Ajax ja Kure pakkusid vaatemängu (4)

Saarlastel jäi Ajaxi vastu puudu õnnest. Foto: Catherine Kõrtsmik (arhiiv)

Lasnamäel läksid vastamisi Meistriliiga tabeli kaks viimast - kohalik Ajax ning FC Kuressaare. Kohtumise lõpptulemuseks jäi 2:2, kuid peale nelja värava nägid pealtvaatajad praktiliselt kõike, mida jalgpall pakkuda suudab – kollaseid kaarte, punast kaarti, omaväravat ja penaltit. Tõsi küll, kolme viimase eest vastutas saarlaste Sami-Sander Kivi.

Juba kolmandat korda puudus staadionile pääsemiseks piletimüük ning jalgpalli fännide rõõmustuseks oli kohal grill ja pakuti ka täiskasvanutele mõeldud värskendavaid jooke.

Vastaseis nende kahe klubi vahel oli printsipiaalne ning seda oli näha ka meeste pingutusest väljakul. Nagu eestlastele kohaselt, ei saadud alguses minema ega lõpus pidama.

"Ajaxiga on alati verine vastasseis olnud, läks seekord niimoodi," sõnas Kuressaare esimese värava autor Elari Valmas pärast lõpuvilet.

Esimsel poolajal leppisid meeskonnad võitlusliku 0:0 viigiga, kuid teisel poolajal oli pealtvaatajatel silmad väljakul toimuvale naelutatud, sest kunagi ei teadnud, mis järgmisena võib juhtuda.

"Mina silmanurgast midagi nagu nägin ja äärepealt Marek [Lillmaa – toim] kohe ütles, et tema nägi konkreetselt seda lööki – jalaga konkreetselt maas olles lõi [Sami-Sander Kivi – toim] Ajaxi mängijat," kommenteeris peakohtunik Ainar Kuusk 86. minutil antud penaltit.

Saarlased teevad ise oma elu raskeks

Poolajalt parema häälestusega tulnud Ajax suutis kuressaarlasi kohe surve alla panna ning palli kaotuse puhul käidi vastasele barcelonalikult takjana küljes.

73. minutil, kui juba tundus, et saarlased hakkavad pressingu alt välja tulema, juhtus prahmakas, mida isegi Ajaxi toetajad ei osanud loota. Kivi tagasisööt puurilukk Priit Pikkerile võttis tänu Lasnamäe ebatasasele murukattele ebameeldivas kohas põrke ning Pikkeril ei jäänudki muud üle, kui pallile järele joosta ning see keskringi toimetada.

Selle õnnetu juhtumi peale ärkasid ka kollase-tumesinise triibulised ja asusid vahetustega otsima tervast ründeliini. Kõigepealt õnnestus Elari Valmasel mänguseis viigistada ning kõigest kaks minutit hiljem oli Kuressaare vahetusmees Kristen Mere väravast juhtimas. Vahepeal juba kolme kaitsega mänginud saarlased oleksid võinud kaheksa minutit enne normaalaja lõppu juba ainult kaitsmisele keskenduma hakata, kuid seekord oli tähtede seis nende vastu.

Ebaõnnesõdur Sami-Sander Kivi

Kui midagi saab valesti minna, siis ta ka läheb. Nõmme Kaljust laenul olev vasakkaitsja Kivi ei oleks nii musta stsenaariumit ka oma kõige halvemas õudusunenäos näha osanud.

Kuressaare oli just teinud super comeback'i, kuid üks õnnetu olukord röövis saarlastelt võidupunktid. Nurgalöögist kasti tulnud palli peale minnes sai Kivi küünarnukiga hoobi Ajaxi mängijalt Deniss Kovtunilt ning kukkus pikali.

Mänguhoos keema läinud Kivi tahtis pikali olles Kovtunile jalaga märku anda, et tema käitumine oli reeglitevastane.

Tulemuseks punane kaart ning penalti Ajaxi kasuks. Kohtunike ruumis vesteldes jäid vilemehed enda otsusele kindlaks.

Kuressaare ründaja Elari Valmas lisas enda poolt: "See number 2 [Deniss Kovtun – toim], kui ta nurgalöögi ajal sinna kasti tuli, siis ta pani mulle juba siia ribidesse. Muidugi Sami tegi ka lollisti. Ta [Kovtun – toim] lõi teda kindlalt, aga Sami pani kohe vastu ja siis äärekohtunik nägi. Järelikult esimest situatsiooni ei näinud, aga mis teha."

Hiljem Sami-Sander Kivi versiooni kuulates selgus, et Kovtun oli talle juba olukorda minnes küünarnukiga hoobi andnud ning seejärel refleksist jalaga üritanud vastu tabada, kuid löök olevat mööda läinud.

Äärekohtunik Marek Lillmaa, kes kõige paremini kolmest vilemehest olukorda nägi: "See oli õhuvõitlus, ta [Kovtun – toim] ei löönud otseselt. Mõlemad kukkusid maha ja ilmselt küünarnukid läksid kuidagi laiali."

Mängu parim – Martti Pukk

Näitas tänases kohtumises, milline tõeline universaalne mängija ta on. Alustas ta kohtumist tipuründajana, seejärel liikus vahetuste tõttu kord paremale äärele, kord vasakule. Pärast Sami-Sander Kivi eemaldamist aga omakorda vasakkaitsja positsioonile. Lisaks leidis ta veel jaksu, et viimastel minutitel kaitsja kohalt tõusta taas ründajaks ning saada isegi löögile, mille trajektoor ei läinud väravast palju mööda.

Mitteametlik protokoll (FC Flora kodulehelt):

kell 19:30 FC Ajaxi staadionil

Lasnamäe FC Ajax - FC Kuressaare  2:2 (0:0)
73. ov. Sami-Sander Kivi, 86. pen. Sergei Tasso - 80. Elari Valmas, 82. Kristen Mere

Hoiatused: 29. Vladimir Ljahhovetski, 40. Dzmitry Papichyts, 90+1. Šamil Mussajev - 36. Märt Kluge, 44. Sami-Sander Kivi, 76. Elari Valmas
Eemaldamine: 86. Sami-Sander Kivi
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 55
Peakohtunik: Ainar Kuusk
Abikohtunikud: Heigo Paglant, Marek Lillmaa

Ajax: 16-Boldõrev, 5-Kondratenko, 7-A. Kirpu, 22-Papichyts, 15-Romanov, 21-Ljahhovetski (86. 8-Meštšerjakov), 20-Mones, 14-Abdullajev (67. 2-Kovtun), 19-Mussajev, 11-Starodub, 10-Tasso.
Varus: 2-Kovtun, 4-J. Kirpu, 8-Meštšerjakov, 1-Mamutov.

Kuressaare: 1-Pikker, 7-Kelder (79. 17-Hiiuväin), 4-Kluge, 13-Rauno Reiman, 26-Kivi, 15-U. Rajaver (59. 11-Mere), 5-Aava, 23-Luup, 19-Kaljo (65. 20-Margus Rajaver), 39-Valmas, 9-Pukk.
Varus: 12-Riido Reiman, 22-Azarov, 8-Trasberg, 11-Mere, 20-Margus Rajaver, 17-Hiiuväin.