Fantoomid Hollandi tiitliheitluse varjudes (2)

Hollandi kõrgliigas on jäänud mängida veel üks voor ning 19 aasta järel taas meistrimedaleid jahtiv Rotterdami Feyenoord muutis eelmisel pühapäeval saadud kaotusega tiitliheitluse lahtiseks. Nendega konkureeriv Amsterdami Ajax pääses aga 21 aastat kestnud ootuse järel taas suurde Euroopa finaali.

Üheks rahvusvahelise humanitaarabi organisatsiooni World Vision ülesandeks on maailma vaesematesse riikidesse transportida rõivaesemeid, mis ei tohiks eksisteerida. World Visioni kaudu Gambiasse, Haitisse, Nicaraguasse ning paljudesse teistesse riikidesse saabuvat atribuutikat ei tohi lääneriikides turgudele paisata, mitte, et see võiks kuidagi laste tervist kahjustada või muul moel inimetele ohtlik olla, aga läänemaailma jaoks pole neid asju lihtsalt olemas. World Vision tegeleb fantoommeistrite, erinevate spordivõistluste finaalides kaotanud meeskondade, riietusesemete laialijagamisega.

Kui Atlanta Falcons veebruaris toimunud ameerika jalgpalli profiliiga NFL-i Super Bowlil New England Patriotsi vastu 28:3 juhtima läks, algas Atlanta spordipoodides kibekiire töö. Mannekeenidele läksid selga võidukad "Rise Up" sloganit kandvad särgid, lettidele ilmusid nokamütsid kirjaga "Superbowl Champions". Patriots tuli mälestusväärses kohtumises rongi alt välja ning võitis 34:28, mannekeenid jäid mõne minutiga ilma särkidest ja letid mütsidest, nüüd võib tuhandeid Falconsi võitu kuulutanud esemeid, mida poliitikud, sportlased ning teised tuntud avaliku elu tegelased oleks uhkuse ja üleolevusega kandnud aastaid, näha mõne kolmanda maailma riigi vaesemas külakeses. See omapärane fenomen on oma kanda kinnitanud ka hollandlaste teadvuses, sest eelmisel hooajal kaotas Amsterdami Ajax tiitli viimases liigavoorus, sellel hooajal loodab Rotterdami Feyenoord igipõliste rivaalide saatusest pääseda.



Pühapäevane mäng toimus Rotterdami Excelsiori kodustaadionil Woudesteinil, kuid sellele vaatamata oli üle 40 000 Feyenoordi fänni saabunud robustsele raudhiiglasele De Kuipile, et neljalt muruväljakule paigaldatult suurelt ekraanilt viimaks kaua kestnud ootuste täitumist jälgida. Pea 150 000 inimest oli kogunenud Coolsingelile, ühele Rotterdami kuulsamale tänavale, linnavalitsus tõmbas Hofpleini väljakul asuvale hoonele hiiglasliku Rotterdami lipu, Woudesteini tagatubades ootasid kümned ämbrid tulpidega ja esmaspäeval kell 12 algama pidanud ülelinnalistel pidustustel osalemise jaoks oli ülemustelt juba luba küsitud.

18 pikka aastat on Feyenoord olnud tiitlita ning pidanud olema tunnistajaks Ajaxi ja PSV domineerimisele, sekka ka AZ ning Twente üksikud võidud. Oma väikeste sugulaste alistamine oleks Feyenoordi jaoks pidanud olema vaid formaalsus, tiitlivõidule alla kirjutamine. Viimased üheksa omavahelist kohtumist Feyenoordile kaotanud Excelsior võitis aga 3:0, Ajax lõi samal ajal toimunud mängus Go Ahead Eaglesile neli vastuseta väravat ning vähendas enne viimast vooru vahe ühele punktile.

Nii ei oleks pidanud minema. Päeva võidukas meeleolus alustanud De Kuip langes videvikuks šokki, triumfi tunnistama tulnud laulutujus inimesed hülgasid kesklinna kiirelt, sest huligaanid võtsid võimust ja ründasid ka neid ohjama tulnud politseinikke. Vaid mõne tunniga muutus meeleolu terves linnas kardinaalselt. Sotsiaalmeediasse postitatud videotest võis samal ajal näha, kuidas Amsterdami bussijuhid lugesid lisaks peatuste nimedele muhelevalt ette ka Feyenoordi mängu tulemuse. Der Klassieker, Ajaxi ja Feyenoordi vaheline derbi, on sügavale ulatuv ja inimeste maailmavaates tähtsal kohal. Ajaxi fännide jaoks poleks maailmas midagi magusamat sellest, kui 18 aastat tiitlit jahtinud Feyenoord sellest dramaatilisel moel ilma jääks – et just nemad Rotterdami klubi kandadel on, lisab tordile kirsi.



