Luup peale | Maailmavalitseja City pani joga bonito elluäratajale päitsed pähe (0)

Manchester City võidumarss jätkus kodust kaugel. Foto: Scanpix / AFP / Giuseppe Cacace

Manchester City tõestas, et on praegu mitte ainult Euroopa, vaid ka maailma klubijalgpalli kuningas, alistades Jeddahis peetud finaalis 4:0 Lõuna-Ameerika meistri Fluminense. City ajaloo esimene klubide MM-i võidukarikas täiendab auhinnakappi, mis on lõppeval aastal niigi kullast ja karrast lõhkemas.

"Algusest peale!" kamandas City kapten Kyle Walker enne murule astumist omasid ja täpselt nii tehtigi. Diagonaalsöötu üritanud Marcelo kaotas surve all palli ja Nathan Ake saatis teele võimsa kauglöögi. Fluminense 43-aastane väravavaht Fabio lükkas palli supertõrjega posti, aga sealt põrkas see tagasi väravaesisele ja Julian Alvarez vormistas osava rinnalöögiga värava – 1:0. Klubide MM-i finaali avavilest oli möödas kõigest 40 sekundit!

Esimese ehmatuse pealt vääratasid Fluminense mehed veel paar korda, aga kümmekonna minutiga saadi jalavärinast üle ja kiusati mitut puhku ka ise City kaitsjaid. Veerandtunnise mängu järel jõudsid brasiillased hetkeks rõkata penalti üle – Ederson eksis sööduga, Fluminense mängis kiirelt German Cano temaga silmitsi ja City väravavaht tõmbas ründaja jalust. Ent Ruben Diase kiire samm ettepoole ja kerkinud suluseisulipp päästsid Edersoni naha.

27. minutil soosis õnn uuesti Cityt ja tagantjärgi vaadates nüüd juba otsustavalt. Rodri terav läbisööt leidis Phil Fodeni, noor inglane proovis saata värava ette madalat tsenderdust, pall võttis aga Fluminense kapteni Nino jalast rikošeti ja lendas Fabiole püüdmatult kaarega võrku. Protokolli läks omavärav – 2:0.

Kiire joogipausi järel elavnes pisut ka Fluminense mäng ja 40. minutil teeniti esimene nurgalöök. Jhon Arias pääses seda ka vabalt peaga väravale suunama, kuid Ederson tõrjus maapõrkest tulnud palli suurepäraselt. Kohe vastas teises väljakuotsas peaaegu sama hea sooritusega Fabio, lükates üle otsajoone Jack Grealishi terava ürituse. Pausile mindi City kaheväravalises eduseisus.

Teiseks poolajaks tõi Fernando Diniz platsile Copa Libertadorese finaalis Fluminensele võidu toonud 21-aastase ründaja John Kennedy. Varalahkunud USA presidendi nimekaim jäi esialgu varju, hoopis City üritas alustada samamoodi nagu avapoolajal – Fabio pidi tõrjuma Grealishi kauglöögi ja sai siis kätte ka Bernardo Silva pehmeks jäänud pealöögi. Mõni minut hiljem sai kiirelt lahti mängitud karistuslöögi järel õnne proovida Foden, aga Fabiot üle mängida ei suutnud temagi.

Tunni möödudes tegi Diniz kolmikvahetuse ja sekkunud paremäär Lima valmistas otsajoonel John Stonesist möödudes kohe Cityle peavalu. Väravaesisel palli saanud Kennedyt siiski löögile ei lubatud. Peagi sai kõik lõplikult selgeks – 68. minutil niitis Alexsander keskväljal robustselt jalad alt Rodril ja sai kollase kaardi. Kuniks hispaanlast tohterdati, kulus mitu minutit, ning jätkamise järel näis, et Fluminense ei jõudnud mängulainele lülituda. City mängis palli kiirelt Julian Alvarezile ja madal tsenderdus leidis värava eest Fodeni – 3:0.

Kennedy 79. minuti soolo järel pidi Ederson tema terava löögi veel üle lati lükkama, aga see kõik oli juba formaalsus. Hoopis Alvarez, kes alustas, ka lõpetas – 88. minutil sättis ta end karistusalas osava pettega löögile ning lajatas Fabiole püüdmatult 4:0.

Sellega korrati MM-finaalide rekordivõitu, kuna 2011. aastal sai Guardiola juhendatud Barcelona brasiillaste Santosest samuti 4:0 jagu, aga enamat City enam teha ei jõudnud. Tänavu ka Meistrite liiga finaali ja mullutalvist MM-finaali vilistanud Szymon Marciniak lõpetas kohtumise seekord niipea kui 90 minutit täis tiksus.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Cityl oli õnne ...

