Meistriliiga 34. voorus võidutsesid favoriidid (39)

Kolmapäeval peetud meistriliiga 34. voorus olid võidukad kõik eeldatavalt tugevamad meeskonnad.

Tartu võistkondade omavahelises mõõduvõtus jäi peale Tammeka, kusjuures mängu ainsa värava sepistas teisel üleminutil brasiillasest pallivõlur Marcelo Gomes Inocencio.

Liidermeeskond FC TVMK võttis kohustuslikud võidupunktid, võites koduväljakul Viljandi Tulevikku 2:0.

Pronksmedaleid jahtiv Narva Trans oli Saaremaal üle kohalikust FC Kuressaarest skooriga 3:1.

FC Levadia ja FC Flora alistasid vastavalt Tallinna Dünamo ning FC Valga sarnase lõpptulemusega 4:0.

Gomesi supervärav tõi Tammekale tähtsad punktid

Selle hooaja viimase Tartu derbi saatus otsustati alles kohtumise üleminutitel, kui Tammeka brasiillasest leegionär Marcelo Gomes palli karistusala joonelt üle väravavaht Sergei Serdjuki lõi ning see latipõrkest väravavõrgus maandus.

Pea kolm kuud kestnud väravatepõua lõpetanud Gomes näitas kogu õhtu jooksul head mängu ning suutis tugevast vihmasajust hoolimata oma tehnika pidevalt maksvusele panna. Väravgi oli puhtalt tema individuaalse meisterlikkuse tulemus. Vasakult äärelt läbi murdnud ning seejärel väga osavalt kaarpalli võrku saatnud brasiillase tabamus vallandas Tammeka toetajate hulgas tõelise rõõmupeo.

Ääretult kesistes ilmaoludes kulgenud mängus oli Tammeka algusest peale veidi domineerivam pool. Suudeti tekitada ka mitmeid päris korralikke võimalusi, kuid nende realiseerimisel jäädi hätta. Esimese poolaja keskel saadi hakkama ka ühe väravaga, kuid kohtuniku vilistatud suluseis jättis seisu endiselt viigiliseks.

Merkuuril oli võimalusi vähem, kuid need olid vähemalt sama ohtlikud. Enamuse ajast palli vallanud Tammeka mängijad jäid kohati hätta Merkuuri kiire ja sirgjoonelise rünnakujoonise vastu. 40. minuti paiku oligi Denis Serikov kiirrünnakul väravavahiga silmitsi pääsenud, kuid tema löögi suutis Kert Kütt tõrjuda.

Teisel poolajal panustas Tammeka veelgi enam rünnaku peale ning tänu sellele jõuti nii mõnelgi korral eesmärgile lähedale. Sellest hoolimata ei õnnestunud esialgu endiselt skoori avada. Mitmeid võimalusi oli Ott Meeritsal ja Jaak Naaberil, kuid kord jäi ründajatel puudu oskustest ning kord päästis oma meeskonna halvimast puurilukk Serdjuk.

Ent ka Merkuuril tekkis mängu lõpupoole väsiva Tammeka kaitseliini vastu üha rohkem võimalusi. Peamiselt kauglöökidega Küti väravat ohustanud merkuurlasi saatis platsi kõrvalt ka fännide kaasaelamine, ent väravani jõuda see neil ei aidanud.

Tammeka heitleb üleminekumängudest pääsemise nimel

Algusest lõpuni võitluslik ja pingeline kohtumine näis tüürivat viigisadamasse, kuni Gomesi iluvärav mängule dramaatilise punkti pani. Huvitaval kombel on brasiillane löönud oma neljast väravast pooled just Merkuuri väravavõrku.

"Võiduga tuleb rahul olla," lausus Tammeka peatreener Meelis Eelmäe pärast mängu napisõnaliselt. Tema sõnul oli neil sarnaselt eelmisele derbile ka sel korral selge ülekaal, ent võimaluste äralöömisega tekkis probleeme.

Oma hoolealuste esitusega jäi kaotusest hoolimata rahule ka Merkuuri juhendaja Sergei Zamogilnõi. Ühtlasi arvas ta, et kohtumise kulgu arvestades olnuks viik õiglasem tulemus.

Merkuur jätkab tabelis endiselt kuuendal kohal, kuid tabeliseisust ja punktidest ehk tähtsamgi olnuks neile just selle derbi tulemus, sest omavaheliste mängude bilanss langes nüüd Tammeka kasuks. Tabeli eelviimase Tammeka jaoks olid aga just punktid esmatähtsad, sest neil on vaja vältida üleminekumängudele sattumist.

