Õnn sündida aasta esimesel poolel (0)

Loo autor Indrek Schwede. Foto: Jana Pipar

Aprillikuu Jalka kirjutab suhtelisest vanuseefektist (SVE), mis äraseletatult tähendab seda, et aasta esimesel poolel sündinutel on eelis aasta teisel poolel sündinute ees: nad suudavad eri vanuseklasside kaudu säilitada oma edumaad kasvus ja arengus ning just neid valivad treenerid suurema tõenäosusega võistkonda. Tegime statistikat Eesti meeste ja naiste kõigi vanuseklasside koondiste kohta, noppisime välja U-17 eliitliiga I ja II liiga meeskonna mängijate sünnidaatumid ja aastatel 2000–2010 sündinud, Eesti Jalgpalli Liidus litsentseeritud mängijate sünniandmed ning vähemalt selle põhjal saame kinnitada, et SVE toimib. Eriti meeste noortekoondiste puhul, mis on vastavate vanuseklasside tipptase. Naiste puhul mõjub SVE vähem.

Sama probleemi käsitles väljaanne UEFA Direct mullu novembris. Belgia noortekoondiste juht Bob Browaeys ütleb selle veergudel, et tema veendumuse kohaselt kaotab jalgpall SVE tõttu 25% talente. Maailmas tehtud uuringute järgi on suur eelis just aasta esimestel kuudel sündinud jalgpalluritel, sest nad on suuremad, tugevamad ja kiiremad ja treenerid valivad nad välja suurema tõenäosusega. Suurtes riikides on valik suurem, seetõttu on konkurents karmim, ja seal räägitakse just aasta esimestest kuudest, mitte esimesest poolaastast. Eestis on valik väiksem, rivaliteet selle võrra lahjem ning siin ei eristu aasta esimesed kuud sedavõrd kui just esimene poolaasta teisest.

UEFA Direct toob välja, et 2016. aasta U-17 EM-finaalturniirile üles antud 288 mängijast vaid 24 (8,33%) olid sündinud aasta viimasel veerandil. 135 (46,88%) olid sündinud aasta esimesel veerandil ehk kolme esimese kuu jooksul. Tervelt 69,45% olid sündinud aasta esimesel poolel. 32 väravavahist täpselt pooled olid sündinud aasta kolmel esimesel kuul ja vaid kaks kolmel viimasel. Veelgi reljeefsemad olid kahe finalisti näitajad: Portugalil oli jaanuari ja märtsi vahel sündinud kümme jalgpallurit 18st ja Hispaanial koguni 12.

Inglismaa Premier’ liiga klubide noorteakadeemiates on sel hooajal 75% mängijaist sündinud oma vanuserühma esimesel poolaastal (mis on septembrist veebruarini). U-9 ja U-10 tasemel pääseb aasta viimasel veerandil sündinuist oma vanuseklassi Inglismaa madalamatesse liigadesse esimesel veerandil sündinutest 5,6 korda vähem poisse.

Kuigi Barcelona kuulus noorteakadeemia La Masia on tippvutti lennutanud väikesekasvulised Lionel Messi, Xavi ja Andres Iniesta, on käimasoleva kümnendi jooksul sealt sirgunud ja Barcelonat esindanud 30 jalgpallurist tervelt 22 sündinud aasta esimesel poolel. Leuveni ülikooli professori Werner Helseni kinnitusel on SVE probleem süvenenud, mida näitavad enam kui kümneaastase perioodi kestel tehtud uuringud Euroopa suuremates riikides.

Otsitakse ka lahendusi. Prantsusmaa jalgpalliliit on hakanud oma talendiotsijatelt nõudma, et teatud hulk mängijaid valitaks juulist detsembrini sündinute seast. Inglismaal korraldati tunamullu noorteturniir, kus osalesid võrdse bioloogilise vanusega jalgpallurid. Hollandis on selliseid turniire korraldatud kümnendi algusest: aeglasema arenguga pallureid grupeeritakse nende bioloogilise vanuse järgi ja kui nad oma eakaaslastele järele arenevad, saavad parimatest esindusmeeskonna mängijad.

Kõik pole siiski mustades toonides. Tegin statistikat tippude tipust ning vaatlesin viimase MM-i, EM-i ja UEFA Meistrite Liiga finaalmängu pallurite sünniaegasid. 2014. aasta MM-finaalis kohtusid Saksamaa ja Argentina. Algkoosseisu pallureist oli sakslaste suhe aasta esimesel ja teisel poolel sündinute osas 5/6 ning argentiinlastel 8/3. Kõiki mänguks üles antud mängijaid arvesse võttes olid need arvud 12/11 ja 18/4. 2016. aasta EM-finalistidel Portugalil ja Prantsusmaal olid samad numbrid 6/5 ja 6/5 ning 9/14 ja 11/12. Ehk siis algkoosseisus oli minimaalne eelis aasta esimesel poolaastal sündinuil, aga kokkuvõttes oli ülekaalus hoopis aasta teine pool. 2016. aasta Meistrite liiga finalistide Madridi Reali ja Madridi Atletico näitajad olid järgmised: 7/4 ja 8/3 ning 10/8 ja 14/4.

Üpris kindlasti on SVE puhul tegemist probleemiga, mida Eesti-sugune väikeriik peab teadvustama ja treeneriteni viima. Ka meist kümmekond korda suurem Belgia peab end hoolimata heast positsioonist maailma vutihierarhias väikeriigiks ning on võtnud sihiks, et kaotada ei tohi ühtki talenti. Seda enam olgu see lipukirjaks meile.

Aprillikuu Jalkas on samal teemal ka põhjalikud graafikud. Vanu Jalka numbreid saab lugeda siit.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
LANG 200
Tanel Langi teekond 200. mänguni: 180-kraadised pöörded testisid ihu ja vaimu, kuid verstapost oli mõeldud püstitamiseks!
TÄNA SOCCERNET TV-S
MÄLESTUSI MÄNDIDE ALT
Hiiu staadioni 9 vinget vutimatši ehk 1:7 košmaar, sambakarussell, Getter Jaani, tiitlitrallid ja punaste kaartide sadu
FLORA SAMMUS FINAALI
Tamm pärast edukat finaali: välismaal karikas võita on väga suur saavutus
KOONDIS VAHETAB PEATREENERIT
Ametlik! Thomas Häberli lahkub Eesti koondise eesotsast, uueks peatreeneriks saab Jürgen Henn  (alustavad uued abitreenerid)
METSA SUURED TEOD
KES ON KRIISIS?
Pikk ette (ja ise järele) | Kes siin tegelikult kriisis on?!
UDUSELT SAARELT
OTSUSED JA PARIMAD
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
12
9
2
1
30:4
29
2.
Paide Linnameeskond
12
7
1
4
19:11
22
3.
Nõmme Kalju FC
10
6
3
1
22:11
21
4.
Tallinna FC Flora
12
5
4
3
21:16
19
5.
FC Kuressaare
10
3
3
4
16:22
12
6.
Tartu JK Tammeka
10
3
3
4
12:12
12
7.
JK Tallinna Kalev
12
3
3
6
12:20
12
8.
Pärnu JK Vaprus
10
3
2
5
10:16
11
9.
JK Narva Trans
10
1
3
6
8:27
6
10.
FC Nõmme United
10
1
2
7
5:16
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
29
Paide Linnameeskond
22
Nõmme Kalju FC
21
Tallinna FC Flora
19
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
12
JK Tallinna Kalev
12
Pärnu JK Vaprus
11
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!