Luup peale | Kadriorus mängiti 99 minutit mängu, mis oli väidetavalt jalgpall (0)

Tallinna JK Legioni ründaja Marek Šatov pärast 23. minutil raisku lastud kohtumise parimat väravavõimalust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 6. vooru kohtumises olid Kadrioru staadionil vastamisi liigatabeli kaks viimast meeskonda – Tallinna JK Legion ja Narva JK Trans. 99 minuti (avapoolajale lisati kolm ja teisele kuus minutit) jooksul nägi mängu, mis väidetavalt oli jalgpall. Väravaid, nagu lugeja eelneva põhjal juba aimab, muidugi ei löödud.

Kohtumine oli tõesti sündmustevaene ja kehva kvaliteediga. Mõlema meeskonna jaoks oli tegu kolmanda mänguga 8 päeva jooksul ning väsimus kumas läbi iga mängija (erandiks Ofosu Appiah, temast hiljem pikemalt) tegutsemisest. Uimasus ja ebatäpsus olid läbivad.

16. minutil pääses vasakult äärelt läbi Aleksandr Ivanjušin, aga Pavel Londak tuli väravast välja ja summutas äärekaitsja pealelöögi. 23. minutil eksis end karistusalas sööduga Sergei Kondrattsev, aga Marek Šatov ei suutnud kingitust vastu võtta ja saatis palli taevasse. Need olid ka kohtumise ainsad momendid, kus tõeliselt teravat väravalõhna tunda oli.

Kui väravate löömisega meeskonnad hakkama ei saanud – tegelikult ei jõutud sellele isegi lähedale –, siis punaste kaartide teenimisega küll. Trans jäi arvulisse vähemusse 56. minutil, kui teise kollase kaardi sai Sadio Tounkara. Legion sai seejärel küll initsiatiivi selgelt enda valdusse, ent ei osanud ega suutnud sellega midagi peale hakata. Teravusi nappis, ohtlikke pealelööke ei sooritatud.

Legion ise jäi kümnekesi 87. minutil, kui teise kollase sai poolaja keskel vahetusest sekkunud Vsevolod Zassuhhin. 90+6. minutil avanes Transil võimalus võiduvärava löömiseks. Paremalt äärelt trahvikasti toimetatud karistuslööki pääses Irie vabalt peaga äsama, aga lõi mööda. See oli kohtumisele paslik lõppakord. Igasugune muu tulemus peale 0:0 viigi olnuks pentsik.

1. Tounkara eemaldamine – ainuõige otsus

Kohtumise üks olulisemaid hetki oli Transi poolkaitsja Sadio Tounkara eemaldamine 56. minutil, kui ta teenis Andrei Sidorenkovile tehtud vea eest oma teise kollase kaardi. ERR-i eetris sai kohtunik Grigori Ošomkovi otsus ekspertkommentaatori Indrek Zelinski käest kõva kriitikat, aga alusetult. Kohtuniku otsus oli ainuõige.

Tounkara jooksis selja tagant Sidorenkovile sisse. Jah, ta proovis seda maskeerida õlg-õlale kontaktiks, aga kordused paljastasid halastamatu tõe – Tounkara tõukas Sidorenkovi selga. See on jalgpallis viga. Ning kui vastane, keda niimoodi selga tõugatakse, on sisenemas karistusalasse, kus teda ootab tükk tühja maad, siis tuleb rikkujat karistada kollase kaardiga. See oli õpikunäide.

Tõik, et Tounkaral oli avapoolajast kollane kaart all, ei oma reegleid rikkudes lubava rünnaku peatamise puhul mingit tähtsust. Ning kui jutt juba Tounkara esimesele kollasele läks, siis see oli väga tumeoranži värvi, sest punane kaart 8. minutil Nikolai Mašitševile tehtud vea eest poleks olnud vale otsus. Samas polnud see ka kohustuslik, vaid selline vahepealne. Nagu ka 23. minuti Viktor Plotnikovi kollane kaart (ohvriks oli taas Mašitšev).

2. Kohtunikutöö kõrgpilotaaž

Kui juba Ošomkovi kiitmiseks läks, siis tuleb eraldi ära märkida 80. minuti otsus. Trans pääses kontrarünnakule, kui Chinedu Geoffrey keeras end mööda Mašitševist, kes teda tiris. Toores füüsiline jõud tähendas, et vaatamata Mašitševi veale pääses Geoffrey ikkagi plehku ja jätkas teed Legioni värava suunas, kuniks Dmitri Kovtunovitš tuli spagaadiga, millest Geoffrey üle hüppas ja siis kukkus.

