Kalju murdis Tammeka vastupanu teisel poolajal (galerii!) (0)

Foto: Gertrud AlatareNõmme Kalju esimene mäng oma uues kodus Kadrioru staadionil lõppes 3:0 võiduga Tartu Tammeka üle. Kolm punkti ei tulnud siiski nii lihtsalt nagu tulemuse järgi arvata võiks.

Avapoolajal ei saanud Kalju kevadiselt künklikul muruväljakul oma mängu kuidagi käima ning Tammeka ei jäänud neile millegagi alla. Teisel poolajal pani favoriit siiski enda paremuse maksvusele ja võttis kindla võidu.

Lisaks tugevamale füüsisele oli oluliseks faktoriks ka vaheaja taktikalised muudatused. Hideaki Takeda tegi rünnakul ruumi Kristen Viikmäele ning avapoolaja lõpus vigastada saanud Jüri Jevdokimov äärel Sergei Terehhovile.

Just Viikmäe viis Kalju 57. minutil juhtima. Võimalusi hakkas tekkima üha rohkem ning oma nimed said skoorilehele kirja ka Eino Puri ja Tarmo Neemelo. Kõik kolm tabamust sündisid tsenderdustest, neist kahe esimese autoriks oli Oliver Konsa ning kolmandal Terehhov.

"Esimesel poolajal olid mängijad natuke ebakindlad, tehti palju eksimusi ja tehnilist praaki. Teisel poolajal olid Viikmäe ja Tarmo ees ning Oliver täitis oma rolli. Tulema hakkas häid tsenderdusi, mida avapoolajal meil õieti ei olnudki," selgitas erinevaid poolaegu Kalju peatreener Igor Prins.

Avapoolaeg kui võrdne võrdsega

Esimene kolmveerandtund ei reetnud millegagi, et vastamisi on Meistriliiga liider ja eelviimane. Kalju küll üritas kombineerida, aga tegi ohtralt lihtsaid eksimusi ega suutnud kuidagi Tammekat surve alla panna.

Tartlaste värav oli avapoolajal tõsiselt ohus vaid ühe korra, kui Neemelo sai kümme minutit enne vaheajavilet söödu viiekasti nurga juurde ning suutis kaitsjaga võideldes ka terava löögi teele saata. Tammeka kindamees Michael Kaltenhauser tõrjus lähilöögi enda värava suunas ning sai selle napilt enne väravajoont kätte.

Tammeka võitis keskväljal ohtralt palle ning vastas Kaljule teravate vasturünnakutega, samuti olid nad ohtlikud standardolukordades. Parimad väravašansid sündisid kauglöökidest, kui nii Heiko Tamm, Alexander Nimo kui ka Georgi Ivanov testisid Vitali Teleši valmisolekut, aga Kalju väravavahti neil üle mängida ei õnnestunud.

Täiesti uue näoga teine poolaeg

Kohe teise poolaja esimestest minutitest sai aga selgeks, et Kalju mäng on juba hoopis teisest puust. Pisikest Takedat asendanud Viikmäe julgustas nõmmekaid vähem madalat söötu otsima ja rohkem tsenderdustele panustama ning see tõi kohe ka edu. Samuti hakkasid efektiivselt tööle ääred, mis olid avapoolajal varju jäänud.

Tammeka suruti pikaks ajaks enda värava alla ning tugev surve tõi lõpuks edu 57. minutil. Neemelo peanupp ei ulatunud küll Konsa tsenderduseni, kuid see oli Kaljule isegi heaks uudiseks, sest pall maandus tagapostis Viikmäe jalale ning kuna Kaltenhauser oli eeldanud lööki Neemelolt, sai teine ründaja selle sisuliselt tühja võrku kõksata - 1:0!

Teine värav näis olevat vaid aja küsimus, sest Kalju ülekaal püsis mäekõrgusena, aga kuni see end veel oodata lasi, püsis mängus ka põnevus. 74. minutil võttis pinged maha Eino Puri, kes suunas järjekordse Konsa tsenderduse viielt meetrilt hüppelt peaga väravavõrku - 2:0!

Mõnevõrra rahunenud, kuid järkuvalt kodumeeskonna kindlalt dikteerimisel kulgenud mängule pani 86. minutil punkti Neemelo, kes suunas jalaga väravasse Terehhovi vasakult äärelt tulnud tsenderduse - 3:0!

"Tähtis on võit. Seis võinuks suuremgi olla, aga mul on hea meel selle üle, et saime oma mängu käima," rõõmustas Prins.

