Pele rekordi selja taha jätnud Neymar: ma pole temast ega kellestki teisest parem (0)

Neymar kerkis Brasiilia koondise kõigi aegade suurimaks väravakütiks. Foto: Scanpix / AFP / Carl de Souza

Brasiilia koondise 5:1 võit MM-valiksarja avamängus Boliivia üle ei ole liialt märkimisväärne saavutus, küll aga samm, millega sai selles mängus hakkama Neymar. Ründaja lõi boliivlastele kaks väravat ja möödus sellega kodumaa kõigi aegade väravalööjate tabelis legendaarsest Pelest.

31-aastane Neymar eksis seejuures avapoolajal penaltil, aga poolaja keskel avas Rodrygo skoori ning teist poolaega alustati veel võimsamalt - juba 47. minutil tegi Raphinha Neymari söödust seisuks 2:0 ning veel kuus minutit hiljem kasvatas Rodrygo teine tabamus edu kolmeväravaliseks. Mõlemad väravalööja aitasid 61. ja 90+3. minutil Neymarilgi jala valgeks saada, sest ühele tabamusele tegi eeltöö Rodrygo ja teisele Raphinha.

Seni Pelega samal pulgal olnud Neymar sai seeläbi kirja koonidsekarjääri 78. ja 79. värava. Mullu detsembris 82-aastasena taevastele väljakutele lahkunud Pele mängude ja väravate suhe on siiski jätkuvalt ülivõimsalt parim ja seda on väga raske ületada, sest kõigi aegade parimaks jalgpalluriks peetav mees lõi oma 77 koondiseväravat vaid 92 mänguga. Neymaril kulus võrdluseks uue rekordini jõudmiseks 125 mängu. Küll aga pole kummagi saavutus võrreldav Brasiilia naiste koondise ründaja Marta väravasaldoga - 189 mänguga on ta skoori teinud 122 korral.

"Poleks iialgi ette kujutanud, et võin selle rekordini jõuda. Kuid ma pole parem Pelest ega ka ühestki teisest rahvuskoondise mängijast," jäi Neymar saavutusele hinnangut andes tagasihoidlikuks. Brasiilia koondise peatreener Fernando Diniz lisas: "Ta tuli tegema seda, mida tegigi: lõbutses, lõi kaks väravat ja ületas rekordi. Aga ta on iidol, teda tuleb tunnustada ja hinnata."

2017. aasta suvel sai Neymarist maailma kalleim mängija, kui ta Barcelonast PSG ridadesse siirdus. Pariisis veedetud aeg ei toonud aga klubile ihaldatud Meistrite liiga karikat ja tänavu suvel kolis brasiillane Saudi Araabia kõrgliigaklubisse Al Hilali.

Teises öises valikmängus alustas uut kvalifikatsiooniturniiri võidukalt Uruguay, alistades uue peatreeneri Marcelo Bielsa käe all 3:1 Tšiili. Edule pandi koduväljakul alus avapoolaja lõpuga, kui Nicolas de la Cruz ja Federico Valverde meeskonna kahe väravaga ette viisid. 71. minutil kasvatas de la Cruz ülekaalu juba kolmeväravaliseks, kolm minutit hiljem õnnestus Arturo Vidalil lüüa tšiillaste auvärav.