Luup peale | Kaotusseis ja vähemus? Pole hullu! Trans säilitas enesekindluse ja surmas Kuressaare ajaloolise šansi (galerii!) (0)

Narva Trans tähistab riietusruumis võitu. Foto: Narva Transi Facebooki-leht

Premium liiga 14. vooru esimeses kohtumises ei suutnud arvulist ülekaalu omanud FC Kuressaare kaitsta 1:0 eduseisu ja mängis seega maha võimaluse võtta esimest korda klubi ajaloos Premium liigas kolmas järjestikune võit. Narva Trans lahkus Saaremaalt 2:1 võiduga.

Trans alustas mängu teravamalt ja juba 3. minutil pidi Kuressaare väravavaht Magnus Karofeld tegema esimese tõrje, kui Gleb Pevtsov peaga löögile pääses. 11. minutil vinditas Mihhail Belov ristnurga suunas, aga Karofeldi robinsonaad hoidis seisu nullis. Õige pea käratas Kuressaare ründaja Sander Laht kaaslastele: "Kamoon, mehed, vähe rohkem elu sisse!"

Korraks kodumeeskond ka elavnes, kui 16. minutil kombineerisid Rauno Tutk ja Laht, ent Joonas Soomre tsenderduseni ei ulatanud. Initsiatiiv kandus aga nobedasti Transile tagasi. 31. minutil mängiti kena kombinatsioon, kui Pevtsovi kannasööt vabastas paremalt Vitali Kalenkovitši, kelle tsenderduse lõi üle pea värava suunas Aleksandr Zakarljuka. Karofeld tõrjus alumisest nurgast.

Siis võttis mäng aga Transi jaoks kehvemad pöörded. Esmalt pidi vigastuse tõttu väljakult lahkuma mängujuht Deniss Poljakov, keda asendanud kogenud Bi Sehi Elysee Irie on küll häälekas ja võitluslik, aga mitte ühestki otsast filigraanne jalgpallur. Kui Poljakov on ehitaja, siis Irie lõhkuja. Seega paratamatult lõi sunnitud vahetus Transi balansi paigast ära.

Mäng võttis järgmise uue pöörde 43. minutil, kui Transi paremkaitsja Martin Käos tegi selja tagant jõulise vea Michael Schjönning-Larsenile. Kohtunik Maksim Ramazanov haaras taskust esmalt kollase kaardi, aga pani selle sinna õige ruttu tagasi, pidas mikrofoni teel olukorda lähedalt näinud neljanda kohtuniku Robert Lauriga aru ning saatis siis Käose punasega platsilt minema.

Esimesel üleminutil tekitas Kuressaare oma seni parima šansi, kui Larseni madal tsenderdus leidis esimesest postist üles vigastada saanud Rauno Tutki asemel sekkunud Sten Penzevi, kes ei saanud aga raamidele pihta. Trans oli väga lähedal selle ära karistamisele, sest 45+3. minutil sihtis Belov taas ristnurka, aga sarnaselt 11. minutile tõi ka Karofeld seekord palli efektse hüppega ära.

Vaheajalt naastes haaras Kuressaare ohjad ja jõudis 54. minutil ka väravani, kui tegi neli tarka, kvaliteetset ja Transist nobedamat liigutust järjest.

Esmalt mängis Mairo Miil audi (liigutus nr 1) karistusala joonele Rasmus Saarele (Trans ootas pikka sisseviset ja polnud valmis), kes valis nutikalt madala tsenderduse (liigutus nr 2), milleks Märten Pajunurm valmis oli, selle esimese puutega omaks võttis ja teisega pöördelt lõi (liigutus nr 3). Richard Aland tõrjus, aga lahtise pallini jõudis esimesena Soomre, kes avas skoori (liigutus nr 4).

Narva Trans mängis pärast Martin Käose 43. minuti punast kaarti arvulises vähemuses. Foto: Brit Maria Tael

Vähemuses Trans oli nüüd ka kaotusseisus ja taas silmitsi kaotusega. Samas Kuressaaret lahutas kolmandast järjestikust võidust, mis oleks olnud oma unikaalsuses ajalooline, 36 minutit eduseisu kaitsmist arvulises ülekaalus. Kuressaare maskott Viiking proovis küll nõudlikult vaikides saarlastele jõudu sisestada, aga kasu polnud sellestki.