Hetkel FC Kuressaarega võrdsetele punktidele tõusnud Tammeka šansid näivad suhteliselt helged, sest pärast pühapäeval eesootavat omavahelist mängu on tartlaste viimase vooru vastaseks tabeli punane latern JK Dünamo. Kuressaare võõrustab samal ajal Viljandi Tulevikku.

Mõlema mängu võitmise korral võiks Tammeka veel seitsmendakski tõusta, kuna hetkel neist 3 punkti kaugusel olevat FC Valgat ootavad ees hirmkõvad vastased FC TVMK ja FC Levadia. Samas ei ole välistatud ka niiöelda surnud ringi tekkimine, kus kuni kolmel võistkonnal oleks võrdne arv punkte. Sellisel juhul saaks otsustavaks omavaheliste mängude bilanss.

FC TVMK võttis kohustuslikud kolm punkti

Tugevas vihmasajus alanud kohtumise esimene veerandtund möödus luuravalt, kuid siiski oli favoriit TVMK selgelt üritavam pool. Märg väljak ei lasknud mängijatel oma oskusi täiel määral näidata ning silmailu pakuti vähe.

Esimene märkimistvääriv situatsioon tekkis mängu 14. minutil, kui keskväljal sai tõsiselt viga Viljandi Tuleviku mängija Martin Hurt. Hüppeliigese vigastus osutus sedavõrd tõsiseks, et mängumees tuli lausa haiglasse sõidutada. Hurda asemel jooksis platsile Reimo Oja.

Mõned minutid hiljem avanes Tuleviku mängijatel hea võimalus skoor avada, kui karistusalas toimunud saginas said viljandlased löögile, kuid kodumeeskonna õnneks veeres pall väravapostist napilt mööda.

Poolaja teisel poolel hakkas TVMK aina enam suruma. Võimalused tekkisid Egidijus Juškal, Erko Saviaugul ning Tarmo Neemelol. 28. minutil jõudis viimane ka sihile. Väga raske nurga alt sooritatud löök lendas Tuleviku väravalati põrkest tagumisse ristnurka! Supervärava autor Neemelo tõestas taas, et ta on teenitult meistriliiga edukaim ründaja.

Peale eduseisu saavutamist hakkas pealinna klubi aina tugevamini suruma, kuid ometi ei tulnud avaväravale lisa. Poolaja viimastel minutitel mäng tasakaalustus ja kuigi mõlemad pooled eksisid märja väljaku tõttu lihtsates olukordades, suunduti vaheajale siiski TVMK üheväravalises eduseisus.

Mängu teine pool algas tasavägiselt ning taas kerge TVMK survega. Ometi jõudis skooritegemisele lähemale Tulevik, kui 50. minutil pääses löögile Jarmo Ahjupera. Tugev pealöök lendas napilt üle TVMK väravalati.

Mängu saatus otsustati 55. minutil. Kohtuniku hinnangul tegutsesid Tuleviku kaitsjad karistusalas määrustevastselt ning TVMK kasuks määrati penalti. 11 meetri karistuslöögi välja teeninud Juška, asus seda ka ise sooritama. Viljandi klubi väravat kaitsnud Pavel Londak aimas löögisuuna ära ning suutis tõrjuda. Pall põrkas Deniss Malovile, kelle löögile sai Londak taas käed vahele, kuid ometi lendas pall väravavõrku.

Saavutanud turvalisema eduseisu, rahunes ka TVMK ning mängupilt võrdsustus. Mõlemad meeskonnad suutsid küll tekitada ohtlikke olukordi, kuid skoor ei muutunud. Lõpuvile tähistas TVMK kindlat võitu ja järjekordset sammu teel meistritiitli suunas.

Tugev avapoolaeg aitas Transi võidule

Juba avaminutitel oli selgelt tunda, et Trans oli Kuressaarde tulnud kolme punkti järele ning tugev surve kandiski viiendal mänguminutil vilja, kui väravaesises saginas saatis palli väravasse Andrei Tjunin. Viimasena puutus palli küll Kuressaares harjumatul positsioonil keskkaitses mänginud Peeter Pihel, ent protokolli kanti tabamuse autoriks siiski Tjunin.

Peale kiiret avaväravat mäng veidi küll rahunes, ent narvakad valdasid palli kindlalt ning kodumeeskond midagi teravat või ohtlikku korda saata ei suutnud.

