Koondis andis Lätile turmtuld, kuid kaotas (26)

Ikka ja jälle jäi eestlastel napilt puudu. Foto: Siim SemiskarEesti koondis andis Balti turniiri avamängus võõrustajamaa Läti väravale turmtuld, kuid pidi ohtrate raisatud võimaluste järel ikkagi 0:1 kaotusega leppima.

Igalt positsioonilt lätlaste väravat pommitanud eestlased hoidsid initsiatiivi pea terve kohtumise vältel, aga ainus värav sündis teise poolaja algusest penaltist hoopis lätlasele.

"Mängu iseloom ja tulemus seekord päris ei kattu. Olime päris head, aga kahjuks ei löönud väravat ära," kommenteeris Eesti peatreener Tarmo Rüütli pärast kohtumist.

Eesti poolelt jõudsid korduvalt lähedale nii Vjatšeslav Zahovaiko, Tarmo Kink, Klavan, debütant Sander Puri kui paljud teised, aga viigiväravgi jäi siiski sündimata.

Ühtekokku pommitasid valgetes särkides mänginud eestlased vastaste väravat 24 korral, neist raamidesse lendas 9 lööki. Lätlaste arvele jäi võidumängus vaid 8 pealelööki, millest 2 lendas postide vahele.

Rüütli: kui on löök, siis löö

Kiirete kohanemisele kulunud minutite järel alustas Eesti turmtulega juba neljandal minutil, kui Martin Vungi terav kauglöök suundus tagumisse alumisse nurka, kust väravavaht Andris Vanins selle raskustega kätte sai.

Kolm minutit hiljem võttis Zahovaiko vasakus kastinurgas palli endale hästi ette ning lõi pöördelt peale, kuid löök läks veidi üle jala ja lendas üle värava. Kümned sekundid pärast seda saatis Ats Purje Joel Lindpere tsenderdusest palli värava eest läbi ja napilt-napilt tagumisest postist mööda.

Eesti koondise arvukal fänniarmeel jäi üle vaid ebaõnne needa ja ilusa etenduse nautimist jätkata. Zahovaiko pealöögi püüdis väravavaht; Lindpere kaugürituse Vanins küll pillas, aga sai lõpuks ikkagi kätte; Zahovaiko suunas Sidorenkovi tsenderdusest palli väravast mööda. Ning seda kõike nelja minuti sees.

"Kui sul sellised lööjad meeskonnas on, siis ei ole mõtet neid vaka all hoida," kommenteeris peatreener ohtraid kauglöögiüritusi. "Kui sul on löök, siis löö. Kui sul on Cristiano Ronaldo tribling, siis tribla kõigist mängijaist mööda."

Samasuguses tempos jätkus kogu esimene poolaeg - eestlased lõid teravusi ja üritasid kaugelt, lätlaste puurilukk klaaris olukorrad mõningaste probleemidega. Võõrustajad jõudsid seejuures oma esimese pealelöögini alles veidi enne pooltunni täitumist, kui Juris Laizans sooritas üsna ohutu kauglöögi.

Paar minutit hiljem hoidis lätlaste puurivahti töös Tarmo Kingi kauglöök, mis sai ebatavalise põrke järel tõrjutud Vaninsi rinnaga. Hetk hiljem võinuks aga tulla mängu kannapööre, kui suure surve alt vabanenud kodumeeskond nõelas ohtlikult kontrarünnakul.

Aleksejs Višnjakovs sai paremalt äärelt Juris Laizansilt söödu ja sooritas terava ühepuutelöögi, kuid esmakordselt tõsiselt mängu sekkuma pidanud Mart Poom vastas talle suurepärase reaktsioonitõrjega.

"Vastased mängisid esimesel poolajal tunduvalt paremini, sest meie koondis tuli alles hiljuti kokku, aga Eestil oli enne Gruusiaga mäng. Meie kokkumäng jättis soovida ja see oli eestlaste trump," arvas Läti juhendaja Aleksandrs Starkovs.