Ošomkovi otsus oli kollane kaart Mašitševile ja karistuslöök Transile kohast, kus too vea tegi. Sisuliselt mängis Ošomkov esmalt edu, aga leidis, et Trans seda ei saanud, sest Geoffrey kukkumine ehk pallikaotus oli ikkagi otseselt seotud esimese sündmuse ehk Mašitševi poolt talle tehtud veaga. See oli õige ja õiglane otsus, milleni jõudmiseks on vaja kohtunikutöö kõrgpilotaaži.

3. Kes ikkagi on Transi tähtsaim mängija?

Esimest korda tänavuses Premium liigas kuulus Transi koosseisu talvel klubiga liitunud Ghana keskkaitsja Ofosu Appiah. Märtsis Evald Tipneri karikasarja veerandfinaalis meeskonna Nõmme Kalju vastu 2:1 võiduni aidanud, aga matši lõpuhetkedel põlvevigastuse saanud Appiah on viimaste nädalate jooksul jaganud sotsiaalmeedias fotosid ja videoid, kuidas ta põlve tugevdamiseks trenni rügab. Nii rannaliival kui ka jõusaalis.

Seal nähtud vaev sai tänase mängu näol esimese tasu – 2016. aastal FC Infoneti Eesti meistriks aidanud ja Soccernet.ee hääletusel fännide lemmikuks valitud Appiahi naasmine võib olla Transi jaoks hooaja pöördepunkt, sest tema liidriomadusi on meeskond igatsenud kõigis senistes mängudes.

Kas siis, kui Appiah oleks olnud platsil, oleks Trans suutnud Tallinna Kalevi vastu enamat 1:1 viigist? Või kaotanuks 88. minutil distsipliini ja lubanuks Floral 3:2 võiduvärava lüüa? Või mänginud FC Kuressaare vastu 2:0 edu 2:3 kaotusseisuks? Ühelegi küsimusele ei saa kindlat jah-vastust anda, aga oleme ausad – kõigi nende Transi jaoks negatiivsete stsenaariumite realiseerumise tõenäosus olnuks Appiahi kaasamängimise korral väiksem.

Kui poolkaitsja Deniss Poljakov sai 2. vooru kohtumises Kaleviga tõsise põlvevigastuse, mis lõpetas tema hooaja, nimetas peatreener Cenk Özcan ühes siinkirjutajaga peetud vestluses teda oma "kõige tähtsamaks mängijaks". Kahtlemata oli Poljakovi kaotus Transile väga valus pauk, tegemist oli meeskonna keskvälja mootoriga. Aga äkki Özcan ikkagi eksis ja Transi kõige tähtsam mängija on hoopis Appiah?

Paar näidet. 6. minutil Legioni karistuslööki kaitsma asudes tuli Özcanilt meeskonnale korraldus kaitseliin kõrgemale tõsta. Just Appiah oli see, kes seda teostama asus, ajades käe püsti ja röökides kaaslastele "Hold the line. I am the last man!" Karistuslöök sai kenasti kaitstud. Teisele poolajale saabudes jagas Appiah esmalt õpetussõnu 18-aastasele keskkaitsepartnerile Sergei Kondrattsevile ja astus seejärel läbi ka vahetusest sekkunud ründaja Chinedu Geoffrey juurest.

Kaptenipael võis küll olla Transi veterani Bi Sehi Elysee Irie õlavarrel, aga meeskonna sisuline liider platsil oli Appiah. Lisaks annab eeskujulik tehnika, mille toel tõuseb Appiah ise rünnakule, Transi mängu täiendava dimensiooni.

4. Mängu parim – Ofosu Appiah

"Ma pigem suren kangelasena, kui istun kodus ja vaatan telekast, kuidas meeskonnakaaslased kannatavad," teatas Appiah pärast mängu. Ta lonkas tugevalt ja nentis, et ei tea, kas põlv lubab järgmises mängus platsile tulla. Vot selline on üks väge täis spordimees.

Ofosu Appiah on eeskätt tänu liidriomadustele Narva Transi olulisim mängija. Foto: Liisi Troska