Muru jättis oma jälje

Kalju juhendaja tunnistas, et väljaku kvaliteet jättis kohtumisele olulise jälje. "Palli liikumine on hoopis teistsugune ja see andis tunda. Väga palju tehti kergeid eksimusi ja praaki," ütles Prins.

Temaga nõustus tartlaste loots Kristjan Tiirik: "Eks ta ikka mõjutas, Kalju ei saanud esimesel poolajal maast söötu korralikult mängida ja meil oli selle võrra kaitses lihtsam. Sellest ilmselt ka nende vahetused."

Tammeka keskväljal mänginud Rauno Tutk arvas aga, et mängukvaliteeti muru ei mõjutanud. "Aga jalad võttis läbi küll. Väljak oli pehme, kuid praegustes tingimustes ilmselt Eesti parim," lisas ta, olles looduslikule platsile platsile pääsemise üle õnnelik: "Murul on ikka hoopis teine tera mänguda."

Tartlased: väsisime

"Esimesel poolajal püsisime ilusasti, pidasime kaitses vastu ja mängisime oma mängu. Julgen öelda, et meil olid isegi paremad võimalused kui Kaljul," võttis Tutk mängu kokku. "Lõpuks aga väsisime, Kaljul on füüsis parem."

"Esimene poolaeg oli väga hea. Suutsime kaitses kompaktselt mängida ja Nõmmel ei olnudki praktiliselt varianti, meil olid isegi paremad variandid," sekundeeris Tammeka peatreener. "Teisel poolajal tuli Viikmäe, nad hakkasid sirgjoonelisemalt mängima ning meie väsisime - sealt hakkasid eksimused tulema."

"Kalju on kogenum ja paremini komplekteeritud, neil on võimalus vahetustega oma mängu muuta," lisas Tiirik. Ka poolkaitsja tõstis esile Kalju taktikamuudatust: "Nad läksid kahe ründaja peale üle. Enne mängisid nad praktiliselt ühe loova poolkaitsjaga. Rääkisime poolajal, et selleks tuleb valmis olla, aga jäime nende pikkade pallidega ikkagi raskustesse."

Kui Kalju jätkab kaheksanda järjestikuse võidu järel kindlalt tabeli tipus, siis Tammeka on kogunud seitsme mänguga vaid neli punkti, millega ollakse eelviimased. Lisaks kõigele valmistavad tartlastele probleeme vigastused, sest Artur Pikk, Maido Pakk, Ando Hausenberg ja Kaspar Kaldoja pole saanud juba tükk aega meeskonda aidata. Mängust Kaljuga jäi eemale ka Marek Tšernjavski.

"Marekile teeb kubemelihas liiga. Hoidsime teda, et järgmistes mängudes Paidega kodus ja Kuressaarega võõrsil löögivõimelised olla," selgitas Tiirik, kelle sõnul on lootust, et ka Pikk naaseb mänguks Paidega, aga Hausenberg selleks ajaks veel valmis ei ole.

Mängu parim - Oliver Konsa

Kalju äärepoolik tegi taas suurepärase esituse, seda eriti teisel poolajal paremale äärele suundudes, ning lisas oma kontole järjekordsed kaks väravasöötu. "Ta on heas hoos. Tema trumbiks on just kiirus ja korralikud tsenderdused," kiitis kohtumise järel ka peatreener Prins.

Väravad (alates 0:50):

28.04. kell 17:00 Kadrioru staadionil

Nõmme JK Kalju - Tartu JK Tammeka 3:0 (0:0)
57. Kristen Viikmäe, 74. Eino Puri, 86. Tarmo Neemelo

Hoiatused: 83. Alexander Frank Nimo, 89. Siim Valtna
Mänguolud: +16, päikesepaisteline ilm; muruväljak heas seisukorras.

Suluseisud             2:0    5:1    7:1

Kalju: 1-Teleš, 3-Koogas, 14-Kallaste, 77-Šišov, 5-Bärengrub, 75-Wakui, 7-Puri, 10-Konsa, 15-Jevdokimov (46. 11-Viikmäe), 99-Neemelo, 23-Takeda (46. 18-Terehhov).
Varus: 69-Zomerski, 6-Rodrigues, 18-Terehhov, 16-Melts, 11-Viikmäe, 8-Ceesay, 2-Bianchi.

Tammeka: 27-Kaltenhauser, 5-Lilleväli, 12-Naggel, 14-C. Anderson, 17-S. Valtna, 6-Saks (78. 9-M. Valtna), 16-Tutk, 7-Laas (78. 18-Paabut), 8-Tamm (59. 13-Lorenz), 3-Nimo, 15-Ivanov.
Varus: 31-Kutter, 13-Lorenz, 2-Tenno, 18-Paabut, 9-M. Valtna, 10-Hurt.