Luup peale | Saarma supervärav jättis Kalju jälle koju koti peale ning tagas Paidele eurokoha* (galerii!) (2)

Paide Linnameeskond kustutas Nõmme Kalju eurounistuse ja sammus edasi karikafinaali. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond pani end esmalt pingelisse plindrisse, aga näitas seejärel nutikust ja sisu, mille toel alistati Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis kaotusseisust 3:1 Nõmme Kalju ja jõuti klubi ajaloo kolmandasse karikafinaali. Ning mis sama tähtis – eurosarja* kah!

* Paide tagas koha Konverentsiliiga esimeses eelringis eeldusel, et esiliigaklubi Viimsi JK ei võida tänasest teises poolfinaalis FCI Levadiat ja seejärel ka karikafinaalis Paidet.

Kohtumise vaheajal täitis Paide kunstmurustaadioni tribüüni kodumeeskonna fännide sajatamine. "Mingit ideed ei ole!" ja "Mängige, kurat, jalgpalli!" ja "Kui üldse peale ei löö, on raske võita!" olid kõrva jäänud fraasid, millele, oleme ausad, oli keeruline vastu vaielda, sest Paide esitus esimesel poolajal oli tõesti mannetu.

Lõpuvile järel oli jutt hoopis teine. Juubeldati, hõisati, aplodeeriti, hüüti, kiideti, tänati ja mis kõige tähtsam – unistati. Taktikalised muudatused ning hoopis sisukam ja teravam teine poolaeg tõid Paidele koha karikafinaalis ja eurosarjas, mis mõlemad lubavad meeskonna toetajatel unistada väga kaunitest hetkedest.

Kohtumise esimesel poolajal polnud Paide jaoks mitte ainsatki kaunist hetke. Ega Kaljulgi neid rohkesti olnud, sest kui klubi president Kuno Tehva 24. minutil tribüüni eest läbi Roosade Pantrite sektori suunas sammus, võinuks kirja panna lause: "Selleks ajaks, kui Kuno Tehva staadionile jõudis, polnud toimunud mitte midagi."

Kohe seejärel hakkas aga juhtuma. 25. minutil röövis Alex Matthias Tamm palli Abdul Razak Yusifilt ja trügis trahvikasti, ent pealelöök läks veidi mööda. Kaks minutit hiljem oli aga pall võrgus, kui Pavel Marini sööt leidis kaitseliini taha sööstnud Promise Davidi ja kanadalane tegi seda, mida ikka – edenes palliga kasti, tegi konksu ja kõmmutas tugeva löögi võrku. 0:1.

Promise David viis Nõmme Kalju juhtima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide esimese poolaja esitusest puudusid kindlus, konkreetsus ja siht. Käis mingi umbmäärane veeretamine ja palli lootusetutesse kohtadesse toppimine. Teravusi ei tekitatud ja meeskonnast kumas läbi ärevus, sest kohtumise suur kaal – eurosarjakoht – ei olnud ju kellelegi uudiseks.

Vaheaeg õnnestus Paidel suurepäraselt – koosolek andis soovitud tulemuse, kaks vahetust samuti. Platsile tulid Patrik Kristal ja Daniel Luts ning teravused hakkasid tekkima sisuliselt kohe. 51. minutil oli Paidel kasutada nurgalöök, mille Kalju klaaris, aga mitte kaugele. Henrik Ojamaa pääses tsenderdama ja Gerdo Juhkam peaga löögile. Pall lendas siiski üle.

Minut hiljem Kalju enam puhaste paberitega ei pääsenud. Korneri klaarimine õnnestus taas poolenisti ning tuli uus tsenderdus (Robi Saarmalt), mis jõudis tagumisse posti, kus Yusif selle paarilt meetrilt sisse suskas - 1:1. Ghanalast kattis puudulikult Danõl Maštšenko. Kogu episood näitas, et Paide oli teinud käiguvahetuse, mille Kalju aga maha magas.

Paide jätkas innukalt ning paar minutit pärast viigiväravat teeniti vasakult äärelt, karistusala küljejoonest meetri kaugusel trahvilöök (Maštšenko blokeeris käega tsenderduse). Palli taha asus Saarma, kes lõi hiilgava värava. Tugev vintpall üle müüris seisnute peade kruttis end esimese posti kõrvale. Henri Perk tõrjuma ei ulatanud ja Paide juhtis 2:1.

Robi Saarma lõi Paide võiduvärava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Esimesel poolajal säratult ja ma-pean-selle-ära-tegema moel kõlanud Paide fännide – kohtumist jälgis kohapeal 432 pealtvaatajat – laul pakatas nüüd siirast rõõmust ja võidu-usust. "Võit, tule koju! Võit, tule koju!" kaikus ja sütitas ka mängijaid, kes ei teinud enam platsil sunnitööd, vaid nautisid kõiki õnnestumisi. Ka väiksemaid.

Näiteks kui Patrik Kristal 60. minutil omadele karistuslöögi ja Pavel Marinile kollase kaardi teenis, tähistas ta seda rusikaga õhku raiudes. Väike episood, aga ilmekas näide, kuidas Paide muutunud olukorda kaifis. Muuseas, kuigi Kristal tegi seda Kalju fännide lähedal, siis erinevalt pühapäeval Flora väravavahile Kristen Lapale osaks saanule teda (õnneks) kollase kaardiga ei karistatud.

