Luup peale | Eestlannade korralik teine poolaeg jäi avapooltunni mõõna varju (galerii!) (0)

Eesti pusis teisel poolajal kõvasti, aga Kosovole vastu ei saanud. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis suutis Kosovo vastu küll palli hoida ja tegi korraliku teise poolaja, aga 0:3 kaotusest ei suutnud ilusad episoodid Sinisärke päästa.

Enne kui olukord kontrolli alt väljus, pakkus Eesti pealtvaatajaile meeldivat intensiivsust. Juba minuti täitudes demonstreeris mullune naiste Meistriliiga parim väravakütt Kristina Teern korralikku pommlööki, kui lajatas paarikümnelt meetrilt väravale. Latt kolises, aga paraku ei enamat.

Üheksandal minutil pääsesid esimest korda ohtlikult rünnakule ka kosovlannad, kes mängisid hiilgava palli liini taha ja Elizabeta Ejupi pääses sisuliselt üks-ühele olukorda. Õnneks sekkus otsustaval hetkel olukorda värske Innsbrucki Wackeri keskkaitsja Rahel Repkin, kes surus ründaja palli pealt minema.

Ehkki senine mäng oli kulgenud pigem isegi Eesti kontrolli all, nõelas veidi enne veerandtunni täitumist Kosovo. Modesta Uka lajatas kasti joone tagant vasakuga väravale ning tegi seda Victoria Vihmani jaoks püüdmatult – Kosovo 1:0 juhtima.

Järgnenud minutid pakkusid vaatajaile mängupilti, kus Eesti hoidis küll veidi enam palli, kuid võimalused avanesid pigem Kosovol. Napilt enne pooltunni täitumist pääses Sunderlandi ründaja Ejupi vasakult äärelt karistusalasse ning ehkki Eva-Maria Niit sundis lööginurga ründaja jaoks veidi teravaks, ei lasknud Ejupi end sellest häirida ning paigutas palli alla nurka – Kosovo 2:0 ees.

Tulemata ei jäänud ka kolmas värav. Kolm minutit pärast 2:0 väravat pääses Valentina Metaj Kosovo poolelt liini taha jooksu ning tõstis palli külmavereliselt üle Vihmani – 3:0.

Kosovo ei näidanud väsimuse märke. 37. minutil avanes neil vaat et senise mängu parim võimalus – parem ka kõigist väravaga lõppenud olukordadest. Sedapuhku polnud Sunderlandi kvaliteet aga oodatud tasemel, sest Ejupi jättis palli tühja värava eest võrku saatmata, vaid tõstis üle.

Esimese poolaja hiilgav iseloomustus saabus täpselt avapoolaja viimastel sekunditel, kui Kosovo kapten Ereleta Memeti pääses Vihmaniga üks-ühele, ent läkitas palli posti. Hoolimata 0:3 kaotusseisust pidi Eesti koondis kosovlannadele väga tänulik olema, sest vastased raiskasid avakolmveerandtunnil mitu pea sajaprotsendilist väravavõimalust. Halvema õnne korral võinuks kaotusseis olla juba 0:6.

Eesti poolelt tekitas enim teravust Kristina Teern (õhuvõitluses), aga paraku mitte tulemuslikult. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teist poolaega alustas Eesti uue hingamise ja värske energiaga. Umbes kuue minuti täitudes avanes järjekordne supervõimalus aga hoopis Kosovol, kui Kristiina Tullus ebaõnnestus lühikese sööduga ja Memeti pääses Vihmaniga silmitsi, aga pool-löök-pool-sööt jäi siiski väravaks realiseerimata.

Eesti ei andnud kontrolli küll esimese poolaja kombel käest, ent ei suutnud ka ise eriti võimalusi tekitada. Mängupilt võrdsustus – osaliselt mängis selles rolli eestlannade intensiivsem lähenemine, aga osaliselt kindlasti ka Kosovo otsus veidi rahulikumalt võtta. 70. minutil pääses Kosovo siiski taas üks-ühele olukorda, kui kapten Memeti keeras Maarja Saulepi äärel sõlme, ent Vihman pareeris olukorra korraliku tõrjega.

Teine poolaeg kulges järjepidevalt võrdse võitluse tähe all. Väravavaht Kolgecit ei suutnud eestlannad aga tõrjetööle suruda – Sinisärkide katsed lõpetasid oma teekonna enamjaolt väravaraamidest eemal.

Paar minutit enne normaalaja lõppu oli Eesti auväravale väga lähedal, kui Mari Liis Lillemäe konksutas end kastijoonel kosovlannast mööda, kuid kõmmutas palli paraku üle Kolgeci värava. Sellega seekord piirdutigi: Eesti pidi Kosovolt vastu võtma 0:3 kaotuse.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Suur kannatamine

Pärast Kristina Teerni avaminuti pommlööki ärkas Kosovo üles ning krahmas kontrolli endale. Mida minut edasi, seda rohkem vastastel võimalusi avanes: kosovlannade individuaalne kvaliteet ei jätnud õhku küsimärke nende taseme osas.

Eesti jaoks oli pärast kolmandat väravat oluline avapoolaeg lõpuni kannatada ning sellega saadi õnnega pooleks hakkama. Avapooltunni ja paari enama minuti jooksul saabunud krahh võinuks pöörduda kordades inetumaks seisuks, aga tänada tuleb ka Kosovot – nimeliselt Sunderlandi ründajat Elizabeta Ejupit, kes jättis palli tühja väravasse saatmata.

Meie õnneks ei suutnud Kosovo esimese poolajaga eduseisu just häbistavaks kasvatada ja seega jäi teiseks kolmveerandtunniks õhku teataval määral sportlikku intriigi. Mängupildile andis see kõvasti juurde, sest teisel poolajal olid väljakul kaks võrdset naiskonda.

2. Kosovo oli Indiast kvaliteetsem

Ehkki Eesti koondise peatreener Sirje Kapper eeldas enne turniiri algust, et kolmest vastasest (India, Kosovo, Hongkong) on tugevaim India, rääkis seekordne mängupilt teist keelt. Kosovlannade individuaalne tase oli avapoolaja põhjal väga kõrge.

Kui India vastu lõi Eesti kolm väravat ning pidi vastu võtma napi kaotuse, siis Kosovo vastu mängitud esimene poolaeg – mis oli pingete mõttes selgelt kaalukam kui teine – näitas selgelt, et Euroopa naiskonna tase on kõrgem. Või vähemalt Sinisärkide jaoks keerulisem kontrolli all hoida.

Kosovo teenis võidu auga välja. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Vihmani debüüt

Eesti koondise eest pääses teiste hulgas väljakule üks debütant, väravavaht Victoria Vihman. Ehkki avapoolajal pidi ta kolm palli selja tagant välja korjama, ei saa talle nendes olukordades suurt midagi ette heita. Vastased olid tasemel ja Vihmani taha midagi ei jäänud.

Meeldiv oli näha, et 19-aastane väravavaht ei lasknud kaotusseisul end heidutada ning tegi teisel poolajal kõik, mis tema võimuses, et kosovlannadel eduseisu kasvatamist takistada. Korra pareeris ta ka üks-ühele olukorra.

Kuivõrd Tartu Tammeka senine esi- ja Eesti koondise teine kinnas Keiti Kruusmann otsustas jalgpallurikarjääri algava hooaja eel pausile panna, tekkis suur küsimärk ka koondise väravavahtide osakonna sügavuse kohale. Selge esikinnas on hetkel Karina Kork, aga Vihman näitas mänguga Kosovo vastu, et varsti on selleks võib-olla hoopis tema.