Meistriliiga parimad ründajad ja väravavahid 2013 (10)

Rimo Hunt on hetkel meistriliiga suurim väravakütt. Foto: Gertrud AlatareKui senised kokkuvõtted on liini kaupa läinud, siis uuendusena toome teieni viimased kaks liini üheskoos. Seejuures rivis on nii ründajate kui ka väravavahtide tiitlikaitsjad.

Mulluse kümne ründaja asemel on sel aastal valikus vaid kaheksa, kuid nende hulgas on läbi aegade esimene ja hetkel viimane võitja Tarmo Neemelo. Paari vana tuttava näo kõrvalt leiame tänavu ka mitmeid debütante, kes esmakordselt parima tiitli nimel heitlevad.

Meisterklubi Levadia on esindatud küll vaid ühe, ent see-eest väga hea kandidaadiga. Kaljust, Sillamäelt ja Florast on kaks meest ning Tallinna Kalevist üks väravakütt.

Kategooriate proportsionaalsemaks muutmise tagajärjel ei too me teieni enam ka kümmet väravavahti, vaid meistriliiga puurilukkude tõelise koorekihi - neli paremat, kellest kolm mullugi lugejahääletusel esinelikusse jõudsid.

Meistriliiga parimad ründajad 2013:

Foto: Gertrud AlatareRimo Hunt
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg
33 mängu (32 põhis); 19 (0 penaltist); 10.

Muinasjutulise taustaga mees. 2010. aastal mängis veel Eesti II liigas, tunamullu Esiliigas, eelmine aasta liitus Levadiaga ja tõusis meistriliiga parimate ründajate hulka ning tänavu jahib sihikindlalt juba suurima väravaküti tiitlit. Hulka lisada veel debüüt rahvuskoondises.

Hunt on suurepärane näide sellest, kuhu tahtmise ja töökusega jõuda võib. Hoolimata mõneti nirust tehnikast on ta igal aastal sammu juurde pannud ja tekib küsimus, et kus mehe lagi on. Veel uskumatum on see kõik, kui vaadata mehe passi. Pingitas Ingemar Teeveri ja mõnel juhul ka Artur Rätteli ning sai ise Levadia selgeks esinumbriks.

Sobib Marko Kristali mänguplaani valatult. Kompromissitu ja konkreetne võitleja, kelle suurimaks trumbiks on realiseerimine. Lükkab tihti jõuga kaitsjad kõrvale ja lajatab palli täie jõuga raamide vahele.

Foto: Imre PühvelJevgeni Kabajev
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja/paremäär
Vanus: 25
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 9 (0 penaltist); 20.

Kabajev, kes on tänavu tihti paremal äärel tegutsenud, on kiire, ent eriliselt jõuline. Kuna äärekaitsjad on tihti kehaliselt kerged ja väiksed, siis läheb sealt läbi nagu nuga võist. Läheb alati iga söödu peale ja üldiselt saab kõik pallid ka kätte.

Armastab äärelt keskele murda ja peale virutada, mida korralik löök õigustab. Samas liigub ka mööda otsajoont värava juurde ning lükkab söödu taha keskele, kust meeskonnakaaslane juba tabamuseni jõuab.

On just see mees, keda vajab Martin Vunk oma söötudega säramiseks.

Foto: Gertrud AlatareIrakli Logua
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja/vasakäär
Vanus: 22
Senine hooaeg
28 mängu (22 põhis); 8 (0 penaltist); 21.

Logua saabus Eestisse kehvas vormis ja tal läks omajagu aega, et siinse mänguga kohaneda. Kui asja selgeks sai, muutus aga iga minutiga aina paremaks ja paremaks. Algul oli raskusi ka oma koha leidmisega, sest tagumise ründaja kohal mäng just väga hästi ei sujunud, ent vasakule nihutatud ründajana on olnud vastaste hirm.

Meeletu stardikiirendusega - tõenäoliselt on tal Eesti liiga parim spurt, mille abil möödub kaitsjast kui postist. Väga hea lõppkiirus ning seejuures ka kiiruslik tehnika, mis muudab ta ülimalt teravaks.