Feyenoordi jaoks on käimasolev hooaeg olnud justkui tuhast tõusmine. Eredevisiet on meeskond juhtinud esimesest voorust saadik, kannustatuna suurepärasest hooaja algusest, kui vastased alistati üheksal järjestikusel korral. See on Giovanni van Bronckhorsti töövõit. Kodulinna klubis oma sportlaskarjääri alustanud ning seal ka saapad varna riputanud endine Hollandi koondise kapten sai Feyenoordi juhendajaks kaks aastat tagasi ning klubi on tema käe all võitnud 87 senisest kohtumisest 57. Erinevalt suurest rivaalist Ajaxist, kelle võistkonna keskmine vanus on alla 23, moodustab Feyenoordi tuumiku noorte ja kogenute kooslus. 
23-aastase Terence Kongolo ja sel hooajal tõeliselt õitsele puhkenud 22-aastase Rick Karsdorpi selja taga seisab väravapostide vahel 35-aastane austraallane Brad Jones. Edgardavidslikul Tonny Vilhenal aitab keskvälja ohjata temast kümme aastat vanem Karim El Ahmadi. Väravate löömisega on peamiselt tegelenud 26-aastane Nicolai Jörgensen ja 28-aastane Jens Toornstra, kuid meeskonna hingeks ja südameks on jätkuvalt Dirk Kuyt, mees, kes ei väsi iialgi. Kahe kuu pärast 37. sünnipäeva tähistav endine Liverpooli ja Fenerbahce äss on oma 19 aastat kestnud profikarjääri jooksul vaid ühel, oma esimesel, hooajal mänginud vähem kui 30 liigamängus.

Pärast 2010. aastal PSV-lt saadud häbistavat 0:10 kaotust, ülimat pettumust valmistanud Eredivisie kümnendat kohta ning neid tabanud finantsprobleeme on uue hingusega Feyenoord viimaks kukutamas koormat, mis on nende õlul olnud aastaid. Eile kiitis Rotterdami linnavalitsus heaks plaani, mille järgi ehitatakse Maasi jõe kaldale uus, 63 000 inimest mahutav staadion Feyenoord City. Sellel hooajal pikendasid oma lepinguid nii Vilhena, Kongolo, El Ahmadi, Karsdorp kui 18-aastane Norra talent Emil Hansson. Ees on ootamas ilusad ajad, kuid pühapäeval on koduväljakul vaja Heraclese vastu astuda üks tähtis samm. Seekord ei tohi libastumist lubada, sest Ajax ootab kannatamatult varjus, et oma Rotterdami rivaalist mööduda. Suure saavutuse lävel on ka nemad.



Vaatamata keerulisele korduskohtumisele Lyonis pääses Ajax pärast 21 aasta pikkust ootust taas Euroopa turniiri finaali. "Lõpptulemus on imeilus," sõnas Ajaxi juhendaja Peter Bosz pärast kohtumist. "Nimetame seda jalgpalli võiduks." Kultuurne ja kaunis Amsterdam erineb Euroopa suurima sadama koduks olevast veidi tahumatumast Rotterdamist niivõrd, et Hollandis kasutatakse tihti väljendit "Amsterdam unistab, Rotterdam töötab“. Kunagise Euroopa hiiu eest pole aga kerge väljakule joosta, sest endiste aegade saavutused hõljuvad pidevalt klubi pea kohal ja niigi suursugust atmosfääri vürtsitab ka see, et paljud mängijad 20-25 aasta eest oma nooruslikkuse ja ründava mängustiiliga maailma lummanud Ajaxi toonasest meeskonnast on klubi juures ametis ka nüüd, otsene järg Johann Cruyffi "sametrevolutsioonile" - reformidele, mille tänapäevase jalgpalli isa klubi ladvikus viie aasta eest läbi viis.

Dennis Bergkamp, Winston Bogarde, Aron Winter ning Richard Witschge on Ajaxis tööd leidnud treeneritena, Marc Overmars on klubi tehniline direktor ja Edwin van der Sar tegeleb finantspoolega. Pealtnäha oleks tegemist justkui endiste mängijate kokkutulekuga, veelgi tugevdades „pidutseva Amsterdami“ kuvandit, kuid loomulikult on põhjus professionaalsem. "Kuus aastat Manchester Unitedis näitasid mulle, mida klubi vajab,“ sõnas van der Sar mõned päevad tagasi Guardianis. "Kaubanduslikke tulusid ja enda eksponeerimist. Ma tõin endaga kaasa kolm sponsorit Hiinast. Me üritame ühendada kahte maailma, seetõttu tahamegi, et tegevdirektoriks saaks jalgpallur.“

