Luup peale | Kas valehäire või ongi Ronaldoga nüüd kõik? (9)

Meistrite liiga kaheksandikfinaalide avamängude järjekordne üllatus sündis Lyonis, kus kohalik Olympique alistas tänu Lucas Tousart' 31. minuti väravale 1:0 Torino Juventuse.

Kuigi kohtumise esimese teravuse tekitas 4. minutil Juventuse ääreründaja Cristiano Ronaldo, kuulus ülejäänud esimene poolaeg Lyonile, kes kaotas tolle 45 minuti jooksul küll pallivaldamise 45:55, ent võitis pealelöökide arvestuse 9:4.

Tormihoiatuse sai Juventus 21. minutil, kui Houssem Aouar' toimetatud nurgalöök leidis üles õigeaegselt sisse lõiganud Karl Toko Ekambi, kelle pealöök tabas latti. 31. minutil oli aga pall võrgus, kui Aouar möödus vasakul äärel (liiga) hõlpsalt Rodrigo Bentancurist ja andis täpse söödu värava ette, kust Tousart selle hüppe pealt otse õhust vasaku jalaga ristnurka suunas.

Tuleb märkida, et Juventus oli tol hetkel väljakul ilma keskkaitsja Matthijs de Ligtita, kelle peahaava parajasti kinni seoti. Samas võib sarnane olukord tabada iga võistkonda suvalisel hetkel ning kvaliteeti näitab suutlikkus kohaneda ja kiirelt reorganiseeruda.

Juventus ei saanud sellega hakkama ja jäi kaotusseisu, mis ähvardas avapoolaja lõpus veel kasvadagi, sest 41. minutil anti karistusalas liigselt vabadust Toko Ekambile, kes lõi seekord eesmisest ristnurgast veidi üle.

Vaheaja järel haaras Juventus initsiatiivi, teise poolaja pealelöökide arvestuse võitis Itaalia meister koguni 11:1, ent Lyoni kaitset murda ei suudetud. Kõige lähemal oli 69. minutil Paulo Dybala, kes pääses karistusala keskelt vabalt löögile, aga tulistas mööda. 85. minutil oli korralik šanss vahetusest sekkunud Gonzalo Higuanil, aga mööda lõi temagi.

Võõrsil löödud väravaid väärtustav eurosarjade formaat tähendab, et Juventusel on kodus eksimisruum kitsas, sest üks värav Lyonile tähendab kohe, et ise vajatakse kolme. See pole kindlasti olukord, millest Serie A liider eeldas end leidvat, sest vastase leiab kõigest Prantsusmaa kõrgliigatabeli seitsmendalt realt.

Aga tänasel päeval ja nende 90 minuti jooksul oli Lyon teravam ja targem. Avapoolaja agressiivsusega löödi Juventus rööpast välja ja saavutati eduseis, mida vaheaja järel tarmukalt ja kannatlikult kaitsti. Intriig on üleval! Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Hall hiireke Cristiano Ronaldo

Juventus mängis küll sinises, mitte hallis vormis, aga nende liidril Cristiano Ronaldol see nähtavaks saada ei aidanud. Me oleme harjunud, et Portugali suurmeister tõuseb kevadeks väga heasse hoogu ja suudab vajadusel lisaks iseendale ka terve ülejäänud meeskonda juukseidpidi mädasoost välja tirida.

Profikarjääri 1001. mängus jäi Ronaldo aga nähtamatuks. Avapoolajal andis ta vasakult äärelt kaks põnevat tsenderdust, mis tekitasid Lyoni kaitsjates mõõdukal määral muret, ning lõi korra peale (mööda), aga see oli ka kõik. Teisel poolajal, kui Juventus surus, oli nende kõige ohtlikum ja nähtavam mängija Dybala, mitte Ronaldo.

Portugallasel on kolm nädalat aega, et tõusta vormi, mis võimaldab tal Meistrite liigas mänge otsustada. 2016-18 vedas ta Reali pretsedenditu saavutuse ehk kolme järjestikuse tiitlini. Mullu kevadel duellis Atleticoga viis ta Juventuse väga keerulisest seisust (avamäng kaotati võõrsil 0:2) kaabutrikiga veerandfinaali.

Meistrite liiga on Ronaldo võistlus. Just saavutustele seal – viis tiitlit! – rajaneb tema vägevus. Kui Ronaldo enam Meistrite liigat ei valda, kaob tema suhtes valitsev aukartus, mis moodustab võlurite võimetest teatavasti üliolulise osa.