Armastab äärelt sisse murda ja ise rünnaku löögiga lõpetada. Siit ka tema suurim miinus: tihti uhab peale olukorras, kus oleks targem sööta.

Foto: Gertrud AlatareTarmo Neemelo
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 31
Senine hooaeg
32 mängu (25 põhis); 11 (0 penaltist); 30.

Mullu parimaks valitud ründaja on vanuse lisandumisega üha enam kimpus vigastustega. Tänavu suutis suurematest traumadest küll hoiduda, kuid pisivigastused segasid piisavalt. Väravaid on eelmise aastaga võrreldes kirjas täpselt poole vähem, kuid selle võib mõneti ta rolli muutuse arvele kirjutada.

Nimelt Vladimir Voskoboinikovi tulekuga kaotas Igor Prins Neemelo kõrvalt väikse ja väleda ründaja ning pani alguse kaksiktornide süsteemile, mis aga päris hästi tööle ei hakanudki. Kaksiktornide formatsiooni puhul mängiti pall just Neemelo peale, kes pidi sööduga Vosko leidma. Seda tegi ta hästi ning vähenenud väravate arvu võibki kirjutada suurenenud väravasöötude arvu nimele.

Neemelo tugevusteks on kõrged pallid, peamäng ning palli kontrollimine surve all. Sel aastal ongi pidanud rohkem sööte maha võtma ja neid ise edasi andma.

Foto: Imre PühvelAlbert Prosa
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg
32 mängu (24 põhis); 16 (0 penaltist); 30.

Prosa oodatud läbimurret Floras ei olegi tulnud. Kuigi praegu on oma meeskonna suurim väravakütt 16 tabamusega, siis ei saa teda nende säravaimaks mängijaks nimetada. Individuaalne areng on peatunud ja vahepeal langes ka pingile, kuid oma väravad suutis ikkagi ära lüüa.

Prosa on liikuv ründaja, kel on hea väravavaist. Tänavugi on suur osa tabamustest sündinud õige kohavaliku tulemusel. Samas suudab ta kaitsjatest ka ise mööda mängida, sest korralik tehnika on olemas, ent tugevate meeskondade vastu ei õnnestu.

Tabeli esimese kolme vastu on löönud vaid ühe värava ehk 15 tükki on läinud väikestele. Kui soovib meistriliiga tippründajaks saada või välismaale pääseda, peab astuma psühholoogiliselt sammu edasi. Tammeka-aegsest särast jääb veel puudu, kuid seni parim aasta Floras ning miks mitte uuel hooajal oma potentsiaali tõestada.

Foto: Rein MurakasVjatšeslav Zahovaiko
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja
Vanus: 31
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 13 (0 penaltist); 111.

Zahovaiko on vaatamata kannavigastusele suutnud olla Sillamäe rünnaku oluliseim lüli. Kuigi väravaid on vaid 13, siis seegi pole ühtlustunud tasemega liigas halb näitaja.

Kuna Zahovaiko on ise vastaste poolt üks enimjälgitud pallureid, mängib tihti sööduga Kassim Aidara löögile. Seda seletab ka meeste võrdne tabamuste arv.

Portugali, Ungari ja Soome kõrgliigas mänginud väravaküti tugevaimaks omaduseks on löök, milleni ta suudab tänu heale tehnikale ka kõige keerulisemast olukorrast jõuda. Ootamatud lahendused on Eestis ühed parimad, kuid vigastuste nahka on läinud i-le korraliku täpi panemine.

Foto: Jana PiparStefan Tripkovic
Klubi: Tallinna Kalev
Positsioon: Ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg
16 mängu (16 põhis); 7 (1 penaltist); 61.

Tripkovic on füüsiliselt üks liiga kõige võimsamaid sportlaseid. Kehaliselt nii vägev, et isegi tippmeeskonnad ja Sander Posti sugused kaitsjad ei suuda teda kinni napsata. Suure mehe kohta väga hea kiirus.

