Luup peale | Killuke õnne viis Eesti võiduni, mille tähtsus võib selguda palju hiljem (galerii!) (0)

Eesti naiskond juubeldab Annegret Kala debüütvärava üle. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis lõpetas Türgis peetud turniiri võidukalt, alistades 1:0 Hongkongi naiskonna. Mängu ainus värav sündis üpris kurioossel moel tänu Annegret Kala kavalale löögile ja vastaste hämmastavale valearvestusele.

Eesti vasakäär Liisa Merisalu üritas Hongkongi ehmatada juba kümnendal sekundil, kuid löök läks üle jala. Neli ja pool minutit oli mängitud, kui Vlada Kubassova pääses penaltipunkti kandist täiesti vabalt üle puusa lööma – latti!

Järgmine suurepärane väravavõimalus avanes Eestile võrdlemisi kinnies keskväljavõitluse järel paarkümmend minutit hiljem, kui Kubassova võitis kolme vastase vastu õhuvõitluse ja lükkas palli peaga Lisette Tammikule. Üsna vabalt väravale suuna võtnud Tammik üritas lööki sättida eesmise posti kõrvale, aga suutis ebaõnnestunult sahistada vaid küljevõrku. Kohe saatis Tammik ise kavala tõste Liisa Merisalu suunas, paraku jõudis vastaste väravavaht enne jaole.

27. minutil sai Hongkongi esimese ja õnneks kesise pealelöögi püüda ka Karina Kork. See jäi neile samas ka avapoolaja ainsaks vähegi ohtlikuks olukorraks, mitmel puhul lõikas vastaste lubava tõusu läbi suluseisulipp. Eesti tekitas avapoolaja lõpus veel paar poolohtlikku olukorda, aga teisalt ei õnnestunud Hongkongi väravavahti Wai Nga Leungi ülemäära tõsistele tõrjetele sundida ja pausile mindi 0:0 seisul.

Teist poolaega domineeris samuti Eesti, aga Leungi kellelgi üle mängida ei õnnestuud. Kubassova kõmmutas poolaja avaminutitel healt positsioonilt üle, 60. minutil lõpetas Mari-Liis Lillemäe hea kombinatsiooni pealelöögiga, ent nõrgaks jäi seegi.

Hongkongi värava muukis Eesti 72. minutil lõpuks lahti moel, mis pani ühtaegu nii rõõmustama kui ka imestama. Pisut varem vahetusest mängu sekkunud Kala saatis paremalt äärelt Eesti pingi eest teele karistuslöögi, mis lendas aga nii ilusa kaarega, et põrkas karistusalas korra veel mahagi ning maandus seejärel tagumise posti kõrval võrgus – 1:0!

Annegret Kala siiras rõõm värava üle. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kaotusseisu jäänud Hongkong küll üritas, aga midagi ohtlikku neil Eesti värava all korraldada enam ei õnnestunudki. Turniirile plussmärgiga lõpu teinud Eesti saab nüüd hakata valmistuma aprillikuisteks EM-valikmängudeks. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. "Milleks selliseid mänge vaja on?" Aga on!

Vaevalt eestlannad akna kokkuvõttes Türgis käiguga täielikult rahule jäävad, sest allajäämised Indiale ja Kosovole ei anna selleks võimalust. Miinuspoolele lähevad kindlasti ka nende kahe mänguga enda võrku lastud seitse palli, sest kui kaitse ei pea, on Eesti masti koondisel väga raske häid tulemusi noppida.

Hongkong oli seevastu esiteks nõrgem ja teiseks erinevalt näiteks Kosovost senitundmatu vastane, mis esitas eestlannadele väljakutse – kuidas harjuda domineerivama rolliga ja haarata initsiatiiv, kohanedes samas käigu pealt vastase stiiliga? Lisaks kerkis turniiri käigus veel tähtsamale kohale enda värava puhtana hoidmine. Ülesannetega saadi hakkama hindele hea, sest mäng püsis Eesti kontrolli all, Hongkongil ei tekkinud tegelikult kogu kohtumise jooksul ühtegi väga head võimalust ja võrk jäi puhtaks. Eesti värav sündis küll õnne kaasabil, aga lisaks oli eestlannadel lõpuvile kõlades ette näidata Vlada Kubassova lattilöök ja veel mitu päris head šanssi. Parandamisruumi jäigi ehk enim rünnakute lõppviimistluse osas.

