Musta hobuse seljas istuvad punased kuradid (0)

Üle 12 aasta taas suurturniiril osalev Belgia ei lähe hoolimata noorest meeskonnast Brasiiliasse vaid kogemusi hankima, vaid on valmis jõudma kaugele. Või kas ikka on?

Paljude fännide ja Belgia vutispetsialistide hinnangul on selle aasta MM-ile sõitva meeskonna näol tegemist uue kuldse generatsiooniga - parimasse jalgpalluriikka jõudvate kaitsvate mängijate kõrval on esile tõusnud või tõusmas terve hunnik noori talendikaid ründemängijaid.

Hästi tasakaalus oleva meeskonna tõttu ootavad paljud belglased oma lemmikutelt vähemalt veerandfinaalkohta, julgemad pakuvad aga Belgiat isegi nelja parema hulka, kõrvuti traditsiooniliste suurjõududega.

Tegelikult täidavad belglased aga kõige ehtsamat musta hobuse rolli - keegi ei tea päris täpselt, kuidas selline kooslus suurturniiril hakkama saab.

Pinget nauditakse

Ootusi seab kõrgele ka tõik, et grupiloosiga võisid Punased Kuradid rahule jääda - Venemaa, Lõuna-Korea ja Alžeeria ei ole kindlasti seltskond, mille ees nii suurte nimedega polsterdatud tiim kohkuma peaks. Samas ei saa ka kolmest vastasest kedagi alavääristada, sest kahtlemata on heal päeval kõik võimelised Belgiat üllatama.

Ühe Aafrika meeskonnaga belglased just hädas ka olid - MM-i eelses sõprusmängus alistati Alžeeria naaberriik Tuneesia Dries Mertensi 89. minuti väravast vaid 1:0, kuigi mängupilti domineeriti selgelt ning tuneeslased pidid suurema osa teisest poolajast vähemuses mängima. Muide, Tuneesia koondist juhendab praegu Georges Leekens - mees, kes oli veel 2012. aasta esimesel poolel just Belgia lootsiks.

Suhteliselt kergele grupile vastukaaluks on tabelipool belglastel aga võrdlemisi keerukas - kaheksandikfinaalis tuleb neile vastaseks ilmselt kas Saksamaa või Portugal, edasipääsu korral on aga suure tõenäosusega ees ootamas Argentina. 

Vaatamata suurtele ootustele-lootustele tunnistab meeskonna kapten Vincent Kompany, et talle selline olukord meeldib. "Kodus minnakse meie pärast hulluks. Kõik, mis on seotud meie koondisega, paisutatakse proportsioonist välja," rääkis Kompany Daily Telegraphile.

"Surve on kõva, aga mulle see meeldib. Kümme aastat tagasi võisime sellisest asjast vaid unistada. Nüüd, kus me seda kogeme, on mul plaanis seda nautida."

Samas ei arva Kompany, et Belgia oleks turniiri üks favoriitidest. "Seda juttu mina ei usu. Favoriidid on Brasiilia, Saksamaa, Hispaania ja Argentina. Meie oleme üks nendest, kellel on lihtsalt omad lootused ja ambitsioonid."

Kogemuste asemel hunnik talenti

Kuna Belgia algkoosseisus on vanimateks mängijateks 28-aastased Vincent Kompany ja Thomas Vermaelen, on selge, et koondise nõrgaks küljeks võib osutuda kogemuste puudumine. Belglaste viimane mäng mõnel suurturniiril pärineb 2002. aasta MM-ist, kus kaheksandikfinaalis hilisemale võitjale Brasiiliale kaotati; EM-il mängiti viimati aastal 2000, kui koos Hollandiga turniiri ise korraldati. 

2002. aasta koondisest on tegelikult riismeid alles ka selle aasta meeskonnas - kui keskkaitsja Daniel Van Buyten mängis toona põhirolli ning on mängijana kaasas ka seekord, siis meeskonna praegune peatreener Marc Wilmots tegi 12 aastat tagasi oma viimased mängud koondisesärgis ning lõi ka kolm väravat.

Paralleele toonase MM-iga saab tõmmata aga enamgi ja veel missuguseid - ka toona oli Belgia H-grupis koos Venemaaga, Lõuna-Korea ja Alžeeria asemel olid aga grupis nende naaberriigid Jaapan ja Tuneesia. Esimese asetusega pääses tookord kaheksandikfinaali võõrustajast Jaapan, kellele järgnesidki just belglased.

