Kalju jättis Flora ahastusse ja otsustab nüüd ise oma eurosaatuse üle. Foto: Gertrud AlatareEvald Tipneri karikavõistluste poolfinaalis tuli Nõmme Kalju välja raskest seisust ning alistas 2:1 FC Flora, lunastades omale finaalipääsme ja õiguse ise otsustada oma europääsme üle.

Kuivõrd teisipäeval oli finaalipääsu hankinud Paide Linnameeskond, vajas Kalju hädasti võitu, et mitte lasta teistel otsustada selle üle, kas nad mängivad suvel Euroopa liigas või mitte. Poolfinaali Lilleküla staadionil Flora vastu alustati aga sedavõrd mannetult, et finaal tundus jääma püüdmatusse kaugusesse.

Kalju liinid olid sedavõrd madalal, et Floral oli lahedalt ruumi mängu ehitamiseks. Kodumeeskond Flora hoidis palli, veeretas, otsis. Esimeste minutite möödudes purjetas Flora vasakäär Irakli Logua karistusalasse, aga jäi liialt venitama ning teravus ohtlikku pealelööki ei toonud.

Ohtlikuks läks aga veerandtunni täitumisel, kui Flora nurgalöögi teenis. Karl-Eerik Luigendi kasti antud palli läks täiesti ebaõnnestunult püüdma Kalju puurilukk Vitali Teleš, kes palli alt läbi lendas ning Nikita Baranovi ja Alo Bärengrubi õhuvõitlusest jõudis pall tagapostis oodanud Flora vasakkaitsjale Markus Jürgensonile, kes mänguvahendi tühja väravasse suunas ja võõrustajad 1:0 juhtima viis.

Ja kuigi vaid kuus minutit hiljem kaotas Flora vigastusega oma kaitse tugitala Enar Jäägeri, ei suutnud nõmmekad kuidagi ärgata. Flora oli oma vastasest üle nagu amatöörmeeskonnast, kes ei suuda kuidagi täpseid sööte ja häid lahendusi leida. Samas ei olnud ka Flora poolelt ei Rauno Alliku ega Rauno Sappineni pealelöögid piisavalt head, et kodumeeskonna eduseisu suurendada.

Paus toob murrangu

Avapoolaja järel klubi presidendi Kuno Tehvaga vestelnud Kalju peatreener Sergei Terehhov tõi teisele kolmveerandtunnile oma juhendatavad välja hoopis teise hingamisega. Kalju surus vastast kõrgemalt ja see lõhkus Flora mängu. Üha enam hakkas silma paistma Joel Lindpere.

Kui esiti teenis Lindpere välja vigasid, siis aegamisi sai ta ka oma söödujala soojaks. Teist poolaega oli mängitud 19 minutit, kui Ats Purje paduvihmasel staadionil värava ees pallist mööda lõi - Lindpere asus aga olukorda paikama, söötes nahkkera Ken Kallastele, kelle pöördelt sooritatud löök napilt postist mööda vuhises.

Flora kohanes veidi ning Logua üritas kodumeeskonna eduseisu suurendada, ent tema ei suutnud ei kaugelt ega ka viie meetri pealt väravat tabada. 75. minutil viigistas hoopis hetk varem vahetusest sekkunud Allan-Axel Kimbaloula seisu, kui ta justnimelt Lindpere tsenderdusest palli Mait Toomi käepõrkest värava alumisse nurka saatis.

Flora vastas rünnakuga, ent rikošett hoidis nende juhtvärava ära. 83. minutil võttis Kalju rünnakule asunud Floralt palli ning moodustas kiirrünnaku - Kimbaloula söötis vasakul äärel spurtinud Lindperele, kes mängis end kastile lähemale ja lasi imelise söödu väravast vaid mõne meetri kaugusele, kus oli kohal liiga üks parema ninaga targetman'e - Tarmo Neemelo. Meistrerliku ründaja löök vasaku jalaga saatis palli värava vasakusse nurka ning Kalju unistus oli taas ellu ärganud - nad said 2:1 edu ja vaid sammu kaugusele finaalist.

Üleajal oli õige lähedal lisaaja sündimine, kuid Flora ei suutnud väravaesises saginas kuidagi palli Vitali Telešist mööda saata. Suurte jõududega ründamine tähendas hoopis seda, et nende puurilukk Mait Toom oli manuelneuerlikult ekslemas keskväljal, kus ta vahetult enne lõpuvilet Erik Listmanniga võidujooksu oma värava suunas alustas. Noor poolkaitsja Listmann ei julgenud aga keskväljalt tühja värava suunas lüüa ning distantsi jooksuga vähendades asus teda üha enam segama Toom, mistõttu lõpuks teele lastud kauglöögist pall selgelt väravaraamidest mööda veeres.

See tähendas, et Kalju sai ülimalt võitluslikus lahingust 2:1 võidu ja pääsu finaali, kus tuleb 30. mail Euroopa liigasse jõudmiseks alistada Paide Linnameeskond.

Mängu parim - Joel Lindpere

Kuigi avapoolajal oli Kalju keskväljamootor kaugel heast hoost, siis teisel poolajal paranes nii tema kui ka kogu Nõmme klubi mäng. Ta andis kaks otsustavat väravasöötu, mis viisid 2:1 võiduni ning tegi matši meeldejäävaks Neemelo värava tähistamisega, kus ta kaaslase õnnitlemise asemel Flora pingi ette jooksis ning sinna hüüdis: "Mina otsustan mänge, mina!" Tal oli õigus.

13. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal (Asula 4c, Tallinn)

Tallinna FC Flora – Nõmme Kalju FC 1:2 (1:0)