PSG ja PSV lõpetavad peenhäälestust, Lissabonis ja Istanbulis lüüakse linnalahinguid, USA alustas uustulnukateta uutmoodi (0)

Sporting ja Benfica peavad sel nädalavahetusel Portugalis omavahelise kohtumise, kus võib sisuliselt selguda meister. Foto: Scanpix / EPA / Rodrigo Antunes

Euroopa kõige tipmised liigad on niikuinii kogu aeg luubi all, aga mis toimub astme võrra allpool? PSG-l ja PSV-l näib meistriitel vormistamise küsimus, samas kui Sporting ja Benfica ning Galatasaray ja Fenerbahce võivad selgitada võitja omavahelise mänguga. MLS-is alles alustati, aga esimesed jõujooned hakkavad sealgi juba välja joonistuma.

Soccernet.ee välismaa jalgpalli rubriik "Mujal maailmas" annab ülevaate sellest, milline on kaks kuud enne hooaja lõppu seis Prantsusmaa, Hollandi, Portugali, Türgi ja USA kõrgliigades.

Prantsusmaa jalgpallielu liigub viimase tosina aastaga harjumuspäraseks saanud teed mööda - Paris Saint-Germain ees ja kõik teised järel. Viimati - ja sel liigahooajal ainsat korda - septembris kaotust tunnistanud PSG on küll saanud pärast aastavahetust kuue võidu kõrvale ka neli viiki, aga lähimat jälitajat edestatakse ikkagi tosina punktiga. Ei sega ka see, et viimaseid mänge tegev Kylian Mbappe pole enam puutumatus staariseisuses ja meeskond liigub aina noorenemise suunas. Viimati oldi Marseille'st 2:0 paremad sellest hoolimata, et terve teine poolaeg ja tükike esimestki mängiti vähemuses.

Tiitlite rekord võeti 11. korda Prantsusmaa meistriks tulles enda nimele juba mullu ja tänavu näib seitse vooru enne lõppu täiesti kindel, et rida pikeneb. Teisele kohale on kerkinud suurüllataja, mullu alles 14. kohal lõpetanud ja Ligue 1 ajaloos peamiselt tubli keskmiku rolli täitnud Brest, kes toetub aina rohkem noortele rõhuvas liigas hoopis kogemustele - nende tänavustest põhimeestest on vaid kaitsja Bradley Locko ja keskväljamees Kamory Doumbia nooremad kui 23-aastased. Kolmandal kohal olevat Monacot edestatakse siiski vaid ühe punktiga.

  • Hooaja esimesed 13 vooru kaotuseta läbinud, korraks isegi tabelis liidrikohta hoidnud ja talvepausile teisena läinud Nice on teinud vähikäiku, sest pärast jaanuarikuus väljakule naasmist on kahe võidu ja kahe viigi kõrvale teenitud koguni kuus kaotust. Veel ollakse viiendad, aga punkti kaugusel hingab kuklasse Lens ning nelja punkti kaugusel on tervelt kolm meeskonda. Francesco Farioli meeskonnale on saatuslikuks saanud võimetus väravaid lüüa - neist vähem on skoori teinud vaid neli meeskonda ja ehkki Nice'i kaitse on endiselt liigas paremuselt teine, ei piisa sellest enam punktide kogumiseks.
  • Väravaküttide tabelis on Kylian Mbappe jätkuvalt suveräänne liider ja võtab ilmselt kuuendat aastat järjest kuldse saapa endale, sest hooaja teises pooles hoogu läinud ja selles arvestuses teisele kohale tõusnud Lille'i mehel Jonathan Davidil on tabamusi kirjas 15. Söödumeistrite arvestuses on samuti esikohal PSG mees, aga kaheksa väravasöötu andnud Ousmane Dembele edestab Pierre-Emerick Aubameyangi vaid ühe pügala võrra.
  • Treenerit on hooaja jooksul vahetanud neli klubi, aga kolm neist suisa kahel korral. Lyon siples nii Laurent Blanci kui ka Fabio Grosso käe all tabeli põhjas, aga esimesest 14 mängust vaid ühe võitnud klubi on nüüd kerkinud Pierre Sage'i käe all kümnendaks ja on eurokohast vaid seitsme punkti kaugusel. Marcelino lõpetas Marseille' juhendamise seitsme mängu järel ise, Gennaro Gattusoga kukuti üheksandaks ja praegu ollakse Jean-Louis Gasset' tüürimisel eurokohtade konkurentsis. Nantes ei suutnud seevastu Pierre Aristouy' ja Jocelyn Gourvenneci vallandamisest mingit tulu lõigata. Kolmas mees, aastase pausi järel märtsi keskel klubisse naasnud Antoine Kombouare suutis vähemalt esimese mängu võita.

