Meenutus hävingu äärel oleva Karpatõ hiilgeaegadest: kuidas Zenjov Istanbuli Põrgu haudvaikseks lõi (0)

Sergei Zenjovi klubikarjääri ühest tipphetkest möödub peagi kümme aastat. Foto: Brit Maria Tael

Mario Götze. Nuri Sahin. Mats Hummels. Robert Lewandowski. Alvaro Negredo. Frederic Kanoute. Gregory Coupet. Stephane Sessegnon.

Need on vaid mõned nimekad mehed, kes kümnendi alguses Lvivi staadionil Euroopa liiga alagrupimänge mängisid. Lvivi Karpatõ oli nimelt jõudnud Euroopa tugevuselt teise klubisarja alagrupiturniirile ning saanud endale vastasteks Dortmundi Borussia, Sevilla ja PSG. Viimases voorus PSG-lt saadud viigipunkt jäi ainsaks, ent kõigis kohtumistes võideldi mehiselt. Ning sugugi väike roll polnud Karpatõ edus ka Eesti koondise ründajal Sergei Zenjovil.

Ent kõik see oli kümme aastat tagasi. Tänaseks on Karpatõ 13 punktiga sügaval Ukraina liigatabeli põhjas, olles 22 mängust saanud vaid kaks võitu. Mis veel hullem, rahaline seis on selline, et kui kiiresti investoreid ei leita, on tegevjuhi Rostislav Jaštšišini sõnul õhus võimalus, et Karpatõ kaob sootuks pildilt.

2016. aastal lõpetas tegevuse Harkivi Metalist ja mullu nende omaaegne suurim rivaal Dnipropetrovski Dnipro – vastavalt 1925. ja 1918. aastal asutatud kuulsusrikka ajalooga klubid olid aastaid Ukraina uhkuseks. Dnipro hoidis Nõukogude Liidu ajal legendaarse Kiievi Dinamo järel kindlalt enda käes paremuselt teise Ukraina klubi tiitlit; Metalistki mängis toona pikalt kõrgliigas ja võitles eelmise kümnendi keskel Ukraina kõrgliigas pidevalt medalite nimel. 1963. aastal asutatud Karpatõ on nendega võrreldes küll suhteliselt noor klubi, ent praegu kõrgliigasse kuulujate seas siiski üks vanemaid.

Ähvardava lagunemise valguses meenutas portaal Football.ua eelmainitud hooaega 2010-11, mil Karpatõ jõudis Euroopa liiga alagrupiturniirile, olles enne šokeerinud Türgi hiidu Galatasarayd. Euroteekonda alustati Reykjavki ja Zestafoni alistamisega, Islandi klubi võrku saatis ühe palli ka Zenjov. Viimase takistusena ootas play-off’is ees Galatasaray, kes oli ses duellis selge soosik: hooaeg varem olid türklased teiste seas Levadiat teelt pühkides jõudnud Euroopa liigas 32 parema sekka, kus jäädi napilt alla hilisemale võitjale Atletico Madridile.

Ent Põrguks ristitud legendaarsel Ali Sami Yeni staadionil peetud avamängus lõi Karpatõ türklased topeltvaikseks. Esmalt tegi skoori Serhii Kuznetsov ja mõni minut enne poolajapausi taas ka Zenjov. 

Galatasaray - Karpatõ 2:2 (Zenjovi värav alates 3:00):

Teisel poolajal aitas Milan Baroš küll Galatasaray viigini, kuid kordusmänguks olid trumbid tänu võõrsil löödud väravatele juba Karpatõ käes. Tõsi, et neid ära kasutada, tuli üle elada pöörane draama ja kulutada hulgaliselt närvirakke.

90 minutit oli juba täis, kui Aydin Yilmaz lõpuks Galatasaray ette viis. Karpatõ ei olnud aga viimast sõna öelnud. Kolmandal üleminutil suutis Artjom Fedetski vastata ning see tabamus kindlustas Karpatõle koha alagrupiturniiril.

Karpatõ - Galatasaray 1:1 (lõpuminutid):

Loos tõi Karpatõ fännidele ühtaegu rõõmu ja kurbust – Ukrainasse saabusid küll kolm Euroopa tippmeeskonda, keda oma silmaga kaeda, ent ühtlasi muutus edasipääsuvõimalus nullilähedaseks. Avamäng Jürgen Kloppi juhendatava Dortmundiga näitas siiski kohe, et Karpatõ ei ole tulnud alagruppi kohatäitjaks. Külalised läksid vähem kui poole tunniga 2:0 ette, kuid 78. minutiks juhtis 3:2 juba Lvivi meeskond. Veel 87. minutil oldi kolmes punktis kinni, kuid siis pöörasid Lucas Barrios ja Mario Götze mängu ikkagi sakslaste kasuks.