Kogemuste puudumist korvab Punaste Kuradite puhul tohutu nooruslik power ja talent - eeldatava algkoosseisu meeste vanuseid vaadates võiks pakkuda, et suurel osal tiimist on ees veel vähemalt kaks MM-i ning võib-olla kulmineeruvad selle meeskonna võimed alles nelja aasta pärast Venemaal. 

Wilmotsi sõnul on aga oluline, et ükski noor mängija ei võtaks MM-i liialt isiklikust aspektist ning seetõttu üle ei mõtleks. "Kui kõik mõtlevad ühise kollektiivina, läheb meil hästi," rääkis Wilmots. "Meie jaoks tekiks probleem, kui mõni mängija arvab, et MM on tema turniir. Ei saa olla liiga pinges."

Tagaliinis neli keskkaitsjat

Hoolimata sellest, et kõigile teistele positsioonidele on belglastel panna mõni maailmaklassi nimi, siis on üks veidrus, millega meeskond on seni hakkama saanud ja peab seda tegema ka finaalturniiril. Nimelt on 23 mängija seas vaid üks mees, kes võib end nimetada naturaalseks äärekaitsjaks - selleks on Anthony Vanden Borre, kellel aga tavapäraselt põhikoosseisu asja pole.

Seega täidavadki äärekaitsjate kohti mehed, kes igapäevaselt tegutsevad keskkaitsjatena - vasakul äärel on oma kohaga harjunud Tottenhami mees Jan Vertonghen ning paremat äärt valvab Atletico Madridi Toby Alderweireld. Kuigi keskkaitse on Vincent Kompany ja Thomas Vermaeleni näol hästi mehitatud, võivad heade ääreründajatega meeskonnad just loomulike äärekaitsjate puuduse tõttu siiski Belgiale haiget teha.

Keskkaitse on samal ajal belglastel vaat et kogu turniiri üks nimekamaid - nimetatud neliku järel on pingilt võtta veel näiteks Peterburi Zeniidi mees Nicolas Lombaerts ning eelpool mainitud Müncheni Bayerni vanameister Daniel Van Buyten. 36-aastane Van Buyten on huvitaval kombel turniirile sõitvatest mängijatest ka kõige rohkem koondiseväravaid löönud - 79 kohtumisega on mees sahistanud kümme korda.

Poolkaitseosakonnas armastab Wilmots kasutada kahte alumist poolkaitsjat ning ühte ülemist, keda toetavad lisaks tipuründajale kaks ründavat äärt - ehk tegu on sisuliselt 4-2-3-1 formatsiooniga. Kaitsva poolkaitsjana on kindel põhikoosseisumees Zeniidi hingekirja kuuluv Axel Witsel, keda toetab olenevalt vastasest kas Moussa Dembele või Marouane Fellaini - Dembelet eelistab Wilmots siis, kui mängitakse nõrgemapoolsete vastastega, Fellainit tema suure töövõime ning kaitsvate omaduste tõttu tugevamate vastaste korral.

Ründava poolkaitsja kohale asub Kevin De Bruyne, kes söövitas ennast kindlaks põhimeheks fantastilise valikturniiriga. 22-aastane poolkaitsja lõi kümnest mängust kaheksa võitnud ning kaotuseta püsinud belglaste eest kvalifikatsiooniturniiril neli väravat ning pälvis oma heade esitustega Wilmotsi kindla poolehoiu. Koos De Bruyne'iga on kindlad algkoosseisumehed veel Eden Hazard ja Romelu Lukaku, kes alustavad vastavalt vasakul äärel ja ründes.

Hoopis lahtisem on aga olukord paremal äärel, kus valiksarjas tegutses peamiselt just De Bruyne. Ilmselt asetab Wilmots sinna kas Kevin Mirallasi või siis koondises pisut vähem figureerinud Napoli ääremehe Dries Mertensi. Mirallasi kasuks räägib tõik, et viimase hooaja mängis mees koos Lukakuga Evertonis, kus just nende kahe koostööl nii mõnigi ilus värav sündis.