Vähemuses võistkonna üks suuremaid sõpru on teatavasti standardolukorrad ning ühest sellisest sündis õige pea viigivärav. Oliver Rass tegi õhuvõitluses liiga Zakarljukale, kes toimetas 57. minutil karistuslöögist trahvikasti väga hea tsenderduse, mille saatis peaga võrku albaanlasest keskkaitsja Kristi Marku. Kuressaare polnud jõudnud veel eduseisuga ära harjudagi, kui sellest ilma jäi.

1:1 seisul tundis end platsil selgelt mugavamalt Transi meeskond. Kui nende keskkaitsja Roman Nesterovski hüüdis kaaslastele enesekindlalt: "Ootame oma momenti, ootame oma momenti, see tuleb kindlasti!" ("Ждем момента, ждем момента, будет обязательно!"), siis Kuressaare hoiak oli hoopis ärevam. "Ära anna võimalust neile, ei tee vigu!" kostis hüüe üle staadioni.

Vastasele kingitud standardolukord Kuressaarele siiski saatuslikuks ei saanud. Probleemseks osutus hoopis Transi kontrarünnakute pidama saamine. 72. minutil võitis Käose eemaldamise järel üksinda edurivisse jäänud Pevtsov õhuduelli ja aitas meeskonna rünnakule, mis lõppes tema enda kauglöögiga. Karofeld oli raskustes, aga Märten Pajunurm klaaris lahtise palli.

76. minutil jõudis Trans aga sihile. Nikita Mihhailov tõi meeskonna mööda vasakut äärt rünnakule ja söötis palli keskele, kust see viidi paremale äärele Kalenkovitšile. "Подоча!" ("Tsenderdus!") kaikus üle vihmase staadionit peatreener Igor Põvini käredahäälne korraldus, mis täideti. Pall jõudis tagasi Mihhailoivile, kes võttis palli omaks ja lõi teisega väga terava nurga alt ja Ranon Kriisa põrkest 2:1.

Trans langes eduseisu kaitstes väga madalale ning andis Kuressaarele võimaluse nende karistusala tsenderdustega pommitada, aga kuigi neid jagus nii madalaid kui kõrgeid, said idavirulased kõigiga kenasti hakkama. Transi kolmemängulise kaotusteseeria lõpetanud 2:1 võit oli igati teenitud, sest nad olid vastasest täpsemad ja isukamad. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Trans lõikas Saaremaal ööbimise vilju

Kuressaare – Trans kohtumine kätkeb endast Premium liiga kõige pikemat reisi, sest Narvast Saaremaa pealinna on Google'i kaardirakenduse andmetel maanteed mööda 430 kilomeetrit, mille läbimiseks kulub kuus ja pool tundi. Et kaks tundi enne kell 18 algavat mängu kohal olla, pidanuks Trans startima hommikul kell kaheksa (arvestame sisse ka tunnise vahepeatuse).

Pärast sellist loksumist ei oleks mõtet rääkida heast sportlikust toonusest. See lihtsalt ei oleks füüsiliselt võimalik. Trans on eelmistelgi aastatel otsustanud, et nii pole mõtet jantima hakata ja saabunud Saaremaale päev varem, seal end kenasti välja puhanud ja siis väikese hommikuse aktiviteedi järel mängule läinud.

Kuressaare saabus Saaremaale Tallinnast paar tundi enne mängu (meeskonna tegutsemismudeli tõttu polegi teistsugune lahendus mõeldav) ning oli näha, et Trans oli ärksam ja värskem. Kohtumise lõpusirgel vajuti küll enda kasti kaitsele, aga see oli teadlik ja loogiline valik, sest Põvin pidas Marku, Nesterovski ja Irie õhuvõimsust Kuressaare tsenderduste tagasilöömiseks piisavaks. Transi treeneril oli õigus.

Narva Transi peatreener Igor Põvin. Foto: Brit Maria Tael

2. Põvini omapärane stiil

Kui Igor Põvin ei oleks jalgpallitreener, võiks ta olla jalgpallikommentaator, sest Transi juhendajal on igaks olukorraks olemas pakkuda kohene ja konkreetne lahendus, mida ta armastab ka mängijatele edastada. Sõltuvalt situatsiooni ärevusnivoost kas soovitavat või nõudlikku kõneviisi (koos vastavate venekeelsete sidesõnadega) kasutades.