Standings provided by Sofascore

Hollandis sai PSV pöörane seeria märtsi lõpuga viimaks otsa. Võõrsil NEC-ilt saadud 1:3 kaotus lõpetas eelmise aasta jaanuaris alguse saanud ning ühtekokku 42 mängu kestnud jada, mille jooksul ei lahkutud kordagi väljakult punktideta. Väikesest tagasilöögist hoolimata edestab elektroonikalinna esiklubi Feyenoordi kuus vooru enne hooaja lõppu ikkagi üheksa punktiga, sest tiitlikaitsja jäi viimati hätta tabeli punase laterna Volendamiga ja loovutas võrdluses liidriga ootamatus kohas kaks punkti.

PSV ja Feyenoordi järel hoiab kolmandat kohta Twente, kes on ülistabiilselt püsinud hooaja algusest kuni praeguseni kohtadel vahemikus neljandast teiseni. Kui Enschede klubi ja neid jälitav AZ Alkmaar on kõrgliiga ülemises otsas tavapärased külalised, siis tänavu eksisteerib hetkeseisuga arvestatav võimalus, et kõrgliigasse jäävad püsima ka kõik kolm uustulnukat. Hetkel ollakse 12., 13. ja 14. kohal, kusjuures mõnevõrra üllatuslikult edestab Almere City hetkel nii Almelo Heraclest kui ka PEC Zwollet. Nimelt on tegu sajandivahetuse järel asutatud ja algul Almere Omniworldi nime kandnud klubi ajaloo esimese hooajaga Eredivisies.

  • Hooaega kohutavalt alustanud Amsterdami Ajax näis seejärel lõpuks jalgu alla saavat ja kerkis tabelis nii kõrgele, et võis mõelda koguni Meistrite liiga kohastki. Kuid uus mõõn ei lasknud end kaua oodata, sest vahepeal 30 punktist vaid neli loovutanud meeskond on alates veebruari algusest võitnud kaheksast mängust vaid kaks. Nii ollakse endiselt viiendad ja sealt tõusmine eeldaks juba konkurentide kokkuvajumist.
  • Kui liigatiitel kipub Eindhovenisse rändama, siis parima väravaküti aunimetusele käib endiselt tihe rebimine. Esikohale on tasapisi tõusnud AZ Alkmaari särki kandev kreeklane Vangelis Pavlidis 24 tabamusega, sest tema kahte põhikonkurenti on tabanud põud. Viies viimases mängus kuivale jäänud Luuk de Jong PSV-st on saanud kirja 22 ja üheksast viimasest liigamängust vaid ühes täpne olnud Santiago Gimenez Feyenoordist 21 väravat. De Jongil püsib siiski veel tules ka teine raud, sest nii temal kui ka meeskonnakaaslasel Joey Veermanil on liiga parimatena kirjas 11 söötu.
  • Tabeli põhjas käiks mäng justkui selle peale, kes suudab vähem võita. Ja konkurents on tihe, sest viimasel real asuv Volendam on sel aastal teeninud 12 mängust vaid viis viigipunkti ja mitte ainsatki võitu. Nendega võrreldes on tosinast mängust ühe võidu ja kolm viiki kätte saanud Vitesse suisa priimus ning nuriseda ei saa ka aastavahetuse järel ühe võidu ja kaks viiki noppinud Excelsior ... Kolmel viimasel meeskonnal on seega käesoleval kalendriaastal ühtekokku 36 mängust õnnestunud saada vaid kaks võitu! Ent irooniat kõrvale jättes pole näiteks Excelsior tegelikult veel sugugi otse püsimajäämise lootust minetanud, sest Waalwijkil on sel aastal võite samuti kaks ja ka PEC Zwolle pole kaheksast viimasest mängust suutnud korjata rohkem kui vaid kaks punkti.