Neljas järgmises mängus lasi Karpatõ vastastel lüüa kokku kümme väravat, sellal kui ise jäädi kuivale. Viimase vooru kohtumises alagrupivõitja PSG-ga saadi oma ainus punkt aga viimaks kätte, kui kodus tehti 1:1 viik. Ukraina liiga lõpetas Lvivi meeskond tol hooajal viiendana, olles vahepeal hoidnud suisa kolmandat kohta. Suuresti oli eduhiljem Lvivi aukodaniku tiitli pälvinud Oleg Kononovi teene – venelasest peatreener pani Karpatõ mängima silmale nauditavat jalgpalli.

Lisaks meenutas Football.ua kõiki mängumehi, kes tol hooajal Karpatõ ridadesse kuulusid. Meeskonna üks tähti oli Donetski Šahtarist pikaajalisel laenul olnud paremkaitsja Fedetski, kes jõudis hiljem mängida ka Saksamaal ja saada Ukraina koondises kirja üle poolesaja mängu. Kuid Karpatõ toonane meeskond ei koosnenud staaridest, vaid ühtlase tasemega töömeestest, kellest Kononov maksimumi välja võlus.

Juba 18-aastaselt TVMK-st otse Ukraina kõrgliigasse siirdunud Zenjov esindas Karpatõ värve lõpuks kuus ja pool hooaega, millest numbriliselt edukaim oli viimane. Pärnakas lõi 28 liigamänguga 9 väravat ja teenis lepingu Inglismaa esiliigas Blackpoolis.

Paraku valitsesid Loode-Inglismaa klubis toona erakordselt segased ajad ja kauaks Zenjov sinna pidama ei jäänud. Poolaastale Moskva Torpedos järgnesid kaks hooaega Gabalas, kelle ridades sai Zenjov taas nuusutada eurosarjade õhku. Kahel korral jõudsid aserid Euroopa liigas alagruppi, kus Zenjov läks loosi tahtel taas vastamisi Borussiaga. Klopp oli küll äsja kolinud Liverpooli, kuid võit jäi Eesti koondislasel Die Schwarzgelbeni vastu sellegipoolest võtmata; alagrupiturniiri ainsaks saagiks olid kaks viigipunkti kreeklaste PAOK-ilt.

Aasta hiljem tõi loos Gabalale vastu Mainzi, Saint-Etienne’i ja Anderlechti, ent punktiarvet aseritel toona alagrupis avada ei õnnestunudki. Zenjov, kes võis isiklikus plaanis rõõmustada Mainzile löödud värava üle, siirdus hooaja lõppedes Poolasse Cracoviasse, tänaseks mängib aprillis 31. sünnipäeva tähistanud ründaja teist hooaega Karagandõ Šahtjoris. Eesti koondises on tal kirjas 84 mängu ja 13 väravat ning lisa loodetavasti veel tulemas, kümne aasta tagune mälestus Euroopa tippudega võitlemisest on aga kahtlemata tänaseni üks Zenjovi klubikarjääri tipphetki. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
AHJUSOOJAD JALKAJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Flora metamorfoos - varem oleks neile kuus tükki löödud juba pausiks!
Udune Albion | Jumal tänatud traktoristide eest, ootame lisaks banaanikoori!
ÜLISUUR VASTASSEIS
Luup peale | Rohevalge võim seljatas Levadia, päästis Premium liiga hooaja ja meenutas, et nendega peab alati arvestama  (galeriid!)
TRAKTORIPOISTE VÄGITEGU
Traktorile hääled sisse! Inglismaa meister ja eurokarika võitja naaseb 22-aastase pausi järel kõrgliigasse
REEGLID SELGEKS!
Videokohtunik | Kuidas käed käia tohivad? Miks Kuressaare sai penalti ja Kalju mitte?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
30:4
28
2.
Nõmme Kalju FC
9
6
2
1
22:11
20
3.
Paide Linnameeskond
11
6
1
4
18:11
19
4.
Tallinna FC Flora
11
5
4
2
21:15
19
5.
FC Kuressaare
9
3
2
4
16:22
11
6.
Tartu JK Tammeka
9
3
2
4
12:12
11
7.
JK Tallinna Kalev
11
2
3
6
11:20
9
8.
Pärnu JK Vaprus
9
2
2
5
9:16
8
9.
JK Narva Trans
9
1
3
5
8:26
6
10.
FC Nõmme United
9
1
2
6
5:15
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
28
Nõmme Kalju FC
20
Paide Linnameeskond
19
Tallinna FC Flora
19
FC Kuressaare
11
Tartu JK Tammeka
11
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
8
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 18.00 Paide - Kalju (karika poolfinaal)
  • K 20.30 Levadia - Viimsi (karika poolfinaal)
  • L 14.30 Flora - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.00 Welco - Harju (Esiliiga)
  • P 12.30 Lootos - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.00 Saku - Riia SFK (naiste Balti liiga)
  • P 17.00 Kalev - Trans (Premium liiga)
  • P 19.00 United - Paide (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!