Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti? (5)

"Videokohtunik" jätkab Premium liigas aset leidnud olukorde analüüsimist. Teises voorus tõmbas enim tähelepanu endale üks mäng, kuid äärmiselt mitmetahuline otsus tehti ka kohtumises, kus võitja oli lõpuks ilmselge.

Alustuseks tuli kohtunikel Kuressaares hinnata situatsiooni, kus löödi värav, ent vahetult enne seda kukkus karistusalas mitu meest. Mis ahelreaktsiooni algatas ja kuidas jõuda õige otsuseni? Paides sai peakohtunik tõhusat tuge abikohtunikult, pealinnas tuli aga väljakukohtunikul korra isegi videokohtuniku pakkumine viisakalt tagasi lükata.

Väljavalitud olukorrad:

1. Värav, viga või sukeldumine?

Mis mäng? Premium liiga 2. vooru kohtumine Kuressaare - FCI Levadia (0:6) 9. märtsil.
Mis juhtus?
 33. minutil lõi Levadia ründaja Joao Pedro värava. Talle söödu andnud Levadia poolkaitsja Mihkel Ainsalu kukkus hetk varem karistusalas, ent kukutas selle käigus ka Kuressaare kaitsja Ralf-Sander Suvinõmme.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kristo Külljastinen luges värava esialgu määrustepäraseks, kuid videokohtunik Juri Frischer kutsus ta ekraani juurde olukorda üle vaatama ning Külljastinen tühistas värava.
Miks intsident tähtis oli? Kaheväravalise kaotusseisu püsimine jättis Kuressaarele parema võimaluse mängu tagasi tulla. Kohtunike vaatenurgast ilmestab olukord väljakul toimuvate sündmuste võimalikku keerulist jada.

2. Mis kehaosa abiga pall üle joone saadeti?

Mis mäng? Premium liiga 2. vooru kohtumine Paide Linnameeskond - Nõmme United (3:1) 10. märtsil
Mis juhtus?
 55. minutil lõppes väravaesine segadus sellega, et Paide kaitsja Dehninio Muringen saatis palli üle Unitedi väravajoone.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kevin Kaivoja hindas tabamuse esialgu määrustepäraseks. Kohe tuli abikohtunikult Neeme Neemlaiult aga signaal, et olukorras võis toimuda käega mäng ning videokohtunik Tanel Üprus alustas kontrolli. Selle tulemusena fikseeritigi käega mäng ja värav tühistati.
Miks intsident tähtis oli? Paide ei saanud kätte kolmeväravalist eduseisu, mis oleks mängu saatuse suure tõenäosusega otsustanud.

3. Kas astuti ikkagi jalale?

Mis mäng? Premium liiga 2. vooru kohtumine FC Flora - Tallinna Kalev (2:2) 10. märtsil.
Mis juhtus?
 43. minutil kukkus Kalevi karistusalas pärast pealelööki duellis Kalevi kaitsjaga Flora poolkaitsja Tristan Pajo.
Milline oli otsus? Peakohtunik Grigori Ošomkov lasi mängul jätkuda.
Miks intsident tähtis oli? Flora võinuks vea määramisel teenida penalti, mis oleks lubanud neil mänguseisu avapoolaja lõpu eel viigistada.

4. Kui jalale astuti, miks seda nii kaua vaadata?

Mis mäng? Premium liiga 2. vooru kohtumine FC Flora - Tallinna Kalev (2:2) 10. märtsil.
Mis juhtus?
 71. minutil hilines Flora poolkaitsja Tristan Pajo võitlusesse Kalevi kaitsja Daniil Sõtšugoviga ja astus talle jalale.
Milline oli otsus? Peakohtunik Grigori Ošomkov näitas Pajole punast kaarti. Videokohtunik Jagnar Jakobson kontrollis olukorda pikalt ning jättis kontrolli tulemusena eemaldamise jõusse.
Miks intsident tähtis oli? Flora jäi viimaseks paarikümneks mänguminutiks väljakul arvulisse vähemusse.

5. Kes oli viimane mees?

Mis juhtus?
 89. minutil pääses jooksu Flora ründaja Mark Anders Lepik ning Kalevi kaitsja Georg Pank tegi tema peatamisel vea.
Milline oli otsus? Peakohtunik Grigori Ošomkov näitas kaitsjale kollast kaarti. Videokohtunik Jagnar Jakobson kutsus Ošomkovi aga kontrolli tulemusena ekraani juurde, et vaadata üle võimalik punase kaardi olukord. Ošomkov jäi siiski kindlaks enda esialgsele otsusele piirduda kollase kaardiga.
Miks intsident tähtis oli? Kui Pank oleks eemaldatud, andnuks see Florale viimasteks minutiteks võimaluse mängida kümnekesi kümne vastu ning seeläbi suurema võimaluse võitu püüda.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.