Luup peale | Hispaania lõpetas karikapõua ja jättis lisaajale orienteeritud Horvaatia kuldse põlvkonna järgmist suurturniiri ootama (1)

Hispaania kangelaseks kerkis penaltiseerias kaks tõrjet teinud Unai Simon. Foto: Scanpix / Yves Herman / Reuters

Eelmisel Rahvuste liiga hooajal finaalis Prantsusmaale 1:2 alla jäänud Hispaania tegi kaks aastat hiljem vigade paranduse, kui alistas Rotterdamis peetud esikohamängus penaltiseerias Horvaatia ja tõstis üle pika aja mõne karika pea kohale.

Kuigi esimene poolaeg oli üpris tempokas, siis väga häid väravavõimalusi ei olnud. Pallivaldamine oli napilt Hispaania kasuks (Hispaanial 53% ja Horvaatial 47%), samamoodi ka pealelöögid (Hispaanial 6, Horvaatial 4).

Hispaanial oli pealelööke rohkem, aga neist mitte ühtegi raamidesse. Gavi kauglöök 12. minutil oli kõige parem šanss, kuid siiski napilt posti kõrvalt mööda. Hispaania väravavaht Unai Simon pidi erinevalt Horvaatia väravasuul olnud Dominik Livakovicist avapoolajal tõrjetööd tegema, kui püüdis kindlalt kaks Ivan Perišici pealööki ja korra ka Mario Pašalici lähilöögi.

Kõige ohtlikum olukord avapoolajal sündis 23. minutil, kui Andrej Kramaric pääses Hispaania kaitseliini selja taha jooksu, aga Aymeric Laporte jõudis talle järele ja blokeeris löögi. Simon ei pidanud tõrjuma, sest pall lendas Laporte'ist üle otsajoone.

Teisel poolajal avanes esimene võimalus Horvaatial, kui Josip Juranovic sai 51. minutil Perišici tsenderdusest segamatult löögile, aga paremkaitsja lõi napilt posti kõrvalt mööda. 57. minutil kombineeris Hispaania, aga ka Marco Asensio löök Jordi Alba tsenderdusest lendas napilt väravast mööda.

66. minutil vihises Rodri pommlöök umbes 30 meetrilt napilt mööda. 76. minutil proovis Fabian Ruiz konstantinvassiljevlikult või henrijärvelaiulikult ulmeväravat, aga Livakovic pääses ehmatusega, sest pall maandus Horvaatia värava katusel.

Napilt mööda, napilt mööda, napilt mööda. Napilt ei loe! Pall on vaja väravasse lüüa! Kõik märgid näitasid, et pingeline finaal läheb lisaajale, sest mõlemad meeskonnad mängisid eelkõige kaitses väga hingestatult ja distsiplineeritult.

Hispaania sai mängu lõpus hoo sisse ja 84. minutil oli superšanss Ansu Fatil, kuid Perišic blokeeris väravajoonelt. 90. minutil sai Asensio palliga Horvaatia karistusalasse, aga löök ebaõnnestus ja pall lendas värava eest läbi.

Horvaatia pidas Hispaania kergemat sorti survele vastu ja mäng läkski lisaajale. Sejuures teisel poolajal oli pallivaldamine (51%-49%) Horvaatia, aga pealelöögid (9-1) Hispaania kasuks.

Lisaaeg ja penaltiseeria

Lisaajal kruvis pinge esimest korda lakke 100. minutil, kui Mateo Kovacic leidis läbisööduga Lovro Majeri, kes pääses juba peaaegu Simoniga silmitsi, aga Nacho hüppas pallile ennastsalgavalt ette ja blokeeris Horvaatia kuldse võimaluse. Neli minutit hiljem tulistas Dani Olmo karistusala juurest palli taevasse. 105+2. minutil keerutas Marcelo Brozovic palli Simonile sülle.

Hispaania oli lisaaja teisel poolajal selgelt üritavam pool, aga nii Olmo, Asensio kui ka Rodri löögid blokeeriti üle otsajoone. Hispaania teenis oma kaheksast nurgalöögist koguni viis lisaajal, aga need ohtlikud ei olnud. Horvaatia hoidis seljataguse puhtana ja viis mängu penaltiseeriasse.

Penaltiseerias kerkis Hispaania kangelaseks klubijalgpalli Athletic Bilbaos mängiv väravavaht Simon, kes tõrjus kaks lööki. Seejuures mõlemad meeskonnad näitasid seerias külma närvi ja löögid olid pigem hästi sooritatud.

Horvaatia alustas löömist ja mõlema meeskonna esimesed kolm lööjat olid täpsed. Esimesena eksis Majer, kelle keskele läinud löögi tõrjus Simon jalgadega. Laporte'il oli 4:4 seisul võimalus Hispaaniale võit kindlustada, aga lõi palli latti. Horvaatia ei haaranud võimalusest kinni - Simon tõrjus ka Bruno Petkovici löögi ja seejärel kindlustas Dani Carvajal juba Hispaaniale võidu.

• 1:0 Vlašic paremale posti kõrvale.
  • 1:1 Joselu vasakule lati alla.
  • 2:1 Brožovic vasakule posti kõrvale.
  • 2:2 Rodri vasakule posti kõrvale.
  • 3:2 Modric keskele lati alla.
  • 3:3 Merino paremale posti kõrvale.
  • 3:3 Majer keskele ja Simon tõrjus jalgadega.
  • 3:4 Asensio paremale lati alla.
  • 4:4 Perišic paremale posti kõrvale.
  • 4:4 Laporte keskele latti.
  • 4:4 Petkovic vasakule ja Simon tõrjus kätega.
  • 4:5 Carvajal keskele lati alla.