2. Puust ja punaseks, kuidas Lyonis tehakse asju teisiti

Torino Juventuse 1:0 alistanud Lyoni Olympique'i meeskonna algrivistus koosnes järgmistest mängijatest.

Väravavaht Anthony Lopes (oma kasvandik), kaitsja Fernando Marcal (Guingampist, tasuta), kaitsja Marcelo (Istanbuli Besiktasest 6 miljoni eest), kaitsja Jason Denayer (Manchester Cityst 6,5 miljoni eest), äärekaitsja Gnaly Cornet (oma kasvandik), äärekaitsja Leo Dubois (Nantes'ist, tasuta),

poolkaitsja Lucas Tousart (oma kasvandik), poolkaitsja Bruno Guimaraes (Atletico Paranaensest, 21,4 miljoni eest), ründaja Karl Toko Ekambi (laen Villarrealist), ründaja Houssem Aouar (oma kasvandik), ründaja Moussa Dembele (Glasgow Celticist 2,2 miljoni eest).

Seega ainult üks mängija on toodud klubisse üleminekutasu eest, mis Euroopa tippjalgpallis ka üleminekutasu on. Ülejäänud jalgpallurid on kas ise kasvatatud, tähelepanelikult ringi vaadates leitud või kommiraha eest üles korjatud. Samas müüakse igal aastal reeglina kolm-neli mängijat väga kopsakate üleminekusummade eest maha. See kõik väärib sügavat imetlust!

3. Gianluigi Buffoni lõputu ootus

Kohtumist otseülekandes näidanud telekanal TV3 Sport 2 sisustas vaheaja klipiga Juventuse 42-aastasest legendaarsest varuväravavahist Gianluigi Buffonist. 17 hooaega Juventuses mänginud, aastakeseks Pariis Saint-Germaini põiganud, aga mullu suvel taas La Vecchia Signora ridadesse naasnud Buffoni karjäär on olnud edukas ja tiitlirohke, aga Meistrite liiga võitu tal pole.

Sellele tõigale Buffoniga tehtud lugu keskenduski. "Pean leppima unistusega. Olen mänginud kolmes finaalis ja kaotanud need kõik. Ei, ma ei kahetse midagi. Me väärisime neid kaotusi," sõnas Buffon tolles loos. Itaallane lisas, et pole midagi kaugemat tõest, kui arvamus, et Meistrite liiga võit on ta kinnisidee.

Kuigi Buffonil oli seda öeldes suul lai naeratus, polnud pääsu dissonantsist, sest säärane seisukoht on ju (vähemalt natuke) ebaloogiline. Niivõrd kaua jalgpalli absoluutses tipus püsinud sportlane peab olema auahne. Pole võimalik, et ta pole. Muidu oleks ta ammu loobunud. Jalgpalli kõige tähtsam autasu – MM-tiitel – on tal ju juba 2006. aastal võidetud.

Kui Meistrite liiga Buffoni ei paelu, siis miks üldse veel jätkata? Korduskohtumine annab vastuse, kas Buffoni jaht trofeele, mis tema kinnisidee EI OLE, jätkub või lõpeb.

4. Ridamisi soosikuid parajas plindris!

Meistrite liiga formaat näeb ette, et kaheksandikfinaalide avamängud peetakse alagrupiturniiril teise koha saanud meeskondade koduväljakutel. Alagrupi võitjad omavad teises kohtumises koduväljakueelist (tõsi, selle üle, kas see ikka on eelis, lõplik üksmeel puudub).

Neljale alagrupivõitjale kulub see olukord igatahes marjaks ära, sest väljakule minnakse kaotusseisus. Nii Atletico, Dortmundi Borussia, Atalanta kui ka Lyoni Olympique suutsid avamängu võita.

Üksikuna võttes on neist suurim üllatus ilmselt Lyoni võit või Atalanta võidu ülekaalukus (4:1), ent alahinnata ei tasu ka nende nelja klubi võitu komplektina. Alistatute sekka kuulusid ju Liverpool (Euroopa parimat jalgpalli mängiv meeskond), PSG (ainult Meistrite liiga nimel ülespandud projekt) ja Juventus (Meistrite liiga kõige vilunum meeskond).

Ridamisi soosikuid on parajas plindris ja see on Meistrite liigale kui tervikule paras kompliment. Kui Borussia, Atletico, Atalanta ja Lyon veerandfinaali jõuaksid, oleks see paras pauk ja mõnus palsam jalgpalliromantikutele, kes kahetsevad, et alagruppidest pääsesid edasi vaid Euroopa viie tippliiga esindajad.