Standings provided by Sofascore

Portugalis on tiitlilahingu näol taas tegu Lissaboni siseasjaga, sest Porto jääb juba kümmekonna punkti kaugusele. Sporting kaotas küll novembris Benficale ja siis kohe ka Guimaraesile, ent on järgmisest 39 punktist võtnud 37. Kui sel laupäeval kodus Benfica vastu revanš õnnestuks võtta, oleks suur samm tiitli poole tehtud - seda enam, et Sportingul on ka mäng varuks. Kui aga peaks võitma Benfica, on kõik kuus vooru enne lõppu jätkuvalt lahtine.

Viimase 20 aasta jooksul enam kui pooled hooajad neljandana lõpetanud Braga on tänavugi sama koha kursil, kui neil just ei õnnestu Portot üle mängida. Eurokohale ihub hammast ka Guimaraesi Vitoria, ülejäänutel on reaalsed lootused juba kadunud. Tabeli lõpus ei saa erinevalt paljudest teistest Euroopa tugevatest liigadest veel kedagi maha kanda, sest punane latern Chaves on üleminekumängude kohast vaid nelja punkti kaugusel. Päris lootusetu pole isegi kindlasti püsimajäämisest unistamine, sellest lahutab riigi põhjapiiri ääres asuvat klubi praegu seitse punkti.

  • Lõppegu hooaeg Sportingu jaoks kuidas tahes, peatreenerist Ruben Amorimist jäävad nad ilmselt niikuinii ilma. Pärast Xabi Alonso teadet, et ta jätkab Leverkusenis, viivad kuulujutud Amorimi eeskätt Liverpooli Jürgen Kloppi asendajaks, aga huvi on üles näidanud ka Barcelona. Igal juhul tuleb huvilisel ilmselt tasuda Amorimi 20 miljoni euro suurune väljaostuklausel.
  • Primeira Liga parima väravaküti jagavad tõenäoliselt omavahel ära Rootsi koondislane Viktor Gyökeres ja Kongo DV ründaja Simon Banza. Esimesel on praegu 22 ja teisel 21 tabamust, kusjuures Sportingu esiründaja Gyökeres võib veel teha ka haruldase duubli - väravasöötude arvestuses on ta praegu 10 sööduga teisel real, klubikaaslase Potega ühel pulgal ning Benfica mehest Rafast vaid ühega maas. Kui rootslane lõi juba Inglismaa esiliigas Coventry eest kahe eelmise hooajaga kokku 38 liigaväravat, siis Braga mees Banza on ootamatum õidepuhkeja - tema seni parim hooaeg oli kahe aasta eest Famalicao särgis lõppenud 14 väravaga.
  • Kõrgliigasse tõusjaist on taset hoidnud Moreirense, püsides jätkuvalt kuuendal tabelireal. Märkimisväärne on, et oma tosinast võidust on tervelt kaheksa võetud kõige "ökonoomsema" ehk 1:0 skooriga. Farense ja Estrela Amadora peavad püsimajäämise nimel veel pingutama - esimene on olnud alates jaanuarist võiduta ja korjanud üheksast viimasest mängust vaid kolm viigipunkti, teine on saanud pärast aastavahetust ainult kaks võitu.

Standings provided by Sofascore

Türgi jalgpallis on sel hooajal üks skandaal teist taga ajanud, mistõttu Galatasaray ja Fenerbahce võitlus meistritiitli nimel on veidi tagaplaanile vajunud. Iga vääratus võib saatuslikuks saada ning pärast jõululaupäeval tehtud omavahelist 0:0 viiki on Galatasaray olnud peaaegu eksimatu. 14 mängust on võidetud 13, seejuures viimased 12 järjest. Fenerbahce on sama perioodi jooksul vääratanud vaid õige pisut, ühe viigi võrra rohkem. On üpris tõenäoline, et tiitli saatuse võib otsustada eelviimase vooru omavaheline mäng, mis peetakse Galatasaray koduväljakul.