Eesti koondis sai Türgis toimunud rahvusvaheliselt turniirilt kaks kaotust, ühe võidu ja palju kogemust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mõistagi on sellise mängu pealt raske hinnata, millises seisus võiks Eesti olla siis, kui aprillis lähevad käima punktimängud EM-pääsmele. Pole ju praegu selged isegi vastased, kes tõmmatakse loosikausist välja alles 5. märtsil. Aga mänge, kus Eesti peab võtma soosikukoorma ja selle siis ka edukalt üle lõpujoone kandma, ei mahu aastasse ülemäära palju, mistõttu osutuvad Hongkongi sugused vastased lõppkokkuvõttes nii mängijate kui ka treenerite jaoks ikkagi hindamatuks mõõdupuuks.

Värskeim näide on võtta sügisest, kui Eesti tegi Rahvuste liigas kahel korral veenvalt seda, mida pidi tegema ehk sõitis Armeeniast üle nii kodus kui ka võõrsil. Iga kogemus karastab, lisaks andsid kolm kohtumist koondise peatreeneritele võimaluse varieerida koosseisu ja otsida toimivaid lahendusi. Ning vähetähtis pole loomulikult seegi, et turniir lõpetati positiivse emotsiooniga.

2. Õnnelik, kuid ikkagi ka kaval värav

Annegret Kala võidutabamust vaadates on mõistagi selge, et oma rolli mängis seal Hongkongi kaitsjate ja eeskätt väravavahi saamatu tegutsemine. Aga miks peaks see olema Kala või Eesti mure? Kui peale ei löö, siis pall võrku ei lähe – see on vana tõde. Loomulikult ei plaaninud Kala tegelikult minna küljejoone juurest skoori tegema, kuid see, et ta kruttis paremalt äärelt antud karistuslöögile sisse trajektoori, mis palli lõpuks raamidesse viis, oli ikkagi puhtalt tema saavutus.

Kaheksandat koondisemängu pidanud Kala rõõm värava üle oli küllap seda suurem, et skoori tegemine ei ole seni olnud tema leib. Naiste Meistriliigaski on tal 46 mänguga väravatearve veel avamata, ametlikus mängus oli Kala viimati täpne 2021. aasta novembris U17 Eliitliigas.

Rõõmu jagus ka lõpuvile järel. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Miinus üks treener, pluss terve fänniklubi

Erinevalt kahest eelmisest mängust tegutses koondise peatreenerina seekord vaid Anastassija Morkovkina, sest Sirje Kapper naasis varem kodumaale – PRO-koolituse järjekordne etapp vajas läbimist. Varem kokku lepitud tööjaotus koondise mängule mingit silmaga nähtavat märki ei jätnud, pigem võeti siitki kaasa oskus muutuva olukorraga kohaneda.

Kapperi lahkumisest põhjustatud "miinus ühele" sekundeeriti platsi äärest seevastu suure hulga plussidega, sest mängu oli vaatamas Türgis laagrit pidav Viimsi naiskond.Lisaks koondise toetamisele annab nende Türgis viibimine veel ühe olulise märgi – ka Eesti tippnaiskonnad vajavad hooajaks korralikku ettevalmistust heades oludes, kui tahetakse enda taset tõsta. Eesti tingimustes võidakse teinekord jääda vaeslapse rolli, kuid on hea näha, et Viimsis leidub tahtmist ja vahendeid naiskonnale vajalike võimaluste pakkumiseks.

Viimsi JK (taustal) elas Türgis omadele palavalt kaasa. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Kairi Himanen

Eesti kapten moodustas Mari-Liis Lillemäe ja Vlada Kubassovaga trio, kes mängis kõigis kolmes seitsme päeva jooksul peetud kohtumises 90 minutit. Viimastel aastatel ja isegi kuudel on mitu Eesti tippkoondislast karjäärile joone alla tõmmanud, seda tähtsam on iga kogenud mängija panus. Hongkongi vastu 75. koondisemängu pidanud Himanen oli kahtlemata üks neist, kes professionaalsuse ja suhtumisega eeskuju näitas – keskväljalt vastastel naljalt läbipääsu Eesti värava suunas ei olnud, samuti oli ta Eesti standardolukordade puhul järjepidevalt ohtlik vastase värava all.