Pingilt võtta värske belglane

Kuna kõik andekad mängijad algkoosseisu ei mahu, saab Belgia väga tugevaid süste teha ka vahetustest. Nagu juba mainitud, jääb pingile üks paarist Moussa Dembele - Marouane Fellaini ning üks paarist Kevin Mirallas - Dries Mertens, kuid ilmselt pöörab maailmameedia osa tähelepanust 19-aastasele Adnan Januzajle, kes teatas aprilli lõpus oma otsusest tulevikus Belgia koondist esindada. Eelnevalt oli noormehe koondisevalik tekitanud palju kõneainet - Belgias üles kasvanud Albaania, Kosovo ja Türgi juurtega tulevikulootust himustasid endale isegi Inglismaa koondise juhid.

Nii klubis kui koondises Punaseid Kuradeid (nii Manchester Unitedi kui ka Belgia koondise hüüdnimi) esindav Januzaj tegi David Moyesi käe all tõelise läbimurdehooaja, mis oli paljude Unitedi poolehoidjate jaoks pettumusi täis hooajal üheks väheseks päikesekiireks. Kahtlemata kasutatakse Januzajd koondises terava vahetusmehena, kellel on võime sisuliselt üksinda mänge ära otsustada. 

Januzaj puhul pole kusjuures tegemist belglaste noorima MM-koondislasega - koos temaga võeti Brasiiliasse kaasa ka mõned kuud noorem Keenia juurtega Lille'i staarihakatis Divock Origi, kes on võimeline vigastatud Christian Benteke puudumisel puhkust andma Romelu Lukakule. 

Kvaliteetseid mängijaid jäeti ka olude sunnil 23 valitu seast välja - näiteks ei pääsenud lõplikusse koosseisu eelmise aasta oktoobris sarnaselt Januzajle enda tuleviku Belgiale pühendanud Maroko juurtega Zakaria Bakkali, kes vaatamata oma 18 eluaastale mängis möödunud hooajal rolli PSV Eindhovenis. Kotid jäid pakkimata ka näiteks Roma poolkaitsjal Radja Nainggolanil ja Eden Hazardi nooremal vennal Thorganil, kes valiti lõppenud hooajal Belgia liiga aasta mängijaks.

Karakterid:

Liider: Vincent Kompany. Lõppenud hooajal kaptenina Manchester City taaskord Inglismaa meistriks viinud keskkaitsjal on au kollast paela käe ümber hoida ka koondises. Suurte nimedega kaunistatud Belgia kaitseliinil on kahtlemata kartmatu maailmaklassist juht, keda taolisel noorel meeskonnal hädasti tarvis on.

Arhitekt: Kevin De Bruyne. Valikturniiril osutus Belgia ründemängu põhiliseks mootoriks mõnevõrra üllatuslikult Wolfsburgi 22-aastane universaal Kevin De Bruyne, kes tõusis nelja löödud väravaga ka belglaste parimaks väravakütiks. Kui valikturniiril mängis De Bruyne enamasti paremal äärel, siis viimastes sõprusmängudes on meest kasutatud hoopis ründava poolkaitsja kohal, kust on mängu kindlasti parem juhtida.

Realiseerija: Romelu Lukaku. Värskelt 21-aastaseks saanud Lukakule usaldatakse ilma mingi kahtluseta algaval turniiril belglaste kesktormaja roll. Möödunud hooajal Chelseast Evertonis laenul viibinu Lukaku on ka Premier League'is vaatamata oma noorusele juba mitu hooaega kõigi kaitsjate hirm ning suur ja tugev polüglott võib belglaste edu korral olla kindlasti üheks kandidaadiks turniiri parima noormängija tiitlile. 

Lammutaja: Thomas Vermaelen. Kui Vincent Kompany on Manchester City kapteniks, siis tema keskkaitsepaarilisel Vermaelenil pole vastu panna sugugi vähem - nimelt on mees Arsenali kapteniks. Vermaelen moodustab koos endast mõned kuud noorema Kompanyga selle MM-i ühe võimsama keskkaitsepaari. Kuigi Vermaelen on keskkaitsja kohta võrdlemisi lühikest kasvu, korvab ta selle oma hea pallikontrolli ning hea positsioonivalikuga.

Valvur: Thibaut Courtois. Nagu ka Lukaku, on Courtois tegelikult Chelsea mängija, kuid viimase hooaja veetis mees superhooaja teinud Atletico Madridi põhiväravavahina. 22-aastast puurilukku hinnatakse maailma üheks parimaks väravavahiks ning isegi kui temaga peaks midagi juhtuma, on belglastel varnast võtta veel teinegi maailmaklassi kindamees, Liverpooli esinumber Simon Mignolet.

