U-21 suutis viimase minuti väravast viigistada Kasahstani eakaaslastega (0)

Karol Mets oli üks kolmest täismängu teinud eestlasest. Foto: Jana PiparEesti U-21 koondis pidas täna viimase kontrollkohtumise enne reedel algavat valikturniiri, kui TNTK staadionil võõrustati Kasahstani eakaaslasi, kellelt saadi lõpu eel kätte viik.

Eesti U-21 koondis oli TNTK staadionil peetud kohtumises küll suurema osa ajast kergelt domineerivamaks pooleks, kuid 1:1 viigiväravani jõuti alles tänu Maksim Lipini viimasel minutil realiseeritud penaltile.

Eelseisvat valiktsüklit silmas pidades hindas Eesti peatreener Martin Reim tänast mängu väga vajalikuks. "Kindlasti oli tänane väga kasulik mäng. Meil ju suur osa poisse mängivad regulaarselt koduliigas ning neile on kindlasti vaja ka rahvusvahelisi mänge, kus tempo on hoopis teine. Selles mõttes usun, et tänane mäng täitis kindlasti oma eesmärki ja läks asja ette."

Mängu algus oli küllaltki võrdne ning suurem osa ajast hoiti palli keskväljal. Siiski jõudsid esimese teravama võimaluseni külalised, kui 7. minutil anti Eesti kaitseliini vahelt sööt kasti, kuid õigel ajal oli jaol Nikita Baranov, kes palli nurgalöögiks jõudis puhastada.

Pärast seda olukorda oli mäng jällegi mõnda aega rahulikum ning kumbki meeskond märkimisväärsete võimalusteni ei jõudnud. Eesti esimene võimalus tekkis 23. minutil, kui Soome esiliigas mängiv Stanislav Goldberg murdis paremalt äärelt sisse ning kastijoonelt paar meetrit mööda läinud pealelöögi sooritas.

25. minutil tabas eestlasi aga külm dušš, kui vastaste vasakäär Stanislav Lunin terava palli kasti saatis ning Alibek Ajaganov nahkkera ligi 12 meetrilt Marko Meeritsale püüdmatult allanurka suunas – 1:0.

Pärast üpriski ootamatut avaväravat muutus Eesti natukene domineerivamaks pooleks. Teeniti mitmeid karistus- ning nurgalööke, kuid konkreetse pealelöögini nendest olukordadest ei jõutud. Teisel pool väljakut testisid aeg-ajalt Marko Meeritsa valvsust ka külalised, kuid ükski nende kauglöök Eesti väravat otseselt ei ohustanud. Seega lõppeski avapoolaeg Eesti poolt vaadatuna 0:1.

Vahetused elavdavad oluliselt mängu

Poolajal tegid mõlema meeskonna peatreenerid ohtralt vahetusi – Eesti poole pealt vahetati välja kuus mängijat ning kasahhide poole pealt neli. "Kindlasti ei ole tänane algkoosseis sama, mis reedel Taani vastu. Pigem tahtsin kõigile võimaluse anda ning näha, kuidas mehed erinevatel positsioonidel hakkama saavad. Samuti proovisin kõigile piisavalt puhkust anda, sest kolme päeva pärast on meil ju juba järgmine ning tähtsam mäng," lausus Reim.

Need vahetused tõid kaasa ka mängu olulise elavnemise ning esimese poolaja lõpus alanud Eesti surve hakkas mängu edenedes aina suuremaks muutuma.

Esimene hea võimalus tekkis Eestil 56. minutil, kui ligi 20 meetrilt Maksim Lipini poolt teele saadetud löögile suutis vastaste väravavaht Stas Pokatilov näpud vahele saada. Järgmine võimalus tekkis Eestil 72. minutil, kui paremal äärel tehti Maksim Lipinile viga ning Eesti teenis karistuslöögi. Trahvilööki läks andma Brent Lepistu, kelle heale tsenderdusele sai õrnalt pea vahele Karol Mets, kuid pall lendas siiski mõned meetrid väravast mööda.

Ka järgmine hea võimalus tekkis Eestil just karistuslöögist, kui 80. minutil tehti keskväljal Andreas Raudsepale ligi 25 meetri kauguselt väravast viga. Teenitud trahvilööki läks andma Maksim Lipin, kelle löögi suutis külaliste väravavaht suurte raskustega latti lükata. Paljudele pealtvaatajatele tundus, et latist tagasi põrkunud pall käis isegi üle väravajoone, kuid kohtunikud lasid mängul jätkuda ning väravat seega ei lugenud.

Maruline lõpp Eesti poolt

Ligi viis minutit enne mängu lõppu otsustas Eesti peatreener Martin Reim minna üle kahe puhta ründaja peale, saates eelnevalt keskkaitses tegutsenud Marten Müti Joel Indermitte kõrvale teiseks ründajaks. Kaitseliini jäi seega Eestil kolm meest: Aleksandr Kulinitš, Karol Mets ning Maksim Podholjuzin. "Kuigi tegu oli sõprusmänguga, siis ega kaotada ei taha me kunagi. Lisaks tuleb meil kindlasti ette ka valikmänge, kus lõpus on vaja väravat lüüa ning seega oli praegu sõprusmängus hea võimalus sellist taktikat proovida," põhjendas loots.

Lõpu lähenedes aina tugevamaks muutunud Eesti surve kandis lõpuks ka vilja, kui nurgalöögi järgses olukorras ründas vastaste poolelt Igor Pikalkin küünarnukiga Martin Ustaali – tulemuseks 11-meetri karistuslöök ning Pikalkinile varajane dušš. "Eks see oli selle tulemus, et me olime pikalt survestanud ning vastastel oli tekkinud juba teatud frustratsioon," arvas olukorda mitte kõige täpsemini näinud eestlaste juhendaja.

Teenitud penaltit asus realiseerima juba eelnevalt silma paistnud Maksim Lipin, kes saatis palli kindlalt väravavahi poolt vaadates vasakusse ülalnurka – 1:1! Külaliste väravavaht hüppas küll õigele poole, kuid löök oli piisavalt täpne, et Pokatilov ei saanud isegi näppe vahele. Väravat tähistades teenis Lipin särgi seljast rebimise eest ka kollase kaardi. Kuna sisuliselt kohe pärast väravat kõlas ka peakohtunik Eiko Saare lõpuvile, kindlustas Eesti omale viigi sisuliselt viimasel sekundil.

4. juunil kell 19:00 TNTK staadionil (Kotka tänav 12, Tallinn)

Eesti U-21 - Kasahstani U-21 1:1 (0:1)