Järsk pööre

Kui esimese poolaja järel pidanuks Eesti koondis kõigi loogikareeglite kohaselt juhtima, siis teise poolaja alguses pöördus mäng järsult ja pöördumatult.

Esmalt hoiatas Laizans 25 meetrilt teele saadetud raketiga, mis raksatas ristnurga juures vastu posti. Isegi Poomi pantrihüpe polnuks eestlasi päästnud, kui see pall kümmekond sentimeetrit täpsem oleks olnud.

Paar minutit hiljem jäi aga Klavan kaitses Vits Rimkuse katmisega hiljaks ning kui vastane sai värava ees palli, kukkus Rimkus tema surve all ja kohtunik vilistas penalti. Laizans realiseeris selle kindlalt, saates palli parema posti äärde.

"Eks kaitse kokkumäng aitas sellele kaasa," nentis Rüütli. "Teise poolaja alguses ei laabunud kõik paraku omavahel päris hästi, ei saanud seda kõrget palli kätte ja magati oma mees maha. Loodeti vist ka kerge suluseisu peale."

Teine poolaeg eestlaste poolt vaadatuna enam nii hea ei olnud. Kaotusseisus oldi küll vastastest märksa väravajanulisemad ning jätkati ka kaugtuld, aga sihik paistis ühe enam paigast ära minevat.

Tunni aja täitudes otsustas Rüütli tulle halge juurde visata, vahetades väljakule debütant Sander Puri, Aleksandr Dmitrijevi ja Vladimir Voskoboinikovi. Mõningast ründeteravust see ka lisas, kuid lätlastel olid lahtises mängus samuti omad võimalused.

67. minutil pääses aktiivselt sekkunud Puri peaga löögile, aga pall lendas meetrijagu üle värava. Neil minuteil elavnes sinisärklaste mäng taas ning peagi ei jäänud palju puudu ka Dmitrijevil ja taaskord Kingil.

Viimased kaks väga ohtlikku lööki sooritas penaltiolukorras patustanud Klavan, kel siiski napilt oma teo heastamisest puudu jäi. 78. minutil üritas ta 40 meetri pealt üllatuslööki ja puurivaht oli tõesti kergetes raskustes, aga pall lendas napilt üle. Seitse minutit hiljem lõi ta aga järjekordse löögi tagumisest postist mööda.

Lätlaste parim šanss eduseisu suurendamiseks tekkis viimastel hetkedel Andrejs Pereplotkinsil, kes jooksis eestlaste kaitseliini üle, kuid saatis palli Poomiga silmitsi pääsedes ettevõrku.

Kuusteist tundi taastumiseks

Homme õhtul kell 16:00 lõpetab Eesti koondis enda jaoks turniiri kohtumisega Leedu vastu. Lätlased ja leedulased otsustavad lõpliku tabeliseisu pühapäevase omavahelise mänguga.

Läti vastu end väga heast küljest näidanud Lindpere Leedu vastu enam ei mängi, ülejäänud pallurid peavad aga napi 16-tunnise puhkuse järel taas end kokku võtma. Peatreener Rüütli suuri vangerdusi teha ei kavatse ega saagi, sest koosseisuprobleemid lihtsalt ei luba.

"Väga palju variante pole, ehk väravavahi kohal võib anda võimaluse ka Mihkel Aksalule," kommenteeris ta. "Täna saatsin kõik kolm vahetust sisse ning pingile jäid vigane [Taavi] Tähn ja poolvigane [Urmas] Rooba. Ehk Rooba avaldab ka soovi homme kaasa lüüa." Samas kinnitas ta, et võimaluse võib saada teine võimalik debütant Igor Morozov.

Kas kaks päeva järjest on võimalik nii head mängu näidata? Tarmo Kink: "Eks ta väga raske saab olema kindlasti, sest alles teisipäeval mängisime Gruusiaga ja nüüd veel. Leedule on see esimene mäng, aga lahinguta me alla ei anna."