Luup peale | Kass Artur kargas sama krapsakalt kui 15 aastat tagasi! (galerii!) (0)

FCI Levadia väravavaht Artur Kotenko. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eelmisel hooajal kolme medalimeeskonna vastu peetud 12 kohtumisest kaks võitu, kolm viiki ja seitse kaotust teeninud Paide Linnameeskond sai tänavuses esimeses selle kategooria vastasseisus 1:4 kaotuse FCI Levadialt.

Ainsana täisedu omav Levadia alustas kohtumist hästi. Juba 4. minutil tabas Manucho pealöök latti ja 10. minutil viis Robert Kirss nad juhtima. Paide kosus ja avapoolaja viimasel veerandtunnil pandi Levadia tugeva surve alla. Üks võimalus järgnes teisele, aga Levadia väravas seisnud Artur Kotenkot üle mängida ei suudetud.

Teise poolaja esimesel minutil suurendas Levadia eduseisu läbi Martin Kase omavärava ja 58. minutil tegi Manucho seisuks 3:0. Siim Lutsu 80. minuti penalti andis Paidele lootust, aga Dmitri Kruglovi karistuslöögist sündinud värav 86. minutil kinnitas Levadia neljanda võidu. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Levadia üllatav mänguline liider

Kui Levadia sõlmis talvel lepingu aastaid Nõmme Kaljus mänginud Robert Kirsiga, oli esmane hinnang: hea lüke, mis lisab meeskonnale sügavust. Kirsi boonuseks on suutlikkus mehitada erinevaid edurivipositsioone. Ta on töökas jalgpallur, kes teeb oma soorituse reeglina ära.

Samas vaevalt oodati temast Levadia kasuks mängude otsustajat. Selle jaoks palgati edurivisse Manucho, toodi poolkaitset tugevdama Brent Lepistu ning kaitsesse sügisel Ukraina kõrgliigas mänginud Oleksnadr Safronov ja Zurab Otšigava. Kirss pidi pakkuma Levadiale stabiilsust, mille pealt saavad teised mehed mänge ära otsustada.

Premium liiga taaskäivitumise järel on aga 25-aastasest Kirsist kerkinud Levadia võitude võti. 3. voorus Viljandi Tuleviku vastu sekkus Kirss vigastada saanud Manucho asemel ning lõi meeskonna kasuks kaks väravat, mille toel tõusti kaotusseisust 3:1 võidule.

Ka tänases duellis Paidega pakkus just Kirss kvaliteeti, millega Levadia mängu enda kasuks pööras. 10. minutil realiseeris ta meisterlikult talle avanenud võimaluse. Nurk oli terav ja see polnud kindlasti mitte 100%-line väravašanss, aga Kirss sihtis löögi täpselt posti kõrvale ja skooris. Paidel oli esimesel poolajal sarnaseid šansse kolm-neli, aga väravad jäid löömata. Kirss lõi ära. See näitab taset.

2:0 värava puhul oli Kirss samuti tähtsas rollis, sest kui ta poleks värava ees ootel olnud, poleks omavärava löönud Martin Kase pidanud pallile jalga vahele panema. Kirsi olemasolu sundis Kaset sekkuma ja sealt sündiski teine värav, mis Paide meeskonna ka murdis.

Kirsi roll nii eelmise kui ka selle nädala võidumängus oli kandev. Veidi üllataval kombel on temast kujunenud Levadia mänguline liider.

2. Segadused Paide kaitseliinis

Levadia esimene ja teine värav sündisid mõlemad Paide kaitseliini lahti harutanud loogilisest rünnakust, esimene pikemast, teine veidi lühemast. Aga mõlemal puhul suutis Levadia söödumänguga Paide kaitsjad segadusse ajada ning tekitada avaused, mis enda hüvanguks ära kasutati.

1:0 värav sündis kombinatsioonist, mis kestis 17 sekundit ja koosnes 6 söödust, millest esimese andis väravavaht Artur Kotenko. Võtmenüansiks oli eelviimase söödu andnud Manucho liikumine keskvälja suunas. Paide keskkaitsja Mikel Gurrutxaga liikus temaga kaasa, aga ei saanud Elevandiluuranniku ründaja häirimisega hakkama. Manucho lükkas palli ühe puutega äärele Bogdan Vaštšukile, kes mängis söödu Gurrutxagast Paide kaitseliini keskele, äärekaitsja Karl Mööli ja keskkaitsja Kase vahele jäänud tühimikku.

2:0 värava toonud kombinatsioon oli lühem ja sai alguse lahtise palli võitmisest keskväljal. Eelmine rünnak oli käinud parema ääre kaudu ja vasakul oli rohkelt vaba ruumi. Levadia toimetas palli kiirelt sinna ning vasakkaitsja Muhammed Sanneh ja Kevin Kauber olid sunnitud Levadia kiire tegevuse tõttu rollid ära vahetama.

