Itaalia 1990: Saksamaa revanš (2)

1990. aastal toimunud MM-finaalturniir oli pealtvaatajate jaoks pettumust valmistav. Väravaid löödi väga vähe ning kõige tipuks sündis finaali võiduvärav penaltist.

Turniir oli kindlasti haripunktiks Kameruni staarile Roger Millale, kes oli selle toimumise ajal 38-aastane. Ta juhtis oma meeskonna veerandfinaali, kus aafriklased lülitas edasisest konkurentsist välja Inglismaa.

Kuumimateks nimedeks said sel turniiril muidugi finaali jõudnud Argentina ja Saksamaa.

Kamerun näitas tugevust

A-alagrupist pääses kindlalt veerandfinaali kodumeeskond Itaalia, kes alistas kõik oma vastased. Teisena sai edasi Tšehhoslovakkia, kes kaotas vaid peoperemeestele.

B-alagrupis alistas Kamerun dramaatilises avamängus seisuga 1:0 tiitlikaitsja Argentina. Argentiinlaste 1:1 viik Rumeeniaga jättis lõunaameeriklased rumeenlaste järel alagrupis lausa kolmandaks. Siiski kehtis turniiril reegel, et kaheksandikfinaali pääsesid lisaks iga alagrupi kahele paremale ka neli parimat kolmandale kohale jäänud meeskonda.

C-alagrupis näitas võimsust kolmekordne maailmameister Brasiilia, võites samuti kõik peetud mängud. Talle järgnes Costa Rica, kes võiduga Rootsi üle sai skandinaavlaste ees kahepunktilise edu.

D-alagrupis oli tugevaim meeskond Saksamaa, kes kaotas vaid ühe punkti, viigistades 1:1 Kolumbiaga. Väravavahi Rene Higuita ja meeskonna liidri Carlos Valderrama juhtimisel purjetas meeskond sakslaste järel järgmisesse ringi.

E-grupis oli võitjaks 1964. aasta Euroopa meister Hispaania, kes viigistas vaid mängus Uruguayga. Siiski suutis 3:1 võiduga uruguailaste üle ennast Hispaania järele pressida Belgia.

F-grupist pääses esimesena edasi Inglismaa, teenides ühe võidu kõrvale kaks viiki. Talle järgnes Iirimaa, kes edestas väravatevahega seitsmekümnendate jalgpalli tippriiki Hollandit.

Brasiilia langes lõunaameeriklaste duellis

Kaheksandikfinaalides sai kõigepealt kaotuse osaliseks Kolumbia, Valderrama vs Milla duellis jäi võitjaks viimane. Seisuks oli 2:1 aafriklaste kasuks. Sama tulemusega alistas Jugoslaavia Hispaania, kuid alles peale lisaaega.

Inglismaa võitis pärast lisaaega David Platti imelöögist 1:0 Belgia ja Iirimaa alistas peanaltiseeria järel Rumeenia seisuga 5:3.

Saksamaa jõudis 2:1 Hollandi alistamise järel jälle sammukese lähemale finaali suunas, millele lähenes suure hooga ka nende peamine konkurent Argentina, kes oli alistanud suures Lõuna-Ameerika lahingus naabrid Brasiiliast.

Tšehhoslovakkia oli seisuga 4:1 üle Costa Ricast ning Salvatore "Toto" Schillaci juhtimisel oli Itaalia seisuga 2:0 parem Uruguayst.

Kamerun kukkus lõpuks veerandfinaalis

Peale hämmastavat turniiri langes ka Aafrika meeskond Kamerun, kelle edasise tee katkestas Inglismaa. Et asi oleks veelgi dramaatilisem, siis juhtisid aafriklased veel kümme minutit enne lõppu 2:1. Siiski tõi Kameruni edu õnne kogu mustale mandrile, sest MM-iks 1994 lubas FIFA Aafrikast kolm meeskonda senise kahe asemal.

Argentina mängus Jugoslaaviaga sai otsustavaks külma närviga lõunaameeriklaste väravavahi Sergio Goycochea tegutsemine. Kohtumine jõudis penaltiteni, mille järel Argentina võitis seisuga 3:2. Ka turniiri jätkudes sai Goycochea veel 11-meetri karistuslöökide tõrjumises õnne proovida.

Samuti sai hea turniiriga hakkama favoriidi Inglismaa naaberriik Iirimaa, kelle veerandfinaalis lõi välja võõrustajamaa Itaalia. Lõppseisuks jäi 1:0 ning taas oli tähtis osa Juventuse mängijal Schillacil.

Saksamaa alistas seisuga 1:0 Tomas Skurhavy juhitavad tšehhoslovakid ning jõudis kolmandat korda järjest turniiri poolfinaalidesse.

Inglismaa kaotas penaltiseerias sakslastele

Esimeses poolfinaalmängus kohtusid sakslased Inglismaaga. Mäng oli võrdne ning otsustati penaltiseeriaga. Peale 1:1 seisuga lõppenud normaalaega saatis Saksamaa peatreener Franz Beckenbauer väljakule oma osavaimad mängijad, kes suutsid vastased penaltitega 4:3 üle mängida. Peale mängu oli turniiri üks meeldejäävamaid hetki, kui Paul Gascoigne nuttis ohjeldamatult.

Ka teises poolfinaalis ei jõutud peale 1:1 seisuga lõppenud mängu võitjat lisaajaga välja selgitada ning Argentina ja kodumeeskond Itaalia vajasid samuti penaltiseeriat. Tiitlikaitsja Argentina võitis seisuga 4:3 ning pettunud fännidel ei jäänud muud üle, kui kaotuse põhjuseid lahkama hakata.

Igav finaal lõppes Brehme penaltiga

Finaali alustasid meeskonnad järgmiste koosseisudega:

Saksamaa - Illgner - Brehme, Kohler, Augenthaler, Berthold - Buchwald, Hässler, Matthäus (kapten), Littbarski - Völler, Klinsmann

Argentina - Goycochea - Lorenzo, Sensini, Serrisuela, Ruggeri - Simon, Basualdo, Burruchaga - Maradona (kapten), Troglio, Dezotti

Argentina koondis mängis äärmiselt vigaderohkelt, nii nagu ka kogu eelnenud turniiri jooksul. Peale seda kui lõunaameeriklastel oli platsilt minema saadetud kaks mängijat, tuli sakslaste võiduvärav irooniliselt just otse Andreas Brehme penaltist.

1974. aasta maailmameister mängijana, Franz Bechenbauer, oli saanud sama tiitli võitjaks ka treenerina.
Kommentaarid

Leopold   •  
(.***)
sorry... n tähe unustasin...seega Andreas Brehme

mäletan veel kus Maradonal pill oli lahti....mees ulgus...)
Leopold   •  
(.***)
jah ...sakslased maksid kätte Maradona & Co-le...

tänud sulle Adreas Brehme!!!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MIS TOIMUS?
Märul madalamas liigas! Punane kaart viis kohtuniku tõuklemise, politsei kutsumise ja matši katkestamiseni
PREMIUM LIIGA
Memo | 1266 päeva kannatanud Kalju õnnistas imelise muutumise läbinud Hiiu sisse võiduga
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Penalti mõlemas väljaku otsas? Ei, sukeldumine ja loomulik käsi
LANG 200
Tanel Langi teekond 200. mänguni: 180-kraadised pöörded testisid ihu ja vaimu, kuid verstapost oli mõeldud püstitamiseks!
MÄLESTUSI MÄNDIDE ALT
Hiiu staadioni 9 vinget vutimatši ehk 1:7 košmaar, sambakarussell, Getter Jaani, tiitlitrallid ja punaste kaartide sadu
Tamm pärast edukat finaali: välismaal karikas võita on väga suur saavutus
KOONDIS VAHETAB PEATREENERIT
Ametlik! Thomas Häberli lahkub Eesti koondise eesotsast, uueks peatreeneriks saab Jürgen Henn  (alustavad uued abitreenerid)
METSA SUURED TEOD
KES ON KRIISIS?
Pikk ette (ja ise järele) | Kes siin tegelikult kriisis on?!
UDUSELT SAARELT
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
12
9
2
1
30:4
29
2.
Paide Linnameeskond
13
8
1
4
21:12
25
3.
Nõmme Kalju FC
11
7
3
1
25:11
24
4.
Tallinna FC Flora
13
6
4
3
24:17
22
5.
FC Kuressaare
11
3
3
5
16:25
12
6.
Tartu JK Tammeka
11
3
3
5
13:14
12
7.
JK Tallinna Kalev
12
3
3
6
12:20
12
8.
Pärnu JK Vaprus
10
3
2
5
10:16
11
9.
JK Narva Trans
11
1
3
7
9:30
6
10.
FC Nõmme United
10
1
2
7
5:16
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
29
Paide Linnameeskond
25
Nõmme Kalju FC
24
Tallinna FC Flora
22
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
12
JK Tallinna Kalev
12
Pärnu JK Vaprus
11
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÃœLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!