Tallinna Kalev tõusis Meistriliigasse (täiendatud) (32)

Kuigi mõlemad Viljandi Tuleviku ja Tallinna Kalevi vahelised üleminekumängud lõppesid viigiliselt, andis "võõrsil" löödud värav Meistriliiga uue hooaja pääsme Kalevile.

Tänane otsustav mäng algas hästi Viljandi meeskonnale, kes asus juba 5. minutil Joonas Laasbergi väravast juhtima, ent Dmitri Kirillov viigistas üsna pea. Kuna tegemist oli formaalselt Tuleviku kodumänguga, viis see seis tallinlased ka kõrgliigasse.

Kalev jõudis pärast taasasutamist 2002. aastal esmakordselt Meistriliigasse, samas kui Tulevik peab Esiliigas pallima esimest korda pärast 1996/97 hooaega.

“Neli aastat tagasi nad olid kolmandas liigas ja võitsid selle. Siis tulin mina ja pärast seda võitsime teise liiga ja nüüd saime siis Meistriliigasse,” lausus Kalevi treener treener Aavo Sarap pärast mängu.

Pooltunniga kaks väravat

Kui esimene üleminekumäng oli lõppenud väravateta, siis seekord ei lasknud võrgusahin end kaua oodata. 5. minutil söötis Janek Kalda madala palli karistusalasse, kus Joonas Laasberg selle ka pärast Kalevi keskkaitsja Marek Kahri eskimust väravasse lõi.

Pärast avaväravat muutusid “koduväljakul” mänginud viljandlased märksa passiivsemaks ning ka kalevlastele tekkis omi võimalusi. Enamjaolt peatusid need kas Tuleviku kaitseliinis või lõppesid kauglöögiga.

32. minutil jõudsid tallinlased siiski viigini. Juri Tiismani kauglöögile sai mulkide väravavaht Rene Kaas küll käed vahele, kuid pall lendas otse Dmitri Kirillovi jalale, kes selle külmavereliselt viiekasti nurgast värava ülanurka lõi.

Viigivärava järel muutus mäng märgatavalt närvilisemaks ning 41. minutil teenis avavärava autor Laasberg pärast kohtuniku otsuse üle protesteerimist kollase kaardi. Poolaja viimasel minutil avanes Tulevikul võimalus enne vaheaega juhtima minna, kuid karistusala lähistelt sooritatud löök läks napilt mööda.

Tulevik riskib üha rohkem

Viljandlased vajasid hädasti väravat ning teist poolaega alustatigi väga tormiliselt. Nende karistuslöökide spetsialist Jüri Jevdokimov sai proovida meisterlikkust 20 meetrilt, kuid löök ebaõnnestus ning lendas müüri.

60. minutil pääses veel varakevadel Flora duublis pallinud Alo Dupikov seitsmelt meetrilt löögile, kuid tabas Kalevi keskkaitsjat ning pall lendas üle otsajoone. Viis minutit hiljem sai ajateenistuses olev Dupikov söödu Mati Lemberilt, kuid tehnika vedas alt ning pall veeres üle otsajoone.

Tulevik oli sunnitud üha suuremaid jõude rünnakule suunama ning 80. minutil pääses Kalevi ründaja Tiit Tikenberg puurivahiga vastamisi, ent Rene Kaasi õigeaegne väljatulek päästis viljandlased kõige hullemast.

Viimase minuti postilöök

84. minutil päästis Tuleviku Jalgpalliklubi taas väravavaht Kaas, kes sööstis õigeaegselt Kalevi ründajale vastu ja lõi palli peaga tallinnlase nina alt ära. Kohtunik nägi antud situatsioonis ka kalevlase viga.

Viimasel minutil jõudsid viljandlased veel nurgalöögijärgsest olukorrast karistusalas ka löögile, kuid Vladimir Kozõrkovi õnneks maandus pall postis ning üle noatera pääsenud Kalevi mängijate võidutants võis peagi alata.

“Vastane mängis hästi, aga kahjuks meil ei olnud õnne seda palli sinna väravasse saada,” arutles pärast kaotust Tuleviku poolkaitsja Mati Lember.

Duubel langeb II liigasse

Aastatest 1923 ja 1930 on Kalevil olemas ka Eesti meistritiitlid, kuid tulev hooaeg kujuneks praeguste tulemuste põhjal pigem võitluseks püsimajäämise nimel. Esiliigas 66 punktiga kolmanda koha saanud Kalev jäi FC Levadia duublile alla 22 ning FC Kuressaarele 6 punktiga.

Kuna ühe klubi I ja II võistkond ei saa ühes liigas mängida, langeb sel aastal Esiliiga 7. kohaga lõpetanud Tuleviku duubel tulevaks hooajaks II liigasse. Milline klubi täidab tekkinud vaba koha, selgub pärast Esiliiga üleminekumänge.

kl. 13:00 Sportland Arena

JK Tulevik Viljandi - JK Tallinna Kalev 1:1 (1:1)

Peakohtunik: Margus Kotter
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Gunnar Nuuma
Väravad: 5. Joonas Laasberg - 32. Dmitri Kirillov
Hoiatused: 11. Mati Lember, 22. Alo Dupikov, 41. Joonas Laasberg, 79. Andrei Mazurkevitš - 10. Vahur Kiis, 62. Juri Tiismann
Mängupaiga olud: Õhutemperatuur: +1, kerge lumesadu
Pealtvaatajaid: 90

JK Tulevik: Rene Kaas, Meelis Laurimaa, Tõnis Vanna, Armand Naris, Aleksei Savitski, Mati Lember, Janar Tükk, Andrei Savotškin (35. Jüri Jevdokimov), Alo Dupikov, Janek Kalda, Joonas Laasberg
varus: Andrei Mazurkevitš, Priit Sirel, Mihkel Saar, Jüri Jevdokimov, Theimo Tarvis, Reimo Oja, Rait Kasterpalu

JK Kalev: Vladimir Kozõrkov, Aleksandr Kuslap, Margus Korju, Marek Kahr, Mario Mõistlik, Vadim Samulin, Vahur Kiis, Juri Tiismann, Tauno Koppel, Dmitri Kirillov, Tiit Tikenberg