Videod: Euroopa (tipp)kohtunike sünge pühapäev ehk kolm skandaalset otsust (1)

Pühapäeval üle Euroopa peetud üheksa EM-valikmängu osutusid kohtunike jaoks tervikune pigem ebaõnnestunuteks, sest vähemalt kolmes mängus langetati skandaalse mõõduga ekslikke otsuseid, millest kahel oli ka otsene mõju kohtumise tulemusele (ja EM-valiksarjale tervikuna).

Totaalne ämber nr 1. Ungari – Aserbaidžaan kohtumises tühistas Hollandi kohtunik 90+2. minutil külalismeeskonna värava, mis oleks mänguseisuks teinud 1:1. Higler fikseeris Aserbaidžaani keskkaitsjale Bahlul Mustafazada käega mängu, kuigi kordused näitavad üheselt, et ta lõi värava kõhuga.

Eksimuse tagajärg: Ungari saavutas ebaõiglaselt 1:0 võidu, mis suurendab oluliselt nende võimalusi E-alagrupis kahe parema sekka mahtuda ning vähendab Slovakkia ja Walesi šansse. Hetkel on tabeliseis: Horvaatia 14 (7), Ungari 12 (7), Slovakkia 10 (6), Wales 8 (6), Aserbaidžaan 1 (6). Ilma kohtuniku eksimuseta oleks Ungaril 10 punkti.

Totaalne ämber nr 2. Poola – Põhja-Makedoonia kohtumise 34. minutil tegi külaliste kaitsja Ilija Nestorovski ülijõhkra vea Poola kapteni ja staarründaja Robert Lewandowski vastu, aga Hispaania tippkohtunik Antonio Miguel Mateu Lahoz karistas seda kõigest kollase kaardiga, kuigi puudusid igasugused punast kaarti välistavad asjaolud (Nestorovski kasutas tarbetut jõudu ja ohustas tõsiselt vastase tervist).

Eksimuse tagajärg: õnneks peaaegu olematu, sest Lewandowski mängis kohtumise lõpuni ja tema edasine hooaeg ei tohiks intsidendi tõttu ohus olla. Poola võitis mängu 2:0 ja tagas koha EM-finaalturniiril. Kollane kaart oli Nesterovski kolmas selles valiktsüklis ja Põhja-Makedoonia järgmise matši (16. novembril võõrsil Austriaga) peab ta vahele jätma niikuinii.

Totaalne ämber nr 3. Sloveenia – Austria kohtumise 36. minutil tegi Austria vasakkaitsja Andreas Ulmer ülijõhkra vea Sloveenia ääreründajale Roman Bezjakile, aga kahel eelmisel MM-finaalturniiril vilistanud ja 2015. aasta Meistrite liiga finaali kohtunikuks olnud türklane Cuneyt Cakir karistas Ulmerit kõigest kollase kaardiga, kuigi puudusid igasugused punast kaarti välistavad asjaolud (Ulmer tegi vea suurel kiirusel ja ohustas tõsiselt vastase tervist), sest see, et Ulmer kergelt libastus, ei ole antud juhul mingilgi moel pehmendav asjaolu.

Eksimuse tagajärg: tol hetkel 0:1 kaotusseisus olnud Sloveenia ei saanud võimalust mängida ülejäänud 54 minutit arvulises ülekaalus. Rohkem väravaid ei löödud. Viigi puhul säilinuks Sloveenial tagasihoidlik ja võidu korral arvestatav võimalus Austria edestamiseks ja valikgrupi teise kohaga lõpetamiseks.

Nüüd pääseb Sloveenia EM-ile ainult siis, kui Austria kaotab mõlemad allesjäänud mängud (kodus Põhja-Makedooniaga ja võõrsil Lätiga) ning Sloveenia võidab mõlemad (kodus Lätiga ja võõrsil Poolaga) ning Põhja-Makedoonia ei saa viimases ringis kodus jagu Iisraelist.

* * *

Arusaamatute otsusteta ei möödunud ka laupäev. Näiteks kohtumise Fääri saared – Rumeenia 18. minutil jättis Aserbaidžaani kohtunik Alijar Aghajev eemaldamata Rumeenia kaitsja Ionut Nedelcearu, kes kukutas viimase mehena Fääride ründaja Klaemint Olseni, keda oodanuks ees üks-üks olukord. Arvulist vähemust vältinud Rumeenia võitis lõpuks 3:0.