Hispaania võitis 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseeria 5:4 ning krooniti ajaloo kolmanda Rahvuste liiga finaali võitjaks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mis värk Horvaatial selle lisaajaga ikkagi on?

Läheme korraks ajas tagasi 2008. aastasse ja naaseme sama kiiresti 2023. aastasse. Horvaatia koondis on selle aja jooksul osalenud MM- ja EM-finaalturniiril ning Rahvuste liigas kokku 13 play-off-mängus ja neist koguni kümme on läinud lisaajale. Ainsad erandid on 2018 MM-finaal (kaotati normaalajal 2:4 Prantsusmaale), 2022 MM-poolfinaal (kaotati normaalajal 0:3 Argentinale) ja 2022 MM-pronksimäng (alistati normaalajal Maroko 2:1).

Ainuüksi juba selline statistika on omaette kurioosum, aga veelgi haruldasemaks teeb selle see, et eeloleval sügisel 38. sünnipäeva tähistav igiliikur Luka Modric on kõik need mängud Horvaatia eest kaasa teinud. Kuidas!?

2. De la Fuente lõpetas Hispaania karikapõua

Hispaania noortekoondised on pea kogu aeg edukad olnud ja mingid karikad koju toonud, aga A-koondise viimane triumf pärines 2012. aastast, kui Vicente del Bosque ametiajal alistati EM-finaalis Itaalia. Sellele eelnesid võidud del Bosque juhendamisel 2010. aasta MM- ja Luis Aragonesi käe all 2008. aasta EM-finaalturniiril.

Hispaania oli 10-15 aastat tagasi koondisejalgpalli valitseja, kuid sellele järgnes pikk põud. Del Bosque taandus 2016. aastal, pärast mida juhendasid rahvusmeeskonda Julen Lopetegui ja Luis Enrique, kes mõlemad jäid tühjade pihkudega.

Hispaania uus peatreener on alates eelmisest aastast varasem noortetreener Luis de la Fuente, kes on kodumaal saanud kriitikat, aga erinevalt Lopeteguist ja Enriquest on ta nüüd midagi võitnud. Iga võit ja karikas hinnaline.

3. Horvaatia kuldne põlvkond jäi jälle karikata

Zlatko Dalic asus Horvaatia koondise peatreeneriks 2017. aasta sügisel, mis tähendab, et ta on rahvusmeeskonna eesotsas olnud ligi kuus aastat. Tema võiduprotsent on 50 juures. Mida see näitab? Mitte midagi, sest Horvaatia mängib Dalici juhendamisel suurtes mängudes suurepäraselt!

"Suvalised" viigid viimastel aastatel Armeenia, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Maroko ja Walesiga ei näita ammugi midagi, sest Horvaatia jõuab Daliciga pea alati kaugele. Selle tõestuseks on kaks MM-medalit - 2018 hõbe ja 2022 pronks. Ja nüüd Rahvuste liiga hõbe.

Keda huvitab Rahvuste liiga alagrupi avavoorus saadud 0:3 kodukaotus Austria vastu, kui lõpuks jõuad finaalturniirile, kus alistad poolfinaalis lisaajal Hollandi ja kaotad alles finaalis penaltiseerias Hispaaniale. Taas jäi natuke puudu, aga ... Horvaatia on äge!

Vägevad saavutused, aga paljud neutraalsed jalgpallisõbrad on õnnetud, sest Horvaatia suured staarid eesotsas Luka Modrici, Ivan Perišici, Mateo Kovacici, Marcelo Brozovici ja teistega jäid jälle karikata. Kas järgmisel aastal toimuvad Euroopa meistrivõistlused on Modrici ja teiste viimane suur võimalus?

4. Mängu parim - Unai Simon

26-aastasel Simonil ei olnud normaal- ja lisaajal Hispaania väravasuul ülemäära palju tööd, aga kohustuslikud pallid noppis kindlalt ära. Kui mäng läheb penaltiseeriasse, siis vaatab kogu riik oma väravavahi poole.

Simon tegi penaltiseerias kaks supertõrjet ja kinkis Hispaaniale karika, mida 120 minutiga ei suudetud välja mängida. Teine penaltispetsialist, eelmisel MM-finaalturniiril Horvaatia eest säranud Dominik Livakovic ei teinud seerias ühtegi tõrjet.

Horvaatia - Hispaania 0:0, penaltitega Hispaania võitis 4:5

Hoiatused: 90+2. Bruno Petkovic - 81. Gavi, 96. Nacho, 97. Rodri
Peakohtunik: Felix Zwayer (Saksamaa)

Horvaatia: Livakovic, Perišic, Erlic, Šutalo, Juranovic (112. Stanišic), Kovacic, Brozovic, Modric, Ivanušec (78. Vlašic), Kramaric (90+1. Majer), Pašalic (61. Petkovic).

Hispaania: Simon, Alba, Laporte, Le Normand (78. Nacho), Navas (97. Carvajal), Ruiz (77. Merino), Rodri, Pino (66. Fati), Gavi (87. Olmo), Asensio, Morata (66. Joselu).