Luup peale | Blitzkrieg'i kaevikusõjaga asendanud Kaljul vedas, et Tuleviku käest viik kätte saadi (0)

Nõmme Kalju ja Viljandi Tulevik mängisid Hiiul 0:0 viiki. Foto: Oliver Tsupsman

Nõmme Kalju on koroonaisolatsioonist naasmise järel pidanud Premium liigas 11 päevaga neli mängu, millest on teeninud kõigest viis punkti, sest täna ei suudetud Viljandi Tuleviku vastu enamat 0:0 viigist. Kalju esitusele vajutas pitseri Igor Subbotini 18. minuti punane kaart.

90 minuti lõikes oli võidule lähemal külalismeeskond Tulevik, kes sai arvulise ülekaaluga enda kätte ka initsiatiivi. Kui Kaljul tekkis terve kohtumise jooksul vaid üks väga hea väravavõimalus, siis Tulevikul oli neid mitu, ent Marko Meeritsa vägev partii Kalju väravasuul päästis neile viigi.

Kui väärtuslik see viik Kalju jaoks on, selgub hooaja lõpus, kui punktid kokku loetakse. Kui Kalju on tänu sellele teisel tabelireal, võib tänasele õhtule tagasi vaadata kui eduka hooaja ühele nurgakivile. Kui ei ole, siis järjekordsele matšile, mida taga kahetseda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Subbotin pääses, aga ainult mõnekümneks sekundiks

Kohtumise pöördeline hetk leidis aset 16. minutil, kui Kalju poolkaitsja Igor Subbotin tegi keskväljal vea Herol Riibergile. Kõlas vile ja kohtuniku Juri Frischeri taskust tõusis kiiresti kollane kaart. Riiberg oli endiselt platsil pikali ja väliste märkide põhjal otsustades mitte just väikestes valudes.

Samal ajal kui Tuleviku meedik Merlin Parkel tohterdas Riibergi, sörkis Subbotin peatreeneri Marko Kristali korraldusel viimase juurde, et kuulata juhtnööre, kuidas mängida teisiti (loe: paremini) kui seni. See Kristali töö läks luhta, sest samal ajal pidas Frischer kiirelt nõu abikohtuniku Aron Härsinguga, mille järel sammus Subbotini juurde, tühistas kollase ja tõstis punase.

Korduse põhjal oli päevselge, miks kohtunikud nii talitasid. Subbotin sõitis Riibergile jõuliselt korkidega hüppeliigesesse (etteruttavalt olgu öeldud, et Riiberg vahetati trauma tõttu peagi välja). Kui 1980. aastal oleks selle eest vilistatud ainult viga ja 2000. aastal pääsenuks patustaja võib-olla kollasega, siis 2020. aasta jalgpallireeglite järgi on see selge punane kaart.

Kas kohtunik tohib siis oma otsust muuta? Kuniks mänguga pole jätkatud, siis tohib küll. Palli polnud mängu pandud, seega oli Frischeril täielik õigus Subbotini sanktsiooni muuta.

2. Blitzkrieg'i asendas kaevikusõda

Tegemist oli Kalju neljanda kohtumisega pärast meeskonna sunnitud koroonapausi. Eelmises kolmes – võõrsil FCI Levadia (1:2) ja Tartu Tammekaga (0:0) ja kodus Narva Transiga (2:1) – iseloomustas Kalju esitust väga isukas, energiline ja tahtejõuline avang, millele järgnes selge väsimine ja tempo raugemine.

Igati loogiline, sest kui metsajooksu või jõutrenni saab isolatsioonis viibides veel teha, siis jalgpallilise füüsilise vormi hoidmiseks on vaja trenne ja mänge. Neid aga Kaljul polnud. Kas Kalju hoidis end alguses tagasi teadlikult, alateadlikult või vastupidiselt mänguplaanile, teavad täpselt vaid asjaosalised. Aga blitzkrieg jäi täna ära. Ning siis sai Subbotin punase kaardi, mis andis kohtumisele hoopis teistsuguse helistiku.

Kui esmalt oli Tulevik esmalt süllekukkunud arvulise ülekaalu mänguliseks ülekaaluks konverteerimisega kergetes raskustes (rütmi häiris ilmselt ka Riibergi sunnitud väljavahetamine), siis avapoolaja edenedes saadi sellega hakkama üha paremini. 44. minutil teeniti karistuslöök, mille Martin Allik müüri kõmmutas. 45+1. minutil pööras end trahvikastis löögile Kaimar Saag, aga tulistas üle.

Kalju pidi langema kaevikutesse ja ootama, kas mõni Tuleviku eksimus kingib neile väravašansi või mitte. Esimesel poolajal neid võimalusi polnud, aga teise alguses paar lootust andnud momenti tekkis. 51. minutil vedas Amir Natho meeskonna kiirrünnakule ja lõi ise peale, aga pall veeres ohutult Karl-Romet Nõmme sülle. Viis minutit hiljem leidis Andri Markovitši tark sööt kasti lõiganud Kaarel Usta, kes lõi otse õhust, aga üle.