Kindlasti on mängijaid, kellele säärane mikromanageerimine ei meeldi, aga teistele see vastupidi sobib. Näiteks Kalenkovitšil ajas treeneri jutt esimesel poolajal kopsu üle maksa ja ta ei hoidnud seda ka oma teada. Kui mõlemad osapooled olid oma arvamuse teisele edastanud, tehti tööd edasi. Nii need asjad käivad.

Samas äärekaitsja Tabrezi Davlatmir paistab olevat tüüp, kellele meeldib, kui teda väljaku kõrvalt justkui puldist juhitakse. Ta allub korraldustele kiiresti ja täidab neid pea automaatselt. Zakarljuka jääb kahe äärmusliku näite vahepeale, sest loomingulise mängijana ihkab ta teatud episoodides boheemlaslikult seigelda, ent nutika mängijana saab samas aru võistkondliku distsipliini olulisusest.

Tänase mängu jaoks Põvini lähenemine sobis. Pärast arvulisse vähemusse jäämist muutus mäng Transi jaoks üpris lihtsakoeliseks ja meeskond paistis hindavat, et ei pidanud ise lahendusi nuputama, vaid kuulis neid platsi kõrvalt. Ning tuleb rõhutada, et kuigi halbade otsuste eest Põvin sõitles, siis vähemalt sama palju kostus tema suust ka kiitust. Tunnustav "Здорово!" ("Tubli!") kostis Transi pingilt päris sageli.

Põvini juhendamisstiili torkas eriti silma kohtumise viimastel minutitel, kui kaitsti 2:1 eduseisu. Transi peatreener jagas seal väga konkreetseid juhiseid. Näiteks Kuressaare karistuslöökide puhul kamandas ta ründaja Pevtsovi samuti kaitsjatele abiks. Tsenderduste klaarimise järel meenutas meeskonnale, et too kastist välja tuleks. Detaile, mida Põvin meeskonnale ette kirjutas, oli tõesti palju.

Narva Trans lahkub Kuressaarest 2:1 võiduga. Foto: Brit Maria Tael

3. Kuressaare reaalsuskontroll

Kolm mängu kaotuseta püsinud Kuressaare oleks tänase võiduga nihkunud Transist vaid ühe punkti kaugusele. Ning tegelikult seda võitu neile ka pakuti, sest Käose punane kaart andis saarlastele trumbid. Eduseisus maksis aga üks hooletu episood neile kiiresti kätte ning 1:1 seisul hakkas süvenema kramp, sest vähemuses vastase surumine ei tulnud neil loomulikult välja.

Trans tundis end platsil oluliselt mugavamalt, mille pealt tõusis ka võidule. See on Kuressaarele tagantjärele korralik reaalsuskontroll, mis osutab ära lõigud, mille kallal peab Roman Kožuhhovski veel tööd tegema. Vigasuste ja kaitseväeteenistuses viibijate tõttu pole Kuressaare peatreener lihtsa portsu otsas. Samas on nende mängu pilt nüüd ikkagi hoopis selgem kui esimestes voorudes.

4. Mängu parim – Nikita Mihhailov

Võiduvärava autor tegutses läbi terve kohtumise täpselt ja hoolikalt. Külmaverelisus 2:1 värava olukorras oli esmaklassiline. Mihhailovil polnud lihtsat või kindlat valikut, vaid ta pidi mõtlema ja tegutsema kiiresti. Sellega sai 18-aastane mängumees hakkama.

18. mail kell 18.00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - JK Narva Trans 1:2 (0:0)
54. Joonas Soomre - 56. Kristi Marku, 75. Nikita Mihhailov

Väravasöödud: 54. Märten Pajunurm - 56. Aleksandr Zakarljuka, 75. Vitali Kalenkovitš
Hoiatused: 34. Sten Penzev, 65. Joonas Soomre - 73. Tabrezi Davlatmir
Eemaldamine: 43. Martin Käos
Mänguolud: +14, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud