Ei olegi vastast?! Jälle Hispaania, jälle Bonmati - naiste Rahvuste liiga sai esimese tšempioni! (0)

Aegade esimene naiste Rahvuste liiga tiitel kuulub Hispaaniale. Foto: Scanpix / Franck Fife / AFP

Naiste Rahvuste liiga sai oma esimese tšempioni, kui täielikult hispaanlaste kontrolli all olnud finaalmäng lõppes valitseva maailmameistri 2:0 võiduga. Pronksile tuli Hollandi alistanud Saksamaa.

Hispaania valitsusaeg naiste jalgpallis sai uue peatüki ühes UEFA naiste Rahvuste liiga esimese hooaja lõpuga. Uus võitlussari küttis kirgi - sest grupimängudes olid mitmed tipud hädas. Nii sattus mullu Austraalias ja Uus-Meremaal toimunud MM-il kolmanda koha saavutanud Rootsi üllatuslikult A- ja B-tasandi piirimaail olevatele üleminekumängudele. Muidugi, nagu võis eeldada, rootslannad olid kahe mängu kokkuvõttes tõusta himustanud Bosnia ja Hertsegoviinast 10:0 üle.

Oma kohad tipmises seltskonnas säilitasid ka Belgia, Norra ja Island. Kui kaks esimest näitasid vastavalt Ungarile ja Horvaatiale koha väga kindlalt (koondtulemused 10:2 ja 8:0) kätte, siis "saarlased" alistasid Serbia kõigest 3:2. Kusjuures üleminekumängudega jäid esimese hooaja jõujooned täies mahus paika - kõrgemale astmele pole asja ka C-tasandil parimad kohad saanud Lätil, Montenegrol ja Bulgaarial. Muidugi, gruppide võitjad ja kaotajad võtavad liikumise igal juhul ette.

Aegade esimene finaal

Kolmapäeva õhtul Sevillas enam kui 32 tuhande pealtvaataja silme all peetud finaal oli mitmes mõttes ajalooline. Esiteks seetõttu, et naiste Rahvuste liigat mängiti esimest korda. Nii oli iga uus samm justkui verstapostivääriline. Samal ajal oli oma "missioon" ka Prantsusmaal, kes pole varem ühelgi suurturniiril kahe parima sekka jõudnud. Saksamaa alistamise järel see juhtus - vastu tuli astuda valitsevale maailmameistrile Hispaaniale.

Ülesanne polnud kergete killast. Nagu võis eeldada, FC Barcelona ja Real Madridi ässadest kubisev Hispaania koondis mängis jõuliselt, väravale orienteeritult ning tõesti, meistrile omaselt. 21. minutil tuli prantslannade väravavahil Pauline Peyraud-Magninil esimest korda tõsiselt sekkuda, kollitajaks vasakult äärelt tõusnud Salma Paralluelo. Törts hiljem jõudis Irene Paredese pealöök väravalatti!

Kümmekond minutit hiljem polnud eksimiseks enam võimalust: MM-i staar Olga Carmona mängis ründaja Jenni Hermosoga vasakul äärel kiirelt seina, leidis seepeale söödu värava alla ning Aitana Bonmati oli õigel ajal kohal - 1:0 Hispaaniale!

Teise poolaja algusminutitel surus Hispaania mängu taas vastase poolele. 53. minutil krooni saanud rünnak jõudis Bonmati abil paremale tiivale, Ona Battle lasi madala söödu penaltipunkti lähistele ning Mariona Caldentey paigutas ühega - 2:0!

Kahest väravast Hispaaniale piisas, et tõsta poole aasta jooksul teine karikas. Juubeldamisest sai täiel rinnal osa ka seekordses koondiseaknas debüteerinud 17-aastane ründaja Vicky Lopez, kes vahetati mängu ka finaalis. Mullu mais Eestis toimunund U17 EM-finaalturniiril säranud talent kuulub korraga nii oleviku- kui tulevikutegijate sekka: muuhulgas on ta nimel juba Hispaania meistritiitel, Meistrite liiga trofee ja neidude U17 MM-i kuld.

Vicky Lopez on hullutanud ka A. Le Coq Arenat. Foto: Brit Maria Tael

Kuigi Prantsusmaast kokkuvõttes erilist vastast polnud, sest võrreldes maailmameistri üheksa pealelöögiga, millest neli läksid raami, olid Herve Renardi hoolealuste vastavad näitajad kolm ja null. Ka mängupilt oli seda nägu, et värve valib vaid Hispaania. Hõbemedalite võitmine on see-eest saavutuseks ikka, sest rääkimata tiitlist, kaela pole seni kuskil saadud ka pronksmedaleid.

Hilise lahendusega pronksimäng

Rahvuste liigas mängitakse välja kõik kohad, sarnaselt MM-iga, kuid erinevalt Euroopa meistrivõistlustest. Nii astusid tandrile veel korra ka poolfinaalides kaotanud Holland ja Saksamaa. Jabural kombel küll pärast finaali - tavaliselt on turniiri olulisim mäng ikka viimane. Hollandis Heerenveenis peeti põhimõtteline lahing sellele vaatamata ära.

Eelmise peatreeneri Martina Voss-Tecklenburgi vabastamise järel Saksamaa tüürile asunud Horst Hrubeschi tiim ähvardas esimesena, kui ääreründaja Klara Bühl jõudis pealelöögini juba teisel minutil. Esimesed sekkumised läks sealjuures samuti sakslannade arvele: viis minutit hiljem sundisid Hollandi ässad Lineth Beerensteyn ja Wieke Kaptein Merle Frohmsi tõrjetööle.

Varajastele toimetustele vaatamata otsustati mäng ära alles teise kolmveerandtunni tagumises pooles. Esmalt kasutas Saksamaa ära hollandlaste kesisest klaarimisest tekkinud segaduse ning Bühl põrutas palli võrku - 1:0 Saksamaale! Kümmekond minutit hiljem oli 23-aastane Müncheni Bayerni ääreründaja tsenderdajaks, tiimikaaslane Lea Schüller lööjaks - 2:0!

Kolmandana lõpetanud Saksamaa sõidab suvel olümpiamängudele. Foto: Scanpix / Federico Gambarini / dpa

Esiründaja Vivianne Miedema abita mänginud Holland sooritas kokku kuus lööki, neist neli ohustasid sakslannade väravaraami. Võitjale kogunes see-eest seitse täpset üritust, avapoolajal jõudis mänguvahend Sjoeke Nüskenist korra ka posti. Ühes kaotusega jäi Holland ilma ka pääsmest suvistele olümpiamängudele, kus mängivad Euroopast võõrustaja Prantsusmaa, Hispaania ning Saksamaa.

Pall on naiste Rahvuste liiga jala juures uuesti hooajal 2025/26. Eesti jätkab mängimist C-tasandil, kus tänavu jäädi oma grupis teisele kohale. Üleminekumängudest jäädi napilt ilma.