"Me oleme akadeemiat muutnud ja treeningtundidele, -tingimustele ning juhendajatele veelgi enam tähelepanu pöörama hakanud,“ lisas legendaarne väravavaht. "Meil on võrreldes viie või kuue aasta taguse ajaga kaks või kolm treeningkorda enam ja loodetavasti lõikame sellelt kasu.“ Johan Cruyffi ja Pep Guardiola õpetuste järgija Bosz võib ilmselt kinnitada, et nii on ka läinud. 19-aastane Taani ründaja Kasper Dolberg on Eredivisies löönud 15 ja Euroopa liigas kuus väravat, 17-aastane kaitsja Matthijs de Ligt tegi märtsis oma debüüdi Hollandi koondise eest, võistkonnas on oma kanda kinnitamas 20-aastased Donny van de Beek ja Mateo Cassierra. Oma isa jälgedes tahab käia ka 18-aastane Justin Kluivert. See on noor, terav ja verejanuline kooslus, kes eelistab kaitsmise asemel rünnata ja kuigi amsterdamlased ei taha vägisi paralleele tõmmata, meenutab 1995. aastal Meistrite liiga trofee pea kohale tõstnud tiimi.


Ajax võitis aastatel 2011-2014 neljal korral järjest Eredivisie, aga alles sellel kevadel võib tõeliselt öelda, et Godenzonen on kohalike mälu taas virgutama hakanud. Luis Suareze, Christian Erikseni, Daley Blindi ja teiste üleminekutest saadud tuludega tehtud äpardunud investeeringud on unustatud ja Ajaxi kuulsusrikas identiteet on jälle au sisse tõstetud. Teatud määral oli äratuskellaks eelmise hooaja lõpp. PSV-d väravate vahega edestanud Ajax sõitis viimases voorus külla Graafschapile teadmisega, et võit teeks neist taas Hollandi meistrid, kuid liigatabeli eelviimaste vastu ei suudetud enamat 1:1 viigist. PSV lõpetas oma kohtumise mõned minutid varem võidukalt ja Hollandi meedia kubises hiljem veidi sürreaalsetena tunduvatest videotest, millel Eindhoveni klubi mängijad Graafschapi staadioni murul Ajaxi matši otseülekannet näidanud telefonide ümber kogunesid.

Koos lõpuvilega oli selge, et Ajax oli tiitli maha mänginud ja klubi meistrimehed pidid ülikiirelt tegutsema, et mängu käigus võidukate kleebistega kaetud meeskonnabussilt need nüüd maha koorida. Ajax oli 2015/16 hooaja fantoommeister. Kui Feyenoord peaks sel hooajal samaga vastama, oleks see kordades hullem – seda, et närvid pika aja järel jälle "meistritaldriku" lävel olevaid rotterdamlasi nii tugevalt alt veaksid, ei lubaks Ajaxi poolehoidjad iial unustada.
See pühapäev saab Hollandi jalgpallis olema märgilise tähtsusega. Juhul, kui Feyenoord peab pingele vastu ja võtab tiitli, annab see tunnistust sellest, et van Bronckhorst ja tema meeskond saavad favoriidikoormaga hakkama ning on valmis järgmiseks väljakutseks. Kui Feyenoord peaks viimases voorus tiitli maha mängima (mis on tõele au andes siiski üsna ebatõenäoline), võib sellest üle saamine osutuda väga raskeks ja ilmselt jääks klubi ka nii mõnegi mängija võrra nõrgemaks. Kui kõik läheb plaanipäraselt, toimuvad pidustused algselt kavas olnust nädala võrra hiljem – esmaspäeval kell 12. Rotterdam ja Amsterdam ootavad. Meistritiitel selgub pühapäeval, Euroopa liiga võitja 24. mail.

 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

juppi   •  
(176.46.91.***)
Hea lugemine. Super töö!
Arvaja   •  
(82.131.58.***)
Nõus. Väga hea artikkel!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
UUS MÄNGUPÄEV
LIVE: Levadia testib oma ründejõudu tugeva tagalaga Tammeka vastu  (Levadial kiirelt kaks!)
PREMIUM LIIGA LAUPÄEV
PILK PEALE
On see Põhja-London valge või punane? Kukepoiss tahab kahurimeeste plaanidesse muutust tuua
EESTLASED VÕÕRSIL
PIHTAS, PÕHJAS!
Videokohtunik | Levadia teenis ühe rünnakuga kaks penaltit, VAR röövis Kalevilt keskkaitsja
NARVA RAPUTUS
PIKEMAT LUGEMIST
JALKAJUTUD
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
9
8
1
0
28:3
25
2.
Nõmme Kalju FC
8
5
2
1
18:9
17
3.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
4.
Tallinna FC Flora
9
3
4
2
17:15
13
5.
Tartu JK Tammeka
8
3
2
3
10:7
11
6.
FC Kuressaare
8
3
1
4
15:21
10
7.
JK Tallinna Kalev
9
2
3
4
11:15
9
8.
Pärnu JK Vaprus
8
2
1
5
9:16
7
9.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
10.
FC Nõmme United
8
1
1
6
4:14
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
25
Nõmme Kalju FC
17
Paide Linnameeskond
15
Tallinna FC Flora
13
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
10
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
7
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!