Luup peale | Nigela tehnilise kvaliteediga lahing pakkus emotsioone selle arvelt rohkem: oma poiss kukutas Tammeka (vaata galeriid!) (1)

Vigastusest paranenud Sander Puri (vasakul) oli Nõmme Kalju üks aktiivsemaid. Tammeka Frankline Okoye (paremal) kaotas 119. minutil silmist Hector Nuneze, kes Kalju 2:1 võiduvärava lõi. Foto: Liisi Troska

Evald Tipneri karikavõistluste veerandfinaalide esimene mängupäev pakkus emotsioonide virvarri, kui Nõmme Kalju tagas kodusel Hiiu staadionil Tartu Tammeka vastu pääsu poolfinaali alles lisaaja järel.

Normaalaeg möödus väravateta ning esimest korda sahises võrk alles 104. minutil, kui vahetusest sekkunud Kaspar Paur Nõmme Kalju juhtima viis. Seitse minutit hiljem viigistas Tauno Tekko seisu, kui Vitali Teleš ta penalti küll tõrjus, ent Tekko ise esimesena jaole jõudis ja väravavahi käte vahelt pudenenud palli väravasse lajatas. 2:1 võidu tõi Kaljule teine vahetusmees Hector Nunez, kes skooris peaga 119. minutil.

Kalju saab oma poolfinaali vastase teada neljapäeval kell 14. Loosikausis on juba FC Elva, kolmapäeval jõuavad sinna ka Narva Trans või Maardu Linnameeskond ja Paide Linnameeskond või FCI Levadia. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest veerandfinaalist:

1. Väljakul nappis tehnilist kvaliteeti

Ei tea, kas asi oli väljalangemismängust tingitud pinges, harjumatult soojas kevadõhtus, vaid kahes liigamängust möödunud puhkepäevas või milleski muus, aga Hiiu staadionil nappis nii Kalju kui Tammeka mängus tehnilist kvaliteeti. Mäng tugines kõvale võitlusele ja selle koha pealt pole satsidele midagi ette heita.

Ent söödutäpsus, tsenderduste kvaliteet, löögid ja pallipuuted olid korduvalt alla igasugust arvestust. Väljakul käis lihtsalt üks madin, kus läks paremini sellel, kellel oli rohkem jõudu võidelda. Kuni lisaajani jagus seda jõudu üsna võrdselt. Kogu võitluslikkus lisas mängule aga emotsiooni, mis korvas mänguilu puudumise.

2. VAR oleks aidanud Tammekat, mitte Kaljut

Tartu Tammeka lõi oma ainsa värava 111. minutil penaltijärgsest olukorrast. Penalti põhjustas Nõmme Kalju kapten Maximiliano Ugge, kes pani jala ette kasti jooksnud Sander Kapperile. Mängujärgses intervjuus lausus itaallane: "Läksin sinna olukorda ja ta läks vastu mu jalga. Aga ma ei läinud sinna lööki tegema või midagi sellist. Kahjuks ei ole meil VAR-i nagu paljudes teistes riikides. Siin Eestis muutuks sellega väljakul väga palju."

Tõele au andes ei oleks VAR tolles olukorras mitte midagi muutnud, sest Ugge tegi hoolimatu vea ja penalti oli Juri Frischeri poolt ainuõige otsus. Küll aga jättis peakohtunik penalti ebaõiglaselt andmata 25. minutil, kui Reginald Frischeri silme all Albert Prosale karistusalas vastu jalgu lõi. Reginald küll üritas mängida palli, aga see ei õnnestunud tal absoluutselt ja sealt oleks pidanud Tammeka saama 11 meetri karistuslöögi. See oleks võinud mõistagi sellisel hetkel mängule hoopis teistsuguse kaalu anda.

3. Asjad otsustas Tammeka oma poiss

Teisipäeva õhtul pani Kalju peatreener Sergei Frantsev vahetustega kümnesse, sest võiduni aitasid meeskonna kaks varupingilt sekkunud meest. 104. minutil maandus kaaslase tsenderdus üle Tammeka meeste karistusalas Kaspar Pauri jalal, kes palli endale löögiks ette sättis ja siis selle Karl Johan Pechterile püüdmatult värava vasakusse nurka virutas - 1:0.

Kaspar Paur. Foto: Liisi Troska

Hetk pärast Kalju teist väravat. Foto: Liisi Troska

Tänaseks 24-aastane Paur liitus Kaljuga eelmisel suvel just Tartu Tammekast, kelle eest oli ta hooaja esimese poolega viis väravat löönud. Tartust pärit Paur oli lõpuks ka Kalju päästja, sest 119. minutil riputas ta 1:1 viigiseisul Tammeka kasti palli, mille suunas peaga raamide vahele Hector Nunez. Nunez mängis küll tartlaste keskkaitsja Frankline Okoye selgelt üle, kuid ka Pauri antud tsenderdus oli hea. Seega suutis Kalju asendada täna hüppeliigse vigastuse tõttu puudunud Liliut, kes tavapäraselt nõmmekate väravate eest hoolitsema peaks.

4. "Kalju, kus sa oled?"

Just nii küsisid Nõmme Kalju fännid, kes jätsid veerandfinaali esimeseks 11 minutiks endale eraldatud sektori tribüünil tühjaks. Roosad pantrid ilmusid välja väga sümboolselt 12. minutil, võttes üles tormilise laulu ja toetades seejärel omasid kuni matši lõpuvileni. Kalju pääses küll poolfinaali, ent mäng polnud kindlasti veel nii veenev, nagu Kalju fännid loodaksid.

"Nägin seda bännerit ja ütlen, et me oleme siin! Palun olge meiega, sest vajame teid väga. Räägin meeskonna eest ja annan oma sõna, et kõik muutub. Palun, et te ei jätaks meid üksi sel raskel hetkel," kommenteeris Ugge Kalju pressiteenistuse vahendusel.

Selline oli Nõmme Kalju fännisektor mängu alguses: plagu ja üksik trumm nukralt seismas. Foto: Liisi Troska