Kui Galatasaray suudabki praegust kahepunktilist edu lõpuni hoida ja meistriks tulla, ollakse ühes plaanis suure konkurendiga viigis, sest praegu on nad lõpetanud omavahelises võrdluses kõrgemal tabelikohal 32 korral, Fenerbahce aga 33 korral. Türgi kõrgliigat mängitakse tänavu 66. korda ning need kaks kanget on koos käimasoleva hooajaga esimesel-teisel kohal olnud 19 korral. Mis aga veelgi märkimisväärsem - selliseid hooaegu, kus kumbki kahe parema sekka ei mahu, on 66 aasta jooksul ette tulnud vaid viis!

Esiduo lähim jälitaja Trabzonspor jääb neist maha juba lootusetult ehk 30 punktiga ning peab pigem üle õla piiluma, et mitte kaotada Euroopa liiga eelringi viivat kolmandat kohta. Neljandal real püsib Besiktas, aga seitse vooru enne hooaja lõppu lahutab neid ja kümnendal kohal olevat Sivasspori vaid kuus punkti. 

  • Kui Fenerbahce 17. märtsil peetud kohtumises Trabzonsporist 3:2 jagu sai, jooksid kodumeeskonna fännid platsile ja ründasid Feneri mängijaid. Sigatsejatele värskelt määratud karistus tähendab, et allesjäänud seitsmest liigamängust kuus tuleb neil pidada tühjade tribüünide ees, lisaks karistati klubi suure rahatrahviga.
  • Feneri ja Gala duell jätkub ka väravaküttide tabelis, kuid hetkel liigatabeliga võrreldes vastupidises järjekorras. Mõne nädala eest 38-aastaseks saanud vanameister Edin Džeko on kõmmutanud Fenerbahce eest 19 ja temast seitse aastat noorem Mauro Icardi Galatasaray eest 18 väravat. Kui neilt kahelt võis juba hooaja eel suuri tegusid oodata, siis kolmandal real on varem nii Interi kui ka Barcelona ridadesse kuulunud Albaania koondislane Rey Manaj. Sivasspori ründajal on kirjas 16 tabamust ning see teeb temast järjekordse ründaja, kelle seni märkamatu karjäär on Türgis äkitselt õide puhkenud.
  • Mis on maailma üks haruldasemaid asju? Ükssarvik? Lumeinimene? Või hoopis jalgpallitreener, kes saab Türgis hooaega nii alustada kui ka ilma vallandamiseta lõpetada? Sel hooajal on neid ilmaimesid Türki alles jäänud vaid neli, sest koguni 16 klubi on hooaja käigus otsustanud treeneripingil muudatuse teha, mõni isegi mitu. Endiselt on ametis vastavalt Galatasaray ja Fenerbahce tüüri juures olevad Okan Buruk ja Ismail Kartal, samuti Ilhan Palut (Rizespor) ja Volkan Demirel (Hatayspor). Neistki neljast ühegi ametiaeg ei ulatu aga kaugemale 2022. aasta jaanuarist.

Standings provided by Sofascore

USA kõrgliiga ehk MLS lükkas hooaja käima veebruaris ja põhiturniir kestab oktoobrini. Meeskondadel on praegu peetud viis kuni seitse kohtumist, ent üht-teist annab tabelitest juba välja lugeda. Eelmisel hooajal idakonverentsi põhiturniiri võitnud ja alles konverentsi finaalis lisaajal hilisemale meistrile Columbus Crew'le kaotanud Cincinnati on kolme võidu ja kolme viigiga tabeli tipus. Nende ja tiitlikaitsja Columbus Crew vahele on end kiilunud Inter Miami, kellel on juba küll kirjas ka kaks kaotust. Lisaks Cincinnatile on kaotuseta veel vaid Philadelphia Union, võitu pole ainsana kirjas aga mullu põhiturniiri viiendana lõpetanud New England Revolutionil.