Väga noor, kõigest 20-aastane, kuid sellest hoolimata Aladin Šišiciga sisuliselt ainus jõud, mis Tallinna Kalevit vee peal on hoidnud. Kui ta kiirusliku tehnika oma kiirusega vastavusse saaks, oleks ilmselt pidurdamatu.

Poole hooajaga löödud seitse väravat on Kalevis korralik näitaja ja kui ta suudetakse uueks aastaks endale jätta, võib oodata väga suurt arengut. Moodustab oma pikkuse ja väleda ning täpsete tsenderdustega Šišiciga tugeva duo.

Foto: Gertrud AlatareVladimir Voskoboinikov
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründaja
Vanus: 30
Senine hooaeg
29 mängu (20 põhis); 18 (0 penaltist); 50.

Tagasitulek Eesti liigasse on korralik, kuid mitte päris selline, nagu oleks oodanud. Väravaid tuleb küll soliidselt, kuid üleolekut ei ole platsil selgelt näha. Veidike jääb puudu ka stabiilsusest, sest hiilgemängudele võivad järgneda täiesti kahvatud esitused.

Voskoboinikovi plussideks on lisaks korralikule kasvule hea kiirus, tehnika ja liikuvus, mis muudavad ta ründepartner Neemelost mitmekülgsemaks. Võib samuti palli katta ja pöördelt lüüa, aga ka kiiruse ja triblinguga vastased üle mängida.

Samas pole tal ühtegi selget trumpi, vaid on pigem universaal, mis kasuks ei tule. Peakski selle kallal töötama, et mingi omadus erakordselt tugevaks saada. Siiski ka praeguste oskuste ja hirmkõva võitlejahingega on Voskoboinikov meistriliiga üks kardetumaid ründajaid.

Napilt jäid valikust välja: Artur Rättel (Levadia), Sander Post (Flora), Aladin Šišic (T. Kalev), Manucho (Infonet).

Parimad väravakütid:

19 Rimo Hunt (Levadia
18 Vladimir Voskoboinikov (Kalju)
16 Albert Prosa (Flora)
14 Kassim Aidara (S. Kalev); Hidetoshi Wakui (Kalju); Sander Post (Flora)
13 Vjatšeslav Zahovaiko (S. Kalev)
11 Tarmo Neemelo (Kalju)
9 Artur Rättel (Levadia); Jevgeni Kabajev (S. Kalev); Rauno Alliku (Flora)

Väravad 90 mänguminuti kohta:

0,88 Vladimir Voskoboinikov (Kalju)
0,63 Albert Prosa (Flora)
0,61 Nikita Koljajev (Levadia)
0,61 Rimo Hunt (Levadia)
0,58 Sander Post (Flora)
0,56 Ingemar Teever (Levadia)
0,53 Vjatšeslav Zahovaiko (S. Kalev)
0,52 Maksim Paponov (T. Kalev)
0,51 Artur Rättel (Levadia)
0,50 Hidetoshi Wakui (Kalju)

Kübaratrikid:

1 Rimo Hunt (Levadia); Vladimir Voskoboinkov (Kalju); Sander Post (Flora); Vjatšeslav Zahovaiko (S. Kalev); Jevgeni Kabajev (S. Kalev); Sander van de Streek (Flora)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:

2012: 1. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
2011: 1. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
2010: 1. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
2009: 1. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2008: 1. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
2007: 1. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

Meistriliiga parimad väravavahid 2013:

Foto: Jana PiparMatvei Igonen
Klubi: Infonet
Vanus: 17
Pikkus: 190 cm
Hooaeg:
23 mängu (23 põhis); 32 (2 penaltist); 1; 0.

Igonen on Eesti jalgpalli üks suuremaid tulevikulootusi. Juba 16-aastasena meistriliigas põhiväravavahiks tõusmine on märk kvaliteedist. Tal on väravahiks olemiseks väga head füüsilised eeldused. Ta on pikk, ent samas väga liikuv. Meenutab oma kujult veidi kunagist NSVL-i legendi Rinat Dasajevit.