Koduliigas viimastel nädalatel enda kohta kesiselt tegutsenud City sõitis Saudi Araabiasse teadmises, et pikalt pausilt naasev Kevin de Bruyne ja jalavigastust raviv Erling Haaland ehk eelmise hooaja kaks võtmemängijat neid ilmselt aidata ei saa. Kõrvale jäi ka suvine täiendus, koduliigas tänavu kohati kõige eredamalt säranud Jeremy Doku.

Ometi tegi Pep Guardiola võrreldes Urawa Red Diamondsi vastu peetud poolfinaaliga kolm vahetust, usaldades muuhulgas algkoosseisu 19-aastase Rico Lewise. Üks vahetusmees Julian Alvarez osutus juba avaminutil jokkeriks, aga tuleb ka tõdeda, et Cityl oli avapoolajal mõlema värava puhul omajagu õnne. Esimese tabamuse puhul hiilgas Fabio tegelikult supertõrjega, aga pall tuli tagasi väravaesisele; teisel juhul polnud Phil Fodeni tsenderdus teel värava suunas, aga jõudis kaitsja tugevast rikošetist ometi sinna ja seda veel moel, mis ei jätnud Fabiole sekkumiseks vähimatki võimalust.

2. ... ja ka ebaõnne

Maailma kõige kõrgetasemelisema algkoosseisu kõrval ei ole City pink olnud Guardiola käe all kunagi ülemäära pikk. De Bruyne ja Haalandi puudumist on suudetud tänavu enam-vähem korvata, aga viimase aastaga võtmemängijaks kerkinud Rodri asendamine võib osutuda raskemaks ülesandeks. Viis, kuidas hispaanlane pärast Alexsanderi jõulist viga esmalt küljejoone taha lonkas, platsile naasis, aga seejärel ikkagi kohe vahetust palus, ei olnud julgustav.

Vigastuse täpne tõsidus selgub ilmselt alles siis, kui City tagasi Inglismaale jõuab, ent Rodri enda reaktsioon andis aimu, et tema parem põlv võis väändudes märkimisväärselt viga saada. Kui paus peaks osutuma pikemaks, tuleb Guardiolal pöörata pilk ilmselt John Stonesi suunas, kes aga ka ise äsja vigastuspausilt naasis. Profiililt sobiks Rodrit asendama ka Kalvin Phillips, kes on aga avaldanud soovi talvel klubist lahkuda.

3. Kogemused või ... kogemused?

City tõstis koduliiga, meistrite liiga, koduse karika ja UEFA superkarika kõrval auhinnakappi juba kalendriaasta viienda auhinna. Pisikese iluveana libises neil septembri lõpus käest šanss kerkida üheaegselt kõigi võimalike sarjade valitsejaks, sest liigakarika kolmandas ringis jäädi alla Newcastle’ile. Kuna liigakarika omanik selgub juba veebruaris, oleks Cityl olnud võimalus seegi tiitel linnarivaalilt Manchester Unitedilt endale nõuda, aga nüüd jääb see tegemata.

Klubide MM-il osaleti esmakordselt, aga see võistlus on jällegi tuttav Pep Guardiolale, kes võidutses juba neljandat korda. 2009. ja 2011. aastal viis ta ametlikult maailma parimaks klubiks Barcelona, 2013. aastal aga Müncheni Bayerni.

Fluminense kerkis Copa Libertadorese võitjaks mängijate küpsuse toel. 43-aastase väravavahi Fabio ja aastaid Euroopas tiirelnud 40-aastase Felipe Melo kõrval mõjus "kõigest" 35-aastane Marcelo suisa poisikesena. Seekord jäi sellest kõigest siiski väheks, sest ülipika ja väsitava koduse hooaja selja taha jätnud Fluminenset ei jõudnud lõpuks vedada ei vanad sõjaratsud ega noored täkud.

Tagatipuks võib veel vaid tõdeda, et veerand sajandit võib jalgpallis olla väga pikk ja keerdkäikude rohke aeg. 1999. aastal mängisid nii City kui ka Fluminense kodumaa tugevuselt kolmandas liigas, nüüd aga selgitati omavahel maailma parima klubi tiitlit.