Poolaja lõpupoole kahekordistas külaliste eduseisu Maksim Gruznov. Karistusala lähistel palli saanud ründaja keerutas mänguvahendi üle Roland Küti värava ristnurka, tehes seisuks 2:0. Peale seda tundus, et Kuressaare on juba murtud, ent pinget jagus siiski ka teiseks poolajaks.

Veiko Tasa lõpetas Sergei Ussoltsevi rekordseeria

Vaheajal tegid mõlemad meeskonnad vahetusi. Eriti õnnestunud oli kodumeeskonna vahetus, kui mängu sekkus Rajaveride generatsiooni vanuselt keskmine liige Mikk Rajaver. Nooruke pallivõlur tõi kodumeeskonna mängu särtsu ja aktiivsust, suutis luua mitmeid võimalusi ning võitles südilt. Väike osalus oli tal ka Veiko Tasa värava sünni juures. Suures saginas värava ees sai löögile kõigepealt Rajaver, kelle löögi Ussoltsev küll tõrjus, ent Tasa saatis palli siiski võrku ning kodumeeskond oligi mängus tagasi.

Kõik oleks võinud lõppeda teisiti, kui väljakukohtunik Aivar Gutmann oleks määranud penalti peale Janek Meedi karistusalas maha tõmbamist, kuid nii ei läinud ning saarlastel ei jäänud muud üle, kui edasi üritada. Võimalusi küll tekkis, ent väravaks neid realiseerida ei suudetudki. Hoopis Trans oli see, kes lõi oma kolmanda tabamuse. Osavalt saatis peaga palli võrku kogu kohtumise hästi tegutsenud Sergei Kazakov. Nüüd oli selge, et koduvõistkond oli murtud. Üritati küll veel teistki väravat lüüa, ent tulutult ning Trans lahkus Kuressaarest hea tuju ja kolme punktiga.

"Suutsime mängida hea mängu ning võitlesime hästi. Hoolimata osade põhimeeste puudumisest suutsime hästi võidelda ning olime lõpuni võimelised viiki mängima," arvad debüüdi Kuressaare eest teinud Mikk Rajaver. "Oma meistriliiga debüüdiga olen rahul," lisas poolkaitsja.

Pärast tänast kaotust muutus Kuressaare seis tunduvalt raskemaks. Kuna samal ajal võitis Tartus kohalike meeskondade derbi Tammeka, on mõlemal võistkonnal nüüd võrdselt 25 silma. Suure tõenäosusega otsustab üleminekumängudele mineja kahe meeskonna omavaheline mäng eeloleval pühapäeval.

kell 18:45 Tartu Annelinna kunstmurustaadion

JK Merkuur Tartu - JK Tammeka Tartu 0:1 (0:0)

Peakohtunik: Maaren Olander
Abikohtunikud: Hannes Reinvald, Jaanus Mutli
Väravad: 90.+2. Marcelo Gomes Inocencio
Hoiatused: 4. Aleksei Mamontov, 62. Andrei Usmanov, 65. Artur Ossipov, 87. Nikolai Lõsanov - 70. Siim Roops
Mängupaiga olud: Õhutemperatuur +2, sajab vihma; väljak rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 200

JK Merkuur: Sergei Serdjuk, Andrei Usmanov, Nikolai Lõsanov, Ivan O'Konnel-Bronin, Maksim Bazjukin, Rodion Aleksejev, Jaanus Sirel, Aleksei Mamontov (79. Kaspar Rõivassepp), Artur Ossipov, Vladislav Ivanov, Denis Serikov (46. Stanislav Russakov).

JK Tammeka: Kert Kütt, Ando Hausenberg (16. Timo Kuus), Ragnar Tiideberg, Aivar Anniste, Eduard Škunov, Oliver Konsa (77. Heiko Tamm), Taavi Vellemaa, Ott Meerits, Siim Roops, Marcelo Gomes Inocencio, Markus Jürgenson (56. Jaak Naaber).

kell 18:45 A. Le Coq MiniArena

FC TVMK Tallinn - JK Tulevik Viljandi 2:0 (1:0)

Peakohtunik: Hannes Kaasik
Abikohtunikud: Sten Klaasen, Eduard Rõžov
Väravad: 28. Tarmo Neemelo, 55. Deniss Malov
  • 55. Egidijus Juška ei realiseerinud penaltit
    Mängupaiga olud: Õhutemperatuur +4, sajab vihma; väljak heas seisukorras, aga märg.
    Pealtvaatajaid: 60

FC TVMK: Vitali Teleš, Dmitri Skiperski, Tarmo Neemelo, Vadim Seero, Jevgenijs Kacanovs, Erko Saviauk (46. Andrei Kostin), Egidijus Juška, Andrei Borissov, Deniss Malov, Ingemar Teever (72. Maksim Kisseljov), Anton Paitsev.