Oma positsiooni kohta on ta võib-olla isegi haruldaselt noor, sest tavaliselt leiavad puurilukud piisava kindluse alles kahekümnendate eluaastate keskel. Nooruse suurim miinus ongi praegu ebastabiilsus, sest supermängudele võivad järgneda ebakindlad esitused.

Tänu pikkusele on Igoneni trumbiks õhust mäng, kuid seejuures on tal ka väga hea reaktsioon ning jalaga mäng, mis teeb temast väga kaasaegse väravavahi. Samas ei õhku temast vähimalgi määral pabinat, mis on 17 eluaasta juures üllatav. Ilmselt noortest kõige kõvem pretendent tulevikus A-koondise esindamiseks.

Foto: Sergei StepanovStanislav Pedõk
Klubi: Tallinna Flora/Narva Trans
Vanus: 25
Pikkus: 187 cm
Hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 38 (3 penaltist); 0; 0.

Pedõk kuulub nimekirja eelkõige hooaja esimeses pooles Narva Transis näidatu eest. Läbis piirilinnas justkui küpsemise perioodi. Üheks põhjuseks ilmselt motiveeritus end Florale näidata ning teiseks mängimine emakeelses keskkonnas, kus mittemõistmisi ja ebakõlasid selle võrra vähem.

Stabiilsust on tublisti juurde tulnud ja küpsetamise sagedus üsna väikseks muutunud. Kõik elemendid on tal alati olemas olnud ja silmatorkavat arengut selles vallas näha ei olegi, kuid just kindluses on sammu edasi astunud.

Samas Flora eest mängides on taas prohmakaid ka sisse tulnud, ent nendest pole päris vaba ükski väravavaht.

Foto: Gertrud AlatareRoman Smiško
Klubi: Tallinna Levadia
Vanus: 30
Pikkus: 199 cm
Hooaeg:
30 mängu (30 põhis); 19 (1 penaltist); 0; 1.

Igor Morozovi lahkumise järel Levadia kaptenipaela enda käe ümber saanud ukrainlane on tõestanud oma rolli sobivust. Smiškost on saanud Levadia tõeline liider, kes kõige raskemates kohtumistes meeskonda veel hoiab.

Pikkuse tõttu on reaktsoon tal küll veidi halb, kuid kohavalik ja õigeaegsed väljatulekud korvavad selle täielikult. Samuti on tema trumbiks kõrged pallid ning pikad väljasöödudki kuuluvad tema ampluaasse.

Euromängudes tegi väga imelisi etteasteid ja võrreldes eelmise aastaga esines ka koduliigas palju kindlamalt. Kui mullu jäi ta Vitali Teleši järel teiseks, siis kas see aasta vahetab ta kolleegiga kohad?

Foto: Gertrud AlatareVitali Teleš
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 30
Pikkus: 183 cm
Hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 23 (4 penaltist); 2; 0.

Teleš on jätkanud oma tuntud headuses. Samas kõige nõrgemat külge pole ka järele aidanud. Nii eelistab ta endiselt oma väravavahi kohta lühikese kasvu tõttu pallide püüdmise asemel need rusikaga minema lüüa. Sellel hooajal pole kõik minemalöömised aga väga hästi õnnestunud ja see on Kaljule nii mõnegi värava maksnud.

Jalaga mäng on aga veidi paranenud ning suurepärased reaktsioonitõrjed ja vastutulekud teevad temast igati tegija puuriluku.

Sarnaselt eelmisele hooajale ei ole tänavu ühtegi minutit oma nooremale konkurendile loovutanud.

Napilt jäid valikust välja: Marko Meerits (Flora), Mihhail Lavrentjev (Paide), Mihhail Starodubtsev (S. Kalev).