City pidi seejuures elama aastaid linnarivaali Unitedi varjus – tol samal 1999. aastal võitis just Manchesteri punane klubi nii Meistrite liiga, koduliiga kui ka koduse karika ehk ihaldusväärse treble’i. Kulus 24 aastat, enne kui City järgmise Inglismaa klubina sama suutis, lisades sarnaselt Unitedile sellele nüüd mõni kuu hiljem ka klubide MM-tiitli. Meeletu hüpe meeskonna jaoks, kes 1999. aasta kevadel võitles kolmandast liigast tõusmise nimel ja lõi Gillinghami võrku kaks päästvat väravat alles üleminutitel.

4. Fluminense omapärane stiil

Esimese 20 minutiga oli 43-aastane väravavaht Fabio jõudnud juba kaks korda enda viie kastis Cruyffi pöördega City ründajaid konksutada. Rabav? Ootamatu? Fluminense mängu varemgi jälginutele, ja nende sekka kuulus ka Pep Guardiola, kindlasti mitte.

“Peame olema kannatlikud, sest viisi, kuidas nad mängivad, ei ole ma mitte kunagi ühegi senise vastase puhul kohanud. Mitte kunagi! Peame peale suruma oma rütmi ja positsioonimängu, muidu läheb meil raskeks,” ennustas Guardiola. Ülikiire avavärav muutis City plaani elluviimise mõistagi lihtsamaks ning Fluminense peatreeneri Fernando Dinize omalaadne nägemus avaldus väljakul meeste tegudes lõpuks väga episoodiliselt.

Samas ei saa Dinize ja Fluminense stiili nimetada enneolematuks. Lihtsalt viimati viljelesid niisugust jalgpalli eelmise sajandi teisel poolel Brasiilia koondised, mida vedasid järgemööda legendaarsed Garrincha, Pele, ja Zico.

Ent milline jalgpall see siis ikkagi on? Lühidalt – joga bonito, kaunis mäng. "Elu on pigem kunst kui teadus," põhjendas Diniz, kes peab kõigi aegade parimat jalgpalli mänginud meeskonnaks brasiillaste 1982. aasta MM-koondist, kord lühidalt ja selgelt oma maailmavaadet. Fluminense ei lähtu tema käe all kindlast struktuurist, vaid impulsiivsusest ja spontaansusest, mille üks osa on eelkirjeldatud usk väga madalalt mängu alustamisse. Muidugi on see riskantne, aga nagu näitas lõppenud hooaeg, võib edu korral tulemus olla hiilgav.

Fluminensel õnnestus ajuti kasutada oma leivanumbrit ehk tõmmata mäng palli ümber kokku, viimaks see siis kiire sööduga avanenud tsoonidesse. 40. sekundi avavärav sündis samas just sellisel eesmärgil keskväljale antud pallist, mille Nathan Ake vahelt lõikas. City suutis brasiillaste kiireid lühikeste söötude kombinatsioone üsna hästi summutada, ning nagu Guardiola ennustas, oli pallivaldamise endale haaramine lõpuks võtmetähtsusega.

5. Euroopa ülevõim püsib

Koos City äsjase võiduga on Euroopa klubid nüüd püsinud klubide MM-il võidukad juba 22 mängu järjest. Viimati vääratas Chelsea, kes kaotas 2012. aasta finaalis 0:1 Corinthiansile. Ent pärast seda on Meistrite liiga võitjaks kroonitud nii Real Madrid, Barcelona, Müncheni Bayern, Liverpool kui ka Chelsea ise ning nüüdsega koos on 11 korda järjest eurooplased ka lõpuks võidutsenud.

City on mõistagi üks läbi aegade tugevaima koosseisuga klubimeeskondi, mida kinnitas ka nende ülikindel mänguline üleolek poolfinaalis Urawa Red Diamondsist. Jaapani klubi kaotas lõpuks ka kolmanda koha mängu, jäädes 2:4 alla egiptlaste Al Ahlyle. Aafrika meister läks Yasser Ibrahimi ja Percy Tau tabamustest ette, Jose Kante ja penalti realiseerinud Alexander Scholtz viigistasid, kuid teisel poolajal suunas Yoshio Koizumi vastaste pealelöögi enda võrku ning Ali Maaloul vormistas üleminutitel karistuslöögist lõppseisu.

6. Mängu parim – Julian Alvarez

2022. aasta detsembris krooniti argentiinlane Kataris maailmameistriks koondisega, aasta hiljem Saudi Araabias klubiga. 23-aastane ründaja on Haalandi ja teiste superstaaride kõrval hea meelega valmis pisut tagaplaanile jääma, ent kui Argentina ja City teda vajavad, on ta pea alati õigel ajal õiges kohas.