Sanneh liikus katma Dmitri Kruglovi, Kauber kattis Mark Oliver Roosnuppu. Vahetus toimus aga liiga hilja ja mõlemad mehed häid hiljaks. Sanneh ei suutnud takistada Kruglovi söötu Roosnupule, kelle suhtes ei jõudnud Kauber aga soodsat positsiooni sisse võtta. Roosnupp pääses otsajoont mööda värava suunas liikuma ja andis tugeva söödu värava ette, kust see Kase jalast võrku põrkas.

Kirjeldatud ebakõlad kaitsetegevuses ei ole ühe või kahe konkreetse mängija valeotsuste, vaid meeskondliku enesekindluse ja kvaliteedi küsimus. Mida tugevam meeskond, seda vähem õnnestub vastasel neid söödumänguga lahti harutada. Paide järgmine kondiproov on kolmapäevane duell valitseva meistri FC Floraga.

3. Mängu parim – Artur Kotenko

Kuigi ka Juri Tkatšuki lahkumine oli Levadiale kahtlemata mängulises mõttes valus kaotus, oli see võrreldes Sergei Lepmetsast ilmajäämisega oluliselt väiksem mure, sest keskväljal on kvaliteetseid mängijaid teisigi. Tkatšuki ampluaad keegi neist küll otseselt ei täida, aga peatreener Martin Reimil jagub variante, kuidas keskväli komplekteerida.

Esiväravavahi kaotamine on teine tera. Jalgpallis kohtab harva olukorda, kus varumees on samal tasemel kui põhimees. Reeglina meeskondi nii ei komplekteerita ja tippväravavahid ei kipu üldiselt varumeheks minema. Lepmetsa lahkumise järel langes esiväravavahiroll Kotenkole, kes on väga kogenud, aga eelmise hooaja sisulise mängupraktikata. 2017 ja 2018 oli ta Narva Transi jaoks hea lahendus, aga Levadia standardid on mõnevõrra kõrgemad.

Kui Kotenko tegi sel samal A. Le Coq Arenal 2005. aasta MM-valikmängus Venemaa vastu vinget tõrjetööd, mis aitas Eesti 1:1 viigini, hüüti teda kiitvalt ja hellitavalt Kass Arturiks. Vägevatest pantrihüpetest ajendatuna. Sama kujundi võtmes jätkates saab tõdeda, et Kass Artur kargas täna sama hoogsalt ja krapsakalt nagu 15 aastat tagasi.

Esimesel poolajal tegi Kotenko vahemikus 34.-44. minut kolm tõrjet, mis kõik olid kõrgest klassist. Esmalt peatas ta Kristofer Pihti ja Kevin Kauberi terava nurga alt sooritatud ohtlikud pealelöögid ning lõpetuseks tuli õigeaegselt vastu, kui Piht temaga silmitsi pääses. Need tõrjed lubasid Levadial minna vaheajale eduseisus ja sunnivad Paidet esitama endale valusaid küsimusi realiseerimise kohta.

Väga tähtis oli ka Kotenko tõrje 83. minutil, kui seis 3:1. Andre Frolov pääses karistusala sees lahtist palli vabalt tulistama ja suunas selle alumisse nurka, ent Kotenko hüpe tõi löögi alumisest nurgast välja. Löönuks Paide sealt oma teise värava, kujunenuks kohtumiselõpusirge Levadia seisukohast väga ärevaks. Kotenko hoidis säärase stsenaariumi ära.

Esialgne protokoll:

31. mail kell 15.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Paide Linnameeskond 4:1 (1:0)
10. Robert Kirss, 46. ov. Martin Kase, 58. Manucho, 85. Dmitri Kruglov - 80. pen. Siim Luts

Väravasöödud: 10. Bogdan Vaštšuk, 46. Mark Oliver Roosnupp, 58. Dmitri Kruglov, 85. Gando - 80. Karl Mööl
Hoiatused: 24. Brent Lepistu, 79. Marko Lipp, 81. Robert Kirss - 7. Joseph Saliste, 36. Martin Kase
Mänguolud: +16, päikesepaisteline ilm; muruväljak heas seisukorras.
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Jaan Roos, Lauri Salei
Neljas kohtunik: Eiko Saar

Levadia: Artur Kotenko, Trevor Elhi, Marko Lipp, Maksim Podholjuzin, Oleksandr Safronov, Dmitri Kruglov, Brent Lepistu, Robert Kirss, Mark Oliver Roosnupp (77. Gando), Bogdan Vaštšuk (87. Rasmus Peetson), Manucho (70. Juri Kolomojets).
Varus: Aleksandr Kraizmer, Zurab Otšigava, Rasmus Peetson, Gando, Markus Jürgenson, Juri Kolomojets, Karl Rudolf Õigus.

Paide: Mait Toom, Muhammed Sanneh, Mikel Gurrutxaga, Martin Kase, Karl Mööl, Sander Sinilaid, Andre Frolov, Joseph Saliste (56. Sergei Mošnikov), Siim Luts, Kevin Kauber, Kristofer Piht (56. Edrisa Lubega).
Varus: Mattias Sapp, Kristjan Pelt, Joel Kokla, Edrisa Lubega, Sergei Mošnikov, Siim Aer, Kevor Palumets.