JK Tulevik: Pavel Londak, Meelis Laurimaa, Aleksei Savitski, Raiko Mutle, Heikki Talimaa, Priit Sirel, Mihkel Saar (87. Markko Kudu), Mati Lember, Jarmo Ahjupera, Vitali Ištšuk (66. Theimo Tarvis), Martin Hurt (14. Reimo Oja).

kell 18:45 Kuressaare kunstmuruväljak

FC Kuressaare - JK Trans Narva 1:3 (0:2)

Peakohtunik: Aivar Gutmann
    Abikohtunikud: Ãœlo Kikas, Robert Pajussaar
    Väravad: 62. Veiko Tasa - 5. Andrei Tjunin, 39. Maksim Gruznov, 83. Sergei Kazakov
    Hoiatused: 54. Henrik Karlson - 60. Stanislav Kitto
    Mängupaiga olud: Õhutemperatuur +10, mängu alguses sadas vihma, mis lakkas esimesel poolajal; väljak rahuldavas seisukorras.
    Pealtvaatajaid: 40

FC Kuressaare: Roland Kütt, Taavi Azarov, Peeter Pihel, Jaanis Kriska, Urmas Rajaver (56. Janek Meet), Rainer Veskimäe, Veiko Tasa, Kaarel Raamat (46. Mikk Rajaver), Dmitri Kulikov, Martti Pukk, Hendrik Karlson (66. Kalle Lepp).

JK Trans: Sergei Ussoltsev, Dmitri Šelehhov (67. Aleksei Gorškov), Dmitri Dobrovolski, Aleksandr Kulik, Andrei Tjunin, Stanislav Kitto, Aleksandr Dubõkin, Sergei Kazakov, Dmitri Lipartov (46. Sergei Starovoitov), Aleksandr Tarassenkov (75. Anton Sereda), Maksim Gruznov.

kell 18:45 Laagri staadion

JK Dünamo Tallinn - FC Levadia Tallinn 0:4 (0:3)

Peakohtunik: Eiko Saar
    Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Gunnar Nuuma
    Väravad: 5. Indrek Zelinski, 16., 43. Ats Purje, 81. Rõškevitš
    Mängupaiga olud: Õhutemperatuur +4, esimesel poolajal sadas kerget vihma, mis teisel poolajal asendus tiheda lörtsisajuga; väljak kaetud kohati lörtsiga.
    Pealtvaatajaid: 30

JK Dünamo: Mihhail Lissenkov, Sergei Kostin, Janek Hepner, Mihhail Andrejev, Anatoli Bozko, Maksim Židkov, Aleksandr Gussev, Erik Šteinberg, Artur Kašitški (46. Avetis Harutjunjan), Dmitri Židkov, Konstantin Butajev.

FC Levadia: Artur Kotenko, Tihhon Šišov, Vitoldas Cepauskas, Sergei Hohlov-Simson (46. Andrei Kalimullin), Siksten Kasimir, Vitali Leitan (46. Konstantin Vassiljev), Marius Dovydenas, Konstantin Nahk, Andrei Šadrin, Ats Purje, Indrek Zelinski (46. Miroslav Rõškevits).

kell 18:45 Valga kunstmuruväljak

FC Valga - FC Flora Tallinn 0:4 (0:1)

Peakohtunik: Sten Kaldma
    Abikohtunikud: Are Habicht, Maikel Mikson
    Väravad: 24. Alfred Berge, 51. Joel Lindpere, 74. Kristen Viikmäe, 82. Jürgen Kuresoo
    Hoiatused: 36. Magnus Martinson
    Mängupaiga olud: Õhutemperatuur +10, tuulevaikne ilm, esimese poolaja lõpust alates sajab vihma; väljak heas seisukorras, aga märg.
    Pealtvaatajaid: 15

FC Valga: Sander Reelo, Marko Arge, Andrei Mazurkevitš, Kristian Marmor, Rait Kasterpalu (85. Verner Mägi), Rait Kuusk, Andrei Savotškin (80. Tõnis Kaukvere), Dmitri Girišin, Janar Tükk, Magnus Martinson, Roman Minlibajev.

FC Flora: Mihkel Aksalu, Teet Allas, Karl Palatu, Alo Bärengrub, Martin Taska, Martin Reim (80. Märt Kosemets), Kert Haavistu (46. Enver Jääger), Rain Tölpus, Alfred Berge (46. Kristen Viikmäe), Joel Lindpere, Jürgen Kuresoo.