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta:

0,61 Artjom Levizi (S. Kalev)
0,64 Roman Smiško (Levadia)
0,67 Mihhail Starodubtsev (S. Kalev)
0,68 Vitali Teleš (Kalju)
1,14 Marko Meerits (Flora)
1,31 Stanislav Pedõk (Flora/Trans)
1,31 Riido Reiman (Kuressaare)
1,39 Matvei Igonen (Infonet)
1,44 Kaido Koppel (Tammeka)
1,45 Ilja Kassjantšuk (Infonet)
1,50 Kristaps Dzelme (Trans)
1,56 Mihhail Lavrentjev (Paide)
1,83 Daniil Savitski (T. Kalev)
2,10 Mart-Mattis Niinepuu (T. Kalev)

Amadeusi koefitsient:

1,21 Artjom Levizi (S. Kalev)
1,31 Mihhail Starodubtsev (S. Kalev)
1,45 Vitali Teleš (Kalju)
1,47 Riido Reiman (Kuressaare)
1,47 Roman Smiško (Levadia)
1,93 Kaido Koppel (Tammeka)
1,96 Matvei Igonen (Infonet)
2,05 Ilja Kassjantšuk (Infonet)
2,07 Kristaps Dzelme (Trans)
2,12 Stanislav Pedõk (Flora/Trans)
2,16 Marko Meerits (Flora)
2,41 Mihhail Lavrentjev (Paide)
2,56 Daniil Savitski (T. Kalev)
2,93 Mart-Mattis Niinepuu (T. Kalev)

NB! Statistika koostamisel on arvestatud ainult väravavahte, kes mänginud vähemalt 10 kohtumise jagu minuteid. Statistika on arvutatud välja 34. vooru järel.

Valemina näeb Amadeusi koefitsiendi arvutamine välja nii:

A=V/m*exp(MP/(M*3))

Kus V on väravate arv, m on mängude arv, M on meeskonna mängude arv ja MP on meeskonna punktide arv. Exp järgne osa näitab, kui palju MP erineb võimalikust punktide arvust M*3.

Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:

20121. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
2011: 1. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
2010: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
2009: 1. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
2008: 1. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
2007: 1. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
2006: 1. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

FCF   •  
(84.52.7.***)
Zahovaiko ja Pedõk

Zaho, sest pmst just tänu temale ja tema iseloomule Sillamäe hetkel 3.kohal

Pedõk, sest Pedõk.... Väravavahid on sel aastal kõik s*tad olnud, sprst las siis ta olla......
Wedru   •  
(90.190.80.***)
Ründajatest Hunt, kuid julgeks mainida väravavahtide arvestuses Lavrentjevit, kuna temal on suur roll selles, miks Paide on praegu seal kus ta on.
mikk   •  
(217.71.45.***)
Jah, Lavrentjev peaks valikus kindlasti olema, 8 nullimängu pole ka paha näitaja tänavuses tasavägises liigas.
Fuuu   •  
(90.190.170.***)
Kohe näha, et esimene kommenteerija on Flora fänn- Pedõk ei vääri kindlasti esikohta, hea kui esiviisikusse küündib. Lavrentjev võiks saada.
:)   •  
(90.191.187.***)
smisko kindlalt, sellist imemängu nagu rumeenlaste vastu kodus - no absoluutne maailma tippklass, üsna lähedal neuer, casillase jne tasemele.
eestis pole midagi sellist kunagi varem oma silmadega näinud.
karl   •  
(84.50.28.***)
unustage ära see amadeusi pask. pole kuskil sellist statistikat näinud, peale eesti. miks on vaja mingit jama arvutada?
klo   •  
(90.190.164.***)
Parim ründaja on Hunt või Vosko ja väravavaht Teleš või Smiško. Ei hakanud oma pead vaevama ning välja nuputama kes millisel positsioonil parem on.
lol karl   •  
(80.235.49.***)
See ongi "võimalik ainult eestis" (heas mõttes).
nurmalna   •  
(118.175.227.***)
Kahju, et Varendit polnud isegi "napilt valikust välja jäänute" hulgas ei poolkaitsjate ega ründajate kategoorias. Aga eks iga aasta on paar errorit sees ning see arusaadav. See mees liht vääriks tunnustust.
hm   •  
(86.20.157.***)
Smiško ja Hunt/Zaho.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0