Seejärel sai jõud otsa vaatamata vaheajal platsile toodud värsketele jalgadele (Kaspar Pauri ja Odilaviot asendasid Sander Puri ja Aleksandr Volkov). Aga jalgpallitõde ei ütle asjata, et üks võimalus ikka tekib ja see tõde pidas paika ka täna. 82. minutil andis Markovitš hiilgava tsenderduse ning kaitsjate tähelepanust vabanenud Natho pääses vähem kui 10 meetri pealt löögile.

Hiilgav võimalus võtta klassikaline "kannatab-varajase-punase-ära-ja-lööb-oma-ainsast-võimalusest-kohtumise-ainsa-värava" võit. Natho tabas palli hästi, löök oli hea kvaliteediga, aga Nõmm samuti ülesannete kõrgusel ja tõrjus lati alt.

3. Tulevikul on vallutamata vaid üks bastion – Levadia

Viik mulluse pronksimeeskonna üle on Tuleviku jaoks muidugi väärtuslik tulemus. Kui nädalavahetusel oleks FC Kuressaarest jagu saadud ja täna Kaljule kaotatud, mitte mõlemaga viiki mängitud, oleks tabelis üks punk rohkem, aga viik tunamulluse Eesti meistri Kaljuga on emotsionaalselt väga väärtuslik ja annab Viljandi meeskonnale hooaja viimaseks kolmandikuks kindlasti hea tunde.

Tulevik on tänavu alistanud Paide Linnameeskonna, FC Flora, Tartu Tammeka, Narva Transi, Tallinna Legioni, FC Kuressaare ja Tallinna Kalevi ning mänginud nüüd viiki Kaljuga. Punkte pole nad teeninud ainult FCI Levadia käest. Nendega kohtutakse kohe pärast koondisepausi ehk 17. oktoobril. Kas Tulevik suudab siis hõbedavõitlusse veel ühe pöörde tuua?

Kalju tänane viik tähendab, et kuigi nad on tabelis teist kohta hoidvast Paidest pidanud ühe mängu rohkem, on neil tabelis kaks punkti vähem. Hõbedavõitlus, nagu teame, on tänavu aga eriti tähtis, sest pronksimeeskond eurosarjakohta ei taga.

4. Odilavio jätkuvalt küsimärk

Hooaja eel päris suurte lootustega Kalju edurivi tugevdama toodud brasiillase Odilavio senine hooaeg on olnud vigastuste jada. Enne tänast on ta mänginud 13 minutit karikasarjas (10. märtsil), 30 minutit Premium liigas (19. mail) ja 71 minutit Esiliiga B-s (8. juunil). Esindusmeeskonna algkoosseisu kuulus 24-aastane ründaja täna esimest korda.

Mis sorti mängumehega tegu, jäi endiselt selgusetuks. Odilavio vahetati kohtumise poolajal välja. 3. minutil sooritas ta ambitsioonika kauglöögi, mis läks Tuleviku väravast selgelt mööda. Rohkem Odilavio esile ei kerkinud, aga arvestades Subbotini eemaldamisega kaasnenud vähemust ja initsiatiivi Tuleviku kätte kandumist, polnud see teab mis suur üllatus. Küsimärk on õhus ja ootab vastamist.

5. Mängu parim – Marko Meerits

Teise poolaja esimese poolega oli enamvähem selge, et käesoleva tiitli pälvib emb-kumb neist meestest, kes eile Eesti rahvusmeeskonna peatreenerilt Karel Voolaidilt koondisekutse said. Ehk siis kas Tuleviku ääreründaja Pavel Marin või Kalju väravavaht Marko Meerits.

Marin oli selgelt kõige ohtlikum Tuleviku mängija, kelle pidurdamisega ei saanud hakkama ükski tema vastu tegutsenud Kalju mängija ning Meerits pidi päästma selle, millega silmitsi sattus. 47. minutil tõrjus ta terava nurga alt trahvikasti murdnud Marini välisküljelöögi ja 64. minutil peatas sama mehe madala tagumisse nurka teel olnud löögi.

Ühe Marini pealelöögi blokeeris Mikk Reintam (66.), korra lõi Tuleviku mees üle (76.) ja vahelduseks pidi Meerits tõrjuma ka Alliku salakavala põrkega karistuslöögi (80.), kuniks saabus kohtumise otsustav hetk. Minut pärast Natho superšanssi pääses Marin paremalt äärelt trahvikasti ja Meeritsaga silmitsi.

Marin tulistas tugevalt ja madalalt tagumise alumise nurga suunas, aga Meerits sirutas jala välja ja tegi hiilgava tõrje! Geim, sett ja matš! Aga ainult Meeritsa töölõiku puudutavas osas. Kuna rünnakul jäi Kalju nullile, tuli rahulduda viigiga, mis ei luba ilmselt ka Meeritsal väga hea partii üle täit rõõmu tunda.