Kalju proovis mängu vahetustega muuta ja läks neljaselt kaitseliinilt üle viiesele, ent allesjäänud poole tunni jooksul ei suutnud külalised tekitada isegi mitte ainsatki poolvõimalust, korralikust väravašansist rääkimata. Paide kontrollis mängu ja proovis noolida kolmandat.

82. minutil avanes šanss Kristalile, aga tema madala löögi suutis Perk hea jalatõrjega peatada. Lisaminutitel saadi soovitu kätte, kui Maksim Podholjuzin kukutas trahvikasti murdnud Karl Mööli. Penalti realiseeris seisuks 3:1 Predrag Medic. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Ivan Stojkovici meisterlik vaheaeg, aga...

Paide Linnameeskonna juhendaja Ivan Stojkovic on oma treeneri-karjääri alguses. Tänase kohtumise vaheaeg oli selle üks olulisemaid, sest Paide jaoks ülimalt kaalukas kohtumine ähvardas käest ära minna. Kaotus, karikasarjast langemine ning võimalik eurokohata jäämine kuhjanuks Stojkovici kohale suured ja valused küsimärgid ja pinged.

Stojkovic vajas väga õnnestunud vaheaega, kusjuures mõõdupuuks polnud pallivaldamine, mängupilt ega midagi veel abstraktsemat, vaid protokolli kantav tulemus. Kui Paide suudab mängu ümber pöörata ja mängu võita, on peatreener teinud head tööd. Kui ei suuda ja kaotab, siis halba.

Kõlab karmilt, aga tippsport ongi halastamatu valdkond, kus alati ei anta isegi mitte teist võimalust. Kolmandast ja neljandast rääkimata. Läbi terve esimese poolajal tehnilises alas ahastusest pakatanud Stojkovic otsustas rahuliku lähenemise kasuks. Kärkimist riietusruumist ei kostunud.

Patrik Kristal (kunstmurul) sekkus vahetusest. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Serblane tegi kaks vahetust. Platsile tulid Patrik Kristal ja Daniel Luts. Kohendati ka asetust – esimesel poolajal Oskar Hõimu kõrval keskvälja põhjas toimetanud Predrag Medic jäi nüüd sinna üksinda, kuna Kristal võttis sisse koha kõrgemal. Komplekt – vahetused ja taktikaline korrektuur – toimisid. Paide sai mängu käima, tekitas teravused, lõi väravad ja võitis.

Öeldakse, et võidab meeskond ja kaotab treener. Aga tänase kohtumise käiku vaadates on aus tunnustada Stojkovici, sest keeruline olukord sai edukalt lahendatud. Eks see ongi peatreeneri töö.

Aga. Kui Paide eesmärk on sekkuda tiitliheitlusse, siis peavad esitused muutuma stabiilsemaks. Praegu oleme head Paidet näinud episooditi (3:1 võidumängus Flora vastu esimese poolaja lõpus, täna teisel poolajal), aga harva läbi 90 minuti.

2. Nõmme Kalju jälle eurosarjast ilma

Nõmme Kalju mängis viimati eurosarjas 2020. aasta suvel, kui Euroopa liiga esimeses eelringis jäädi alla Sloveenia klubile Mura 0:4. Kuna paljud langesid koroonaisolatsiooni, mängiti toona suuresti varumeestega. Kohtumine ise toimus Ungaris. Seega tõelist euromängutunnet tollest suvest, oleme ausad, sisse ei jäänud. Vormiliselt euromäng oli, aga sisuliselt jäi see ära.

2011. aastast tolle Mura-mänguni katkematult igal suvel kogetud euromängu-tunnet ei saa Kalju meelde tuletada ka tänavu. Kahekordne Eesti meister vaatab eurosarjakohtumisi kõrvalt juba neljandat hooaega järjest. Eks mullu Premium liigas viiendaks jäämisega jäeti end keerulisse seisu, ent käimasoleva hooaja algus andis jällegi lootust.

Promise David ja Alex Matthias Tamm moodustavad võimsa ründeduo, kes oli Paide tänavu juba korra maha murdnud. Nõmmekad on valehäbita viljelenud oma tugevustele panustavat jalgpalli ning olnud selles seni edukad. Nii oli ka tänase mängu esimesel poolajal. Aga lõpuni ei kestetud ja eurosarja(l)ootused olidki kadunud. Jäädakse jälle koju koti peale.

See omakorda suurendab loogiliselt võttes tõenäosust, et kardetud ründepaar hooaja lõpuni koos ei püsi. Kuna eurosarjakohtumisi ja sellega kaasnevat teenistust ootamas pole, tundub tõenäoline, et emma-kumma ründaja mängijaõigused müüakse suvel maha. Jalgpallis lihtsalt on väikesed ja suured asjad omavahel niimoodi tihedalt seotud.

3. Mängu parim – Robi Saarma

Sarnaselt Paide meeskonnale on ka Robi Saarma hooaeg olnud ebastabiilne. Ent temal on neid helgeid hetki olnud selgelt rohkem kui meeskonnal. Kaunis värav nädalavahetusel Tallinna Kalevile tõestas tehnilist meisterlikkust. Tänane karistuslöök meenutas taas tema taset standardolukordades. Paidel on nüüd vaja leida skeem ja mudel, kus Saarma kvaliteet püsivamalt esile tõuseks.