Memo | Punane kaart, VAR-sekkumised ja lõpuks võit – Paide eurounistus elab! (0)

Nii saatis Robi Saarma teisel katsel palli ristnurka. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga mulluse neljanda klubina ei ole Paide Linnameeskond omale tänavu suveks veel europääset taganud. Karikavõistluste veerandfinaalis saadi Kuressaare üle raske, aga kindel 2:0 võit, mis hoiab unistust elus.

Kuigi komplekteerituselt tundub Paide olema tänavu üks tugevamaid koduseid jalgpalliklubisid, ei ole aia taha läinud mulluse hooaja tõttu neil veel eurokohta. Selle saamiseks on vaja kas ise karikas võita või loota, et seda teeb FCI Levadia, kel Konverentsiliiga esimese eelringi koht käes.

Karikavõidu püüdmiseks oli täna oluline jõuda poolfinaali. Kodusel kunstmurustaadionil võõrustati Kuressaaret, kes alistati laupäeval samas kohas kaotusseisu jäämise järel keerulise mänguga lõpuks 3:1. Lihtsamalt ei läinud ka nüüd.

Kuressaare jäi juba 11. minutil vähemusse, kui vasakäär Karl Rudolf Õigus sikutas pikali liini taha murdnud Siim Lutsu. Punane kaart ja võõrustajatele ülekaal! See aga Paidet esiti ei aidanud. Avapoolajal löödi paari korral mõnelt meetrilt üle (Abdul Razak Yusif ja Robi Saarma), aga üldiselt oldi hädas saarlaste kaitsebloki lahti murdmisega.

Teise poolaja alguses lõi Paide ründaja Kristofer Piht palli vastu Karl Orrenit ja peakohtunik Tanel Üprus määras nurgalöögi, mida läks toimetama Saarma. Selle lahtimängimisega paluti viivitada, sest videokohtunik Juri Frischer vaatas Tallinnas videot. Pikk vaatamine tõi tulemuseks Üpruse ekraani ette kutsumise ja see omakorda penalti Paide kasuks - pall tabas Orreni kätt.

Tanel Üprus videoekraani vaatamas. Foto: Brit Maria Tael

Saarma liikus nurgalipu juurest palliga penaltipunktile ja saatis selle sealt 53. minutil üle vasaku ristnurga - 0:0 püsis! 59. minutil tsenderdas Saarma paremalt ja Piht lõi mänguvahendi peaga võrku - Paide lõpuks 1:0 ees!

Kümnekesi peamiselt kaitsmisele keskendunud Kuressaarel oli kaks paremat võimalust: korra lõi üle ristnurga Aleksander Iljin ja teisel puhul keerutas Pavel Dõmov karistuslöögi üle värava. 73. minutil kukutas Sander Alex Liit karistusalas Paide ründaja Henrik Ojamaa. Vile esiti vaikis, ent videovaatamise järel määras Üprus 74. minutil penalti, mille Saarma nüüd 75. minutil sedapuhku paremasse ristnurka kõmmutas - 2:0 ja mäng tehtud.

Kuressaare küll võitles südilt seitsme üleminuti lõpuni, ent jäi tühjade pihkudega. Hoopis Saarma jõudis kolistada veel nii posti kui latti. Paide poolfinaali seltsi Levadiale, Kaljule ja Viimsile, Kure koju. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Punane kaartTäpselt nagu nädalavahetusel, alustas ka nüüd Kuressaare kõrge ja agressiivse pressinguga. Paidel oli päris raske ja Kuressaare oli mängus sees. Mäng tõotas kõva lahingut! Õiguse 11. minuti eemaldamine muutis aga täielikult dünaamikat. Kuressaare vajus alla kaitsesse ja seisis seal küll hästi, andes siiski lahingu, ent Paide sai täieliku kontrolli.

Hetk, mis muutis mängu. Foto: Brit Maria Tael

Üllatus | Penaltid ja ristnurgad. Mängus sees ei määranud Tanel Üprus ühtki penaltit, ent videokohtuniku Juri Frischeri abiga sai Paide neid tükki kaks. Kuigi videovaatamised võtsid väheke aega, siis lõplikud otsused olid mõistetavad. Kui esimese penalti puhul töötles nädalavahetusel Paide vastu oma karjääri teise penaltieksimusega maha saanud Märten Pajunurm Robi Saarmat, siis kõmmutaski Saarma palli üle vasaku ristnurga.

Teist penalti ei läinud lööma aga mitte keegi teine kui Saarma ise. Sedapuhku saatis ta palli paremasse ristnurka ja näitas, et ei lasknud eelnenud eksimusel end liialt mõjutada.

Staar | Kristofer Piht. Paide oli avapoolajal võimaluste loomisel ja realiseerimisel raskustes ja Ivan Stojkovic reageeris sellele vaheajal vahetusega: ründav poolkaitsja Daniel Luts välja, tipuründaja Kristofer Piht sisse. Piht teenis Paidele esimese penalti ja lõi hiljem esimese värava, mis võttis neilt pinged maha ja sundis Kuressaaret rohkem riske võtma.

Statistikat tegi lõpuks ka Saarma, ent mängu pöörde tõi Piht. Seejuures muutis Piht mängu lõpu ka huvitavaks, sest 77. minutil lahkus ta reievigastusega platsilt olukorras, kus Paidel olid kõik vahetused tehtud. See võimaldas koos üleminutitega viimasel paarikümnel minutil näha mängu kümme kümne vastu.

Kristofer Piht. Foto: Brit Maria Tael

Ilus hetk | Saar lõpetas vigastuspausi. 2022. aasta sügisel sai Kuressaare äärekaitsja Rasmus Saar karmi vigastuse, mistõttu jäi tal eelmine hooaeg täielikult vahele. Talvel tegi ta ettevalmistuse korralikult kaasa ja Premium liigas on ta sel hooajal igas matšis pingil olnud. Minuteid ei olnud ta aga teeninud.

84. minutil tõi Roman Kožuhhovski aga Saare äärekaitsja Siim Aeru asemel väljakule, millega Saar lõpetas oma poolteist aastat kestnud mängupausi, astudes esimest korda trauma järel võistlusmängus platsile. Üks pikk ootus sai läbi!

Tsitaat | "See punane! See lõi nii Kuressaare kui meie mänguplaani natuke sassi. Need paar päeva, mis harjutasime, läks kraanist alla ja pidi uusi lahendusi leidma. Vaheajal saime natuke asju ümber tehtud ja lõpuks see krossist värav - leidsime päris hästi ja siis läks mäng lahtisemaks, sest Kuressaare pidi natuke riske võtma, millest tekkisid teised võimalused," summeeris Robi Saarma.