Järjekordne soosik sõidab koju! Lõuna-aafriklased nokauteerisid MM-i neljanda võistkonna (2)

Achraf Hakimi eksis 86. minutil penaltil, mis võinuks mänguseisu viigistada. Foto: Scanpix / Gavin Barker / EPA

Aafrika Rahvaste Karikal selgusid viimased kaks veerandfinalisti, kelleks on Mali ja Lõuna-Aafrika Vabariik.

Mali haaras tõeliselt õnnetu omavärava abil Burkina Faso vastu juhtohjad juba kolmandal minutil. Amadou Haidara koksas paremalt äärelt tulnud tsenderduse posti, misjärel põrkas pall vastu Leverkuseni Bayeri kaitsja Edmond Tapsoba jalga ja sealt läks see omakorda Burkina Faso puuri - 1:0.

Pärast avavärava sündimist oli aktiivsem pool Burkina Faso, kes proovis seisu viigistada, ent tulemuseta. Avapoolajaga sai Mali kirja kaheksa pealelööki, millest kaks läksid raami, Burkina Fasol olid need numbrid vastavalt kolm ja kaks.

Teise kolmveerandtunni algus oli justkui deja vu, sest mäng jõudis kesta vaid kaks minutit, kui Burkina Faso võrk sahises teist korda. Kahe puute söötudega vastaste värava suunas kulgenud malilased leidsid üles Lassine Sinayoko, kes tungis paremalt äärelt Burkina Faso karistusalasse ning virutas Herve Koffi jalgevahelt palli sisse - 2:0.

53. minutil mängis Mali keskkaitsja Kiki Kouyate oma karistusalas käega, mistõttu määrati Burkina Fasole penalti. Mõne minuti jooksul kinnitati VAR-i abil 11 meetri karistuslöögi legitiimsust ja seejärel sai Bertrand Traore skoorida, vähendades malilaste edu minimaalseks - 2:1.

Pärast Traore täpset penaltit asus Mali oma juhtseisu kaitsma ning sellega tõmmati vastaste ründemäng lukku - Burkina Faso viimane tõsine üritus leidis aset 72. minutil, kui audiviske järel pääses Mohamed Konate ohtlikult löögile, ent Djigui Diarra tõrjus. Peakohtunik Ibrahim Mutaz kinnitas lõpuvilega, et Mali edeneb veerandfinaali, kus neid ootab korraldajamaa Elevandiluurannik.

Päeva teises kaheksandikfinaalis läksid vastamisi viimase MM-i neljanda koha omanik Maroko ja Lõuna-Aafrika Vabariik. Esimene kolmveerandtund kulges oodatult favoriidi taktikepi all, kui punasärgid pääsesid neli korda löögile, ent mitte ükski ei kujutanud Ronwen Williamsi väravale ohtu, LAV-i kahe virutuse eest vastutas Teboho Mokoena, kes läks 16. minutil ligi 35 meetrilt ajalugu tegema, ent too üritus tõrjuti, viiendal üleminutil lõi ta samast kohast puurist mööda.

Peamised sündmused hakkasid toimuma teisel poolajal. 57. minutil söödumänguga vastaseid uinutanud lõuna-aafriklased leidsid üles vabaks jäänud ründaja Evidence Makgopa, kes jõudis vähese vaevaga Maroko karistusalasse ning viis täpse virutusega LAV-i 1:0 juhtima. Mõistagi ei puudunud värava tähistamisel tants ega trall ja seda täiesti asja eest, sest enam kui aasta eest maailma tippkoondistele hambaid näidanud Maroko oli silmitsi väljalangemisega.

Kaotusseisu jäämine mõjus marokolastele äratuskellana. Lõuna-Aafrika moodustas teadlikult oma värava ette tiheda kaitsebloki, mida vastased proovisid murda. Lõppfaasis kandis Maroko pidev surve vilja, kui Mothobi Mvala mängis oma värava lähistel käega, mistõttu määras peakohtunik Mahmood Ali Mahmood Ismail penalti. 85. minutil palli taha astunud PSG superstaari Achraf Hakimit ja kodumaa kõrgliigas pallivat Williamsit lahutas 11 meetrit - marokolase löök põrkas latist üle otsajoone.

Teisel üleminutil jäi niigi mannetu ning jõuetu Maroko kümnekesi, kui poolkaitsja Sofyan Amrabatile näidati teist korda kollast kaarti. Natukese aja pärast asetas Teboho Mokoena täpse karistuslöögi abil teise ülimagusa kirsi kaunile tordile, viies LAV-i 2:0 ette. Lõpuvile järel sai edasipääsejate tantsupidu jätkuda, sest veerandfinaalis oldi viimati viis aastat tagasi.

Uues ringis võtab Lõuna-Aafrika vastu Roheneemesaared, lisaks madistab Nigeeria Angoolaga ja Kongo DV Guineaga.

Mali - Burkina Faso 2:1 (1:0)