Läänekonverentsis on samuti kolme võidu ja kolme viigiga esikohal mullu põhiturniiril tagantpoolt teiseks jäänud LA Galaxy. Nende linnarivaal, eelmise hooaja finalist ja tunamullune meister Los Angeles FC on alles üheksas, kuid samas lahutab neid Galaxyst ainult viis punkti. Kaotuseta püsibki veel vaid Galaxy, võidurõõmu pole seni ainsana tunda saanud 2016. ja 2019. aasta meister, mullu põhiturniiril teise koha saanud Seattle Sounders.

  • Esmakordselt pärast 2016. aastat ei ole tänavu liigas ühtegi uut meeskonda. 29 meeskonda on jagatud tavapäraselt ida- ja läänekonverentsi, nendevaheline joon jookseb geograafiliselt Chicago Fire'i ja mulluse ainsa uustulnuka St. Louis  City vahelt.
  • 29 klubist vahetas kahe hooaja vahel juhendajat üheksa. Eurooplastest peatreenereid on praegu liigas kümme. Varem Inglismaa naiste koondist ja ja Miami Interit tüürinud Phil Neville'ist sai Portland Timbersi uus peatreener, Inglismaal Brentfordis, Aston Villas, Norwichis ja Leicesteris ametis olnud Dean Smith lõi käed Charlotte'iga. New York Red Bullsi saabus aga juhendama varem Saksamaal muuhulgas Mainzis ja Herthas töötanud Sandro Schwarz.
  • Üleminekuturul ei õnnestunud MLS-il seekord Lionel Messi sarnast kuldkala kätte saada, aga Brasiiliast Gremiost kunagise Barca-kaaslase juurde Miamisse siirdunud Luis Suarez oli ikkagi väärt tehing. Nimekaim Euroopast MLS-i kolinud mängija oli Tottenhamist Los Angeles FC-sse läinud Hugo Lloris, lisaks lõi rootslane Emil Forsberg käed Red Bullsiga ja mõne aasta eest Atalantas säranud kolumblane Luis Muriel Orlandoga.

Standings provided by Sofascore

Standings provided by Sofascore

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
ÜLISUUR VASTASSEIS
LOE JÄRELE: Flora näitas derbis Levadiale, et neid on vara maha kanda
PREMIUM LIIGA LAUPÄEV
TRAKTORIPOISTE VÄGITEGU
Traktorile hääled sisse! Inglismaa meister ja eurokarika võitja naaseb 22-aastase pausi järel kõrgliigasse
JUUBELIDERBI
Tallinna derbi rohelised varjundid ehk Krõmi, raudbetooni, Rüütli, Lõvipoiste ja Henni ajastud
Derbimeenutus | Skandaalse natsižesti teinud Nahk kahetseb: mul ei olnud vaja nii teha
REEGLID SELGEKS!
Videokohtunik | Kuidas käed käia tohivad? Miks Kuressaare sai penalti ja Kalju mitte?
PREMIUM LIIGA PULKADEKS LAHTI
PREMMI JUTUPUNKTID
Udune Albion | Kiilakat hollandlast oleme juba varem näinud
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
30:4
28
2.
Nõmme Kalju FC
9
6
2
1
22:11
20
3.
Paide Linnameeskond
11
6
1
4
18:11
19
4.
Tallinna FC Flora
11
5
4
2
21:15
19
5.
FC Kuressaare
9
3
2
4
16:22
11
6.
Tartu JK Tammeka
9
3
2
4
12:12
11
7.
JK Tallinna Kalev
11
2
3
6
11:20
9
8.
Pärnu JK Vaprus
9
2
2
5
9:16
8
9.
JK Narva Trans
9
1
3
5
8:26
6
10.
FC Nõmme United
9
1
2
6
5:15
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
28
Nõmme Kalju FC
20
Paide Linnameeskond
19
Tallinna FC Flora
19
FC Kuressaare
11
Tartu JK Tammeka
11
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
8
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!