Memo | Promise David tuuseldas Kalevi kaitseliini segi ja jätkas kaunist väravaseeriat (0)

Promise David (keskel) keeras Kalevi kaitseliini sõlme. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nõmme Kalju jätkab Premium liigas korralikus hoos – sedapuhku saadi 2:0 jagu mullusest pronksisatsist Tallinna Kalevist.

Ehkki Kalju alustas kohtumist veidi intensiivsemalt, oli esimesena ohtlik hoopis Kalev. Maksim Podholjuzin ebaõnnestus oma kasti lähistel lihtsa sööduga ja Aleksander Švedovski lõi 20 meetrilt peale, kuid Henri Perk suutis palli vastu posti tõrjuda ning väravavõrgu puutumatuna hoida.

Järgmised võimalused lasid end kaua oodata, ent saabusid kambakesi: napilt paari minuti jooksul said Kalju poolelt lööki proovida nii Alex Matthias Tamm, Promise David kui ka Pavel Marin. Tamme löök kolistas küll posti, aga seisu muuta nõmmekatel siis veel ei õnnestunud.

25. minutil sai Kalju viimaks värava kätte: Kalev lubas Marinil uhkes üksinduses kasti purjetada ning ehkki väravavaht Oskari Forsman suutis teravale tsenderdusele käed vahele panna, lõi David tänu suurepärase kohavalikule tagasipõrkunud palli võrku – Kalju 1:0 juhtima! Rohkem väravaid esimesel poolajal ei löödud.

Teisel kolmveerandtunnil panid mõlemad meeskonnad ründemängus järgmise käigu sisse. Esmalt sai taas ohtlikuks Kalev, kui vahetusest sekkunud Sander Sinilaid umbes viieminutilise mängu järel kastijoonelt väravale lajatas, aga pommlöök kolksatas vastu latti.

Statistilises mõttes oli teise poolaja algus esimesega identne: Kalevil avanes küll esimene ohtlik võimalus, millega tabati väravaraame, aga sihile jõudis hoopiski Kalju. 55. minutil tõstis Kalju 17-aastane keskpoolkaitsja Rommi Siht hiilgava palli Kalevi kaitseliini taha, kuhu oli avanenud Tamm. Kalju ründaja võttis palli alla, sööstis Forsmani vastu üks-ühele olukorda ning lahendas kindlalt – seisuks 2:0!

Kalju võimalused avanesid pea ainuisikuliselt läbi Davidi – küll asjatas ta kesktsoonis, küll vedas palli mööda äärt üles. Realiseerimine jättis aga soovida nii temal kui ka kaaslastel – palli ei saanud võrku ei Marin ega ka vahetusest sekkunud Daniil Tarassenkov ja Mihhail Orlov.

Kalevi järelejäänud mängu parim võimalus avanes läbi Vadim Mihhailovi, kes korraliku tsenderduse järel Pergiga silmitsi pääses, kuid Kalju pikakasvuline väravavaht sättis end lähilöögile täpselt ette. Ehkki üleminutitel oli Kaljul kasutada ka penalti, jäid võrgud siiski puutumata – omasid kogu mängu vältel korralikult tassinud Forsman suutis Tamme löögi vasakust alanurgast tõrjuda.

Soccernet.ee tähelepanekud:

Pöördehetked | Kalevi raamikolistused. Teise poolaja algus oli justkui deja vu esimesest: ohtlik võimalus Kalevile, aga seejärel värav hoopis Kaljule. Avapoolajal oli Kalevi postikolistajaks Aleksander Švedovski, teise kolmveerandtunni hakatuseks äsas palli vastu latti vahetusest sekkunud Sander Sinilaid.

Mõlemad olukorrad mõjusid Kaljule äratuskellana, sest napid minutid hiljem sahises võrk juba väljaku teises otsas. Niisiis said Kalevile kurioossel kombel saatuslikuks justkui nende endi ohtlikud võimalused, mille järel Kalju oma mängu selgelt elavdas ja ka sihile jõudis.

Üllatus | Kalevi häda sööduliiniga Marin-David. Pavel Marini suurepärane platsinägemine ja Promise Davidi füüsiline ramm osutusid Kalju jaoks vägevaks relvaks, mida kombineerides Kalevi kaitseliin ikka ja jälle segadusse aeti. Kuna David on ühtlasi ka väga kiire mängija, avasid Marini kavalad läbisöödud Kaljule mitmeid suurepäraseid võimalusi, mille läbinägemisega Kalev selges hädas oli.

Kuigi keskkaitsesse lülitatud kapten Tristan Toomas Teeväli sai individuaalses plaanis Davidi markeerimisega enam-vähem hakkama, siis just Marini panuse tõttu oli kanadalase ohjeldamine Kalevi jaoks siiski ootuspäraselt keeruline ülesanne. Näiteks Marek Kaljumäe, kes mängijate üleandmisel aeg-ajalt Davidiga tegelema pidi, jäi pea igas olukorras väleda ja jõulise vastase vastu väga selgelt hätta. Seda kinnitab ka üleminutitel tehtud penaltiviga

Staar | Promise David. 22-aastane kanadalane oli tõeline üleplatsimees, kes mängis kandvat rolli pea igas Kalju rünnakus. Mullu jalgpallisõprade poolt lihvimata teemantiks ristitud ründeäss on üles leidnud hiilgava väravavormi: viimase viie mänguga on ta võrku sahistanud lausa seitsmel korral. Tema ohtlikkus on kodumaises kõrgliigas kõigile teada, ent ometi on temaga toimetulemine pea ületamatu takistus.

Kummaline hetk | Aleksander Švedovski ülikiire kollane kaart. Mängu avavilest oli möödas ei rohkem ega vähem kui neli sekundit, kui Kalevi terav keskväljamees hüppas keskväljal tald ees Rommi Sihile otsa. Peakohtunik Rasmus Maalinn ei kõhelnud hetkekski, vaid kergitas taskust kollase kaardi. Muuseas oli Kalju jõudnud vea tegemise hetkeks anda täpselt kolm söötu.

Tsitaat | "Mul on karjääri jooksul kolm penaltieksimust kõrgliigas, kõik Kalevi vastu, kaks neist omakorda Forsmani vastu," muigas Kalju ründaja Alex Matthias Tamm pärast mängu Soccernet TV mängujärgses intervjuus.

27. aprillil kell 14.30 Sportland Arenal

JK Tallinna Kalev - Nõmme Kalju FC 0:2 (0:1)
25. Promise David, 55. Alex Matthias Tamm

Realiseerimata penalti: 90+4. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud
: 25. Pavel Marin, 55. Rommi Siht
Hoiatused: 1. Aleksander Švedovski, 42. Marek Kaljumäe, 78. Hugo Palutaja, 90+2. Taavi Jürisoo - 90+6. Mihhail Orlov
Mänguolud: +13, vahelduva pilvisusega kergelt tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras