Eesti U-19 vandus nimekale Katarile viimasel minutil alla (3)

Eestlased Herol Riibergi avaväravat tähistamas. Foto: EJL

Ligi pooleteise kuu pärast EM-valikturniiri alustav Eesti U-19 koondis kohtus täna ettevalmistavas sõprusmängus Katari U-20 esindusega ning kuigi kohalikud poisid osutasid väärt vastupanu, siis viimase hetke väravaga võtsid 2:1 võidu kõrbepojad.

Enne mängu oli teada, et Eesti ridades on nii mõnigi oluline puuduja, nagu näiteks Napoli akadeemias palliv Frank Liivak, kerge vigastusega nädalakase väljakutelt eemal olev Rauno Sappinen, juba aprilli lõpus viga saanud Nõmme Kalju mees Märten Kuusk ning eile meistriliigas vastavalt Flora ja Narva Transi ridades platsil käinud German Šlein ning Artjom Škinjov ja Svjatoslav Jakovlev.

Sellest hoolimata osutasid Sinisärgid väärt vastupanu ning kohtumine rahvusstaadionil A. Le Coq Arenal algas võrdlemisi luuravalt, kus külalised hoidsid küll pisut enam palli, aga meie meeste tugev kaitsetöö hoidis Katari koondislased eestlaste väravast eemal.

Esimest korda pääses naftariigi noortekoondis meie kasti teravamalt tosina minuti järel, kui Sevilla noortesüsteemi kuuluv Akram Hassan Afif trahvikastis pikali viskus ja penaltit nõudis, kuid kohtuniku vile seepeale vaikis.

Seitsme minuti pärast olid Katari mehed taas ohtu külvamas, kui Belgia esiliigas palliva Eupeni duubelmeeskonda kuuluv Ahmed Moain Doozandeh end kastis üksinda leidis ning palli Matvei Igonenist mööda saatis. Mees õigel kohal oli aga hiljuti end Nõmme Kalju põhirivistusse murdnud Henrik Pürg, kes nahkkera joonelt klaaris ning seeläbi tabloole endiselt kaks barankat jättis.

Riibergi suurepärane keerutus avab skoori

25. minutil oli meie noortel sellele kõigele terav vastus, kui kastis sai palli Tartu Tammeka mees Martin Miller, kes omakorda leidis Herol Riibergi ning Flora hingekirja kuuluva ääremängija keerutus kastijoonelt oli sedavõrd meisterlik, et vastaste puurilukk Mohammed Al Bakri oli selle vastu võimetu ning õpikust võetud väravaga asusidki Eesti noored Katari vastu juhtima - 1:0!

Avavärava autor Herol Riiberg näitas täna terve kohtumise vältel teravust üles. Foto: Gertrud Alatare (arhiiv)

Viis minutit hiljem ei olnud kaugel ka Sinisärkide teine värav, kui taas andis kaaslasele suurepärase söödu Miller. Paraku leidis äärekohtunik mõningase mõtlemise järel, et väravavahiga silmitsi pääsenud Eduard Golovljov oli suluseisus ning hooaja algul meistriliigas võrke purustanud Infoneti mees seisu kasvatada ei saanud.

33. minutil olid taas aktsioonis kõrbepojad, kui paremalt äärelt sai Red Bull Salzburgi noortemeeskonna liikme Jassim Mohamed Omeri tsenderdusele pea vahele Sevilla mees Afif, kuid Igonen oli taaskord mees omal kohal ning püüdis palli kindlalt. Peatselt testisid Katari noored taas Infoneti esikinnast, kuid Real Madridi akadeemiasse kuuluva Abdullah Abdul Salam Ali ürituse suutis Igonen taas kindlalt enda käppade vahele saada.

40. minutil külvasid ka meie noored taas Katari värava all ohtu, kui otse nurgalöögist testis väravavahi valvsust Riiberg, kuid sedapuhku oli kohalikus Katari liigas palliv Al Bakri valvel ning puurilukk lükkas pantrihüppega palli üle lati. Vahetult enne poolajavilet oli taaskord ohtlik Sevilla noor Afif, kuid ründaja löök lendas napi meetri ristnurgast mööda ning seega mindigi poolajale Eesti 1:0 eduseisus.

Vastaste surve kannab vilja

Värvikas Katari meeskond oli sellisest seisust aga silmnähtavalt häiritud ning teisele poolajale tuldi vastu sedavõrd näljasemalt. 66. minutil tõi vastaste kasvanud surve ka tulemuse, kui alustuseks leidis Reali mehe Abdullah Ali sööt kastist Ahmed Mohammed Al Saadi ning seisu hoidis muutumatuna vaid Igoneni reflekstõrje jalgadega.

Samast olukorrast koorus aga välja uus oht ning kuigi esialgu suutis Igonen taas Ahmed Doozandehi löögi puhul efektset tõrjetööd teha, siis "lauapallile" sai esimesena jaole paarkümmend sekundit varem väravavõimaluse luhanud Al Saad. Samuti Belgias palliv noormees sedapuhku ei eksinud ning saatis nahkkera mõnelt meetrilt värava tühja nurka - tabloole 1:1 viiginumbrid.

Pärast seda näitas taas mitmel korral teravust üles Real Madridi-Sevilla duo Abdullah Ali-Akram Afif, kuid eestlased suutsid suurema ohu kustutada ning vajadusel tegi head tõrjetööd ka Igonen. Mida mäng edasi, seda suurem hulk Katari mehi aga rünnakule lülitus ning kui tundus juba, et mäng on viigisadamasse tüürimas, leiti kastist hea sööduga Al Saadi, kes väravavahiga silmitsi olles ei vääratanud ning vihmases Lillekülas külalised ekstaasi äärele viis - külma kõhuga Igonenist mööda löödud pall leidis tee võrku ning 90. minutil oli Katari 2:1 eduseis tõsiasi.

Pärast seda olid Sinisärgid küll kerges šokis, kuid ründetegevus siiski pisut aktiviseerus. Paraku ei jõudnud ei Herol Riibergi head triblingud ega koondise debütandi Karl-Anton Sõerde üritused üleliia ohtlikuks kujuneda ning seega tuligi Eesti noortel mehise vastupanu järel tunnistada eksootiliste külaliste nappi 1:2 paremust.