Thomas Häberli: olen uhke, et noored meid teisel poolajal mängu tagasi tõid (3)

Thomas Häberli nentis, et esimese poolaja lihtsad eksimused olid kahetsusväärsed. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondise peatreener Thomas Häberli nentis pärast maavõistluses Soome käest saadud 1:2 kaotust, et esimese poolaja lihtsad eksimused olid kahetsusväärsed, kuid kiitis noore meeskonna iseloomu, et Eesti teisel poolajal mängu tagasi toodi ja lõpp ärevaks muudeti.

Thomas, mida meeskonnale praegu pärast mängu ütlesid?
Et me oleksime pidanud mängima esimese poolaja samamoodi nagu teise – emotsiooniga ja eksimusi kartmata. Alustasime kohtumist hästi, aga kokkuvõttes ei väärinud täna viiki esimese poolaja momentide tõttu, kus kaotasime duelle, mille tulemusel lõi vastane kaks väravat.

Vaheajaks olime 0:2 taga. Meil on noor meeskond ja noored mehed pidid selles olukorras juurde panema. Nad tõid meid mängu tagasi. Lõime värava ja omasime ka mingeid šansse 2:2 löömiseks. Lõpuks oli kaotus tõsiasi, aga noored tegid head tööd.

Millest need esimese poolaja eksimused tingitud olid?
Enne esimese väravaga lõppenud penaltit tegi Soome tugevat survet, millega silmitsi olles tuleb säilitada külm pea. Olime esimesel poolajal duellide võitmisega hädas. Soome võitis neist enamiku ja kui ise neid ei võida, siis on pall mingil ajal võrgus.

Teisel poolajal suutsime neid 50-50 duelle võita ja mäng oli võrdsem. Vigu tuleb vältida, noored peavad õppima ja paremaks saama. See noorem põlvkond vajab veel veidi aega, aga olen kindel, et õige pea suudavad nad läbi 90 minuti stabiilsust hoida.

Mida sa vaheajal tegid, et meeskond teisel poolajal need duellid enamasti võitis? Muutus mängupildis oli ilmne.
Vaheajal rääkisin natuke emotsionaalselt. Valjemalt kui muidu. See sõnum jõudis kohale, mis on hea. Tavaliselt pole rahvuskoondise peatreeneril vaja selliseid võtteid kasutada, aga lõpuks oleme kõik inimesed ja vahel on lihtsalt vaja sellist torget. Olen poiste üle uhke, et nad suutsid meid mängu tagasi tuua. Viigi jaoks sellest ei piisanud, aga teisel poolajal nähtud esitus oli hea.

Mida arvad Alex Matthias Tamme esitusest? Seal leidus ju muudki head peale värava.
Jah, muidugi. Ta võitles, mis on tema tugevus, ja tuli targasti pallile vastu. Temast oli palju kasu ja ma olen väga õnnelik, et ta värava lõi. Temaga rääkides olen alati rõhutanud, et väravate löömine on oluline. Ta tegi seda ja loodan, et tal sujuvad asjad edaspidi veel paremini.

Veel üks küsimus ühe konkreetse mängija kohta. Eestis on olnud kuulda arvamusi, et meil äkki polegi mängijaid, eks suudaksid viieses liinis äärekaitsjana (wing-back või äärik) tegutseda. Minu meelest näitas Kristo Hussar täna, et need arvamused on ekslikud.
Hussar on U21 rahvusmeeskonna eest teinud häid etteasteid ja oli aeg ta A-koondise juurde tuua. Täna näitas ta, et lisaks jooksurammule on tal ka muid tugevusi. Ta on hea mängija. Nagu ka Erko Jonne Tõugjas. Ütlesin neile enne mängu, et eksimusi tuleb ette, aga tähtis on see, mida teha pärast eksimust. Mõlemad näitasid täna head iseloomu ja tugevaid karaktereid on meil koondises vaja. Need noored kutid on õigel teel!

Kas sa oled tänase esitusega rahul?
Teise poolajaga olen. Esimesel oli halvemaid hetki, kus vastane lõi väravad ja millega ei saa rahul olla. Neid asju tuleb parandada, sest lõpuks ju kaotasime 1:2. Alustasime mängu hästi. Soovisime Soomet kõrgelt survestada. Eeldasime mõnevõrra teist asetust ja pidime alguses nende tegelikuga kohanema. Esitusega saame pigem olla rahul.

On sul täna nähtu järel kahetsusi seoses neljapäevase mänguga Varssavis?
Ma arvan, et me ei saa tänast mängu võrrelda Poolas peetuga. Intensiivsuse tase oli ikkagi hoopis teine. Varssavis oli meil kuus mängijat, kelle vanus jäi 21 eluaasta kanti, mängisime vähemuses ja seis püsis 70. minutini 0:2 peal. Lõpuks kaotasime 1:5. Samas nägi teistes sõelmängudes skoore 0:5 ja 1:4. Võitlusvaimu ja ühtsuse üle võime olla uhked. Väga noor meeskond ei kurtnud, vaid võitles lõpuni. See oli tubli.

Fotograaf: BRIT MARIA TAEL