängiti 2x15 minutit, väljakul oli ühel võistkonnal viis väljakumängijat ning väravavaht. Laeva tervise huvides peeti kinni erireeglitest: palli maksimaalne kõrgus mänguväljakul oli 120 cm ning küljeaut mängiti maast.

Võrdselt ja mõlemapoolsete võimalustega alanud kohtumises haarasid juhtohjad saarlased, kui juba kolmandal minutil Mait Erlenbach võrku sahistas. Teise poolaja alguses lõid aga hiidlased kolme minuti jooksul kolm väravat, pöörates seisu totaalselt teiseks. Lõpu eel löödi veel ka neljas, vormistades sellega oma ülikindla võidu.

"Ütleme nii, et täiesti loogiline. Esimene poolaeg olime üle ja olime eduseisus. Teine poolaeg hiidlased panid kõvasti juurde ja meil justkui pärast esimest poolaega võistkond võttis liiga rahulikult," kommenteeris kaotajate peatreener Jan Važinski.

Heitluse korraldaja, Kärdla linnapea, tänane Hiiumaa meeskonna treener ning üks väravalööja Georg Linkov arvas samuti, et lühike poolajapaus aitas mängu hiidlaste kasuks kallutada. "Esimesel poolajal jäime ühe väravaga taha, aga siis sellel lühikesel joogipausil sai mehed kokku võetud ja öeldud, et ärme mängi nii palju tehniliselt, vaid mängime kogemuse peale - üritame standardolukorrad enda kasuks pöörata."

Kompav avapoolaeg

Kuigi kohtumise esimese teravama momendi lõid hiidlased, kui nende kapten Tõnis Koppel hea sööduga noore ründaja Heimar Haviku leidis, kes saarlaste väravavahi tõrjetööd tegema pani, siis sealt edasi domineerisid pigem saarlased.

Kolmandal minutil kasutati väravaesine segadus ära ning Mait Erlenbach virutas palli kindlalt raamide vahele - seisuks 1:0.

Avavärav andis peamiselt Sörve JK mängijatest koosnenud saarlastele indu juurde ja mitmel juhul üritati oma eduseisu suurendada, kuid naabersaare elanikud suutsid kaitses head tööd teha. Esimese veerandtunni lõpus proovisid juba ka algavaks hooajaks II liigasse tõusnud Kärdla linnameeskonna pallurid tabamuseni jõuda, kuid esialgu tulutult.

Hiidlaste tormiline rünnak

Joogipausilt naastes panid hiidlased külmal laevatekil meeletu surve vastastele peale ja see kandis ka vilja. 17. minutil viigistas kõigest 16-aastane Heimar Havik seisu, kui ta Janno Johansoni pealelöögile põlve vahele pani. Minut hiljem korraldas taas Havik asju, viies mõne meetri pealt Hiiumaa juhtima.

19. minutil jätsid saarlased Tanel Lipsi värava ees täieliku valveta ning selle kasutas mees suurepäraselt ära, viies hiidlased 3:1 ette. "Peale poolaega nende häälestamine, tahtmine oli palju kõrgem. Pluss meil olid individuaalsed vead, kuskil võib-olla situatsiooni alahindamine - see määras ära," lausus Važinski.

Hiiumaa võistkonna kapten Koppel tõstis samuti esile, et pärast kaotatud avapoolaega peeti nõu ja otsustati uue taktikaga peale minna, mis töötas ideaalselt. "No alguses ei saanud aru, kuidas siin üldse mängida. Need postid ka segavad omamoodi. Aga pärast esimest poolaega pidasime nõu ja panime surve peale ja see nagu mängis hästi välja. Saime kohe palli kätte ja tulid kiired väravad."

Saaremaa jõudis oma esimeste üritusteni teisel poolajal alles 22. minutil. Liiga ohtlikuks aga ei suudetud muutuda ning ründama asusid taas hiidlased. Kahel korral jõuti ka väravateni, kuid need ei olnud reeglipärased. Palju ei jäänud puudu saarlaste omaväravastki.

Minut enne lõppu asusid lõunapoolsema saare mängijad täisjõududega rünnakule ja seda tehti lausa nii suure tahtmisega, et üks pall saadeti laeva lae põrkest hiidlaste väravasse. Sellega rikuti aga määruseid ja väravat kirja ei saanud panna. Jalgpallitõde ütleb aga, et kui ise ei löö, lüüakse sulle ning nii virutaski kohtumise viimasel minutil Georg Linkov nurgalöögist tulnud söödust palli raamide vahele. Lõppseisuks 4:1 ja kindel võit sedapuhku hiidlastele.

Järgmine mäng lennukil

Hiidlaste esindaja Linkov arvas, et kiire mängu juures osutus mõneti määravaks nende pikem pink. "Plats on ju väga väike, kitsas. Mängijaid on palju ja see pulss on päris kõrge väljakumängijatel, et see vahetus tuleb kindlasti abiks."

Mängu kiirust tõstsid esile ka saarlased. "Väga huvitav mäng tegelikult. Väga spetsiifiline, hästi kiire. Võib-olla sellega natukene oli raskuseid, et see palli maksimaalne kõrgus oli 1,2 meetrit. Aga ei, väga hea üritus, väga hea mäng oli," tunnistas kaotuse alla neelanud treener Jan Važinski, kes tegelikult ise Hiiumaalgi noori poisse õpetamas käib.

"See ei ole nagu päris jalgpall, aga teistmoodi feeling on. See on väga mõnus üritus. Selliseid peaks rohkem olema. Iga aasta!" kommenteeris keset jäist merd saadud võidu järel Koppel. Rahulolust pakatas ka organisaator Linkov. "No praegu on emotsioonid täiesti laes. Üritusega väga rahul! Ja nüüd peab otsima, millised on need maailma kõige suuremad lennukid, kus sellist analoogset matši korraldada."

Ta lisas: "Paar päeva tagasi oli Ruslan siin, AN-124, et see on väidetavalt maailmas suuruselt teine lennuk. Kui meil õnnestub seal kaubale saada, siis ära iial ütle iial."

Kaks aastat tagasi taastasid kahe saare vutitegelased vana traditsiooni, mille kohaselt suvel üksteiselt mõõtu võetakse. Järgmine kord kohutaksegi 21. juunil Kärdlas, kui jalgpallile omasemal muruväljakul vastumisi astutakse.