Kollanokk: Adnan Januzaj. Vaid poolteist kuud enne turniiri oli Manchester Unitedi 19-aastasel komeedil veel võimalik oma koondisevalik teha Belgia, Albaania, Türgi ja Serbia vahel, kuid ilmselt just lähenevast MM-ist kannustatuna andis Januzaj aprilli lõpus ametlikult teada, et on oma otsuse teinud riigi kasuks, kus ta üles kasvas ja oma jalgpallihariduse sai. MM-i eelsetes sõprusmängudes sai mees kirja ka esimesed mängud Belgia koondises ning kuigi tema esimene cap, kohtumine Luksemburgi vastu, liiga paljude tehtud vahetuste tõttu tühistati, sai mees silma pähe järgmises kohtumises Tuneesia vastu, sekkudes vahetusest Eden Hazardi asemel.

Kodus teleri ees: Christian Benteke. Aston Villa esiründaja Benteke on mitmes mõttes väga sarnane mängija Romelu Lukakule - poolteist aastat vanem Benteke on samuti Kongo juurtega, meeter üheksakümmend pikk ja jõulise mängustiiliga. Paraku jääb Bentekel Brasiiliasse sõitmata, kuna aprilli alguses vigastas mees Premier League'i mängus oma vasaku jala Achilleuse kõõlust, mis jätab mehe lisaks MM-ile tõenäoliselt eemale ka järgmise hooaja algusest. Kuigi valiksarjas eelistas Marc Wilmots põhikoosseisus kasutada pigem Benteket, ei ole tema puudumine belglaste jaoks ilmselt liiga suur löök, kuna Lukaku on Bentekega sisuliselt samal tasemel.

Loots: Marc Wilmots. 45-aastane endine Belgia koondise ründav poolkaitsja hoiab endiselt viie väravaga oma riigi rekordit MM-finaalturniiridel löödud väravate arvestuses. 2012. aasta mais Georges Leekensi lahkumise järel abitreenerist peatreeneriks ülendatud Wilmotsit iseloomustatakse kui treenerit, kes suudab mängijatega hoida lähedasi suhteid, samal ajal aga kehtestada ka piisaval määral distsipliini.

Faktid:

Koht FIFA tabelis: 11
Põhivärv: Punane
Pääs MM-ile: oma valikgrupi esimesed, kümnest mängust 26 punkti.
Varem MM-il osalenud: 11 (1930. 1934, 1938, 1954, 1970, 1982, 1986, 1990, 1998, 2002)
Senine edukaim MM: Neljas koht (1986)

Grupifaasi mängud:

17. juuni kell 19.00 Belgia - Alžeeria
22. juuni kell 19.00 Belgia - Venemaa
26. juuni kell 23.00 Lõuna-Korea - Belgia

Turniirieelsed sõprusmängud:

5. märts Belgia - Elevandiluurannik 2:2
26. mai  Belgia - Luksemburg 5:1
1. juuni Rootsi - Belgia 0:2
7. juuni Belgia - Tuneesia 1:0

Eeldatav algkoosseis

Thibaut Courtois
Toby Alderweireld Vincent Kompany Thomas Vermaelen Jan Vertonghen
Axel Witsel Marouane Fellaini
Kevin De Bruyne
Kevin Mirallas Eden Hazard
Romelu Lukaku

Koosseis:

Väravavahid: Thibaut Courtois (Atletico Madrid), Simon Mignolet (Liverpool), Sammy Bossut (Zulte Waregem).

Kaitsjad: Toby Alderweireld (Atletico Madrid), Anthony Vanden Borre (Anderlecht), Laurent Ciman (Standard), Jan Vertonghen (Tottenham), Vincent Kompany (Manchester City), Daniel Van Buyten (Müncheni Bayern), Thomas Vermaelen (Arsenal), Nicolas Lombaerts (Peterburi Zenit)

Poolkaitsjad: Axel Witsel (Peterburi Zenit), Steven Defour (Porto), Marouane Fellaini (Manchester United), Nacer Chadli (Tottenham), Moussa Dembélé (Tottenham), 

Ründajad: Kevin De Bruyne (Wolfsburg), Dries Mertens (Napoli), Adnan Januzaj (Manchester United), Eden Hazard (Chelsea), Kevin Mirallas (Everton), Romelu Lukaku (Everton), Divock Origi (Lille)

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
UUS VOOR KOPUTAB UKSELE
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
MADALAMAD EUROSARJAD
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
13
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!