Probleemne Levadia võitis napilt needuse murdnud Viljandit (video!) (3)

Igor Subbotin lõi Levadia võiduvärava. Foto: Gertrud Alatare (arhiiv)Meistriliiga 33. vooru kõige publikuvaesemas kohtumises alistas Tallinna FC Levadia napilt 2:1 FC Viljandi. Seejuures murdis Mulgimaa võistkond oma kuus aastat kestnud needuse, kui pärast täpselt nii pikka aega omade jõududega Levadia väravavõrk sahisema saadi.

Pärast kaotust Sillamäe Kalevile end kokku võtnud ning seejärel Flora ja Tammeka alistanud Levadia mäng oli täna küll üsnagi liimist lahti, kuid sellest hoolimata suudeti oma ära võtta. Meeskonna kapten Igor Morozov viis võõrustajad Maarjamäe kompleksis 30. minutil Viljandi väravavahi Alan Ventseli eksimuse toel juhtima, kuid kõigile üllatuslikult võis teise poolaja alguses tabloolt leida viiginumbrid.

Nimelt viimati 2006. aastal Levadia võrku sahistanud Viljandi viigistas 48. minutil seisu, kui avapoolajal suurepärase võimaluse raisanud Jaan Leimann sedapuhku üks-üks olukorras täpne oli. Rabedalt esinenud kodumeeskond sai siiski oma hõbedaheitlust silmas pidades tähtsad kolm punkti kätte, sest 58. minutil oli peaga täpne Igor Subbotin.

"Pask mäng, aga kolm punkti siit ikka võtsime. Oleks oma võimalused paremini realiseerinud, oleks palju lihtsam mängida. Aga kuidagi magasime terve mängu. Ei olnud täielikult kontsentreeritud. Sellepärast see mäng läkski raskeks," sõnas heitluse järel Morozov.

Väga võitluslikku ning iga minutiga üha paremat mängu näidanud Viljandi oli oma sooritusega aga palju rohkem rahul. Joel Indermitte kommenteeris: "Selles suhtes, et endale ka vähe üllatuslikult suutsime väga hästi mängida Levadiale vastu ja luua võimalus. Kohe esimese kümne minuti jooksul oli Jaan Leimannil väga suurepärane võimalus, et oleks võinud ette minna."

Jaan Leimanni uskumatu eksimus

Kuigi juba avaminutil pääses Ingemar Teever Subbotini paremalt äärelt tulnud tsenderduse järel peaga löögile ja Alan Ventseli sellega palli lati alt tõrjuma sundis, pärast mida õigepea Ventsel altnurgast ka Artjom Artjunini karistuslöögi ära tooma pidi, siis lahingu kuldseim võimalus avanes hoopiski 12. minutil teisel pool Leimannil.

Homme 23. sünnipäeva tähistav ründaja pääses ootamatult täiesti üksinda Levadia kaitsjate selja taha, jooksis mööda Roman Smiškost, kuid seejärel kolme meetri pealt oma nõrgema vasaku jalaga palli tühja väravasse suunata ei suutnud ning selle asemel nahkkera posti kõrvale küljevõrku veeretas.

Kuidas Leimann antud olukorras eksida sai? Vastab Viljandi peatreener Zaur Tšilingarašvili: "Küsimusi on meil endal samuti väga palju, aga ma räägin teile - see on jalgpall, see on lihtsalt jalgpall." Loots lisas, et puudu jäi kogemustest ja vaimsest valmisolekust.

Pooltunni täitumisel eksis aga omakorda meeskonna puurilukk Ventsel, kui ta nurgalöögi järgselt palli püüda ei suutnud ja Morozovil viiekastist mänguvahendi väravavõrku lüüa lasi. "Ma ei tea, ma väga hästi ei mäleta seda. Tundus, et keegi pani pea vahele ja siis pall läks kõrge kaarega seal kastis ja väravavaht hüüdis "mina", mina läksin lõpuni palli peale ja nii oligi - jõudsin enne teda selle palli ära lüüa," lausus oma selle hooaja 12. tabamuse vormistanud keskkaitsja.

Levadia suutmatus realiseerida

Avaminutite suurepäraste olukordade kõrval oli Levadia tõsisemalt aktsoonis taas pärast väravat, kui esmalt Artur Rättel 33. minutil Subbotini tsenderdusest palli jalaga seitsme meetri pealt õige napilt üle lati saatis. Sellele järgnes paar Subbotini ebaõnnestunud sooritust, mille järel mees 38. minutil madala söödu kasti lükkas, kust Teever palli väravavahi kätesse lõi.

42. minutil ei suutnud oma eksimuse üle imestada Rättel, virutades 15 meetri pealt palli madalalt täpselt raamide kõrvalt mööda. Hetk hiljem jättis ründaja löögiau juba teistele meestele, kuid ka Ilja Antonovi löök ei leidnud kedagi muud kui puuriluku. Selle kõrval oli Viljandil vaid üks veidike teravam olukord Levadia kastis, kui Indermitte peaga keskväljalt tulnud tsenderduse Roman Smiškole suunas.

Poolajal Ingemar Teeveri ja Marek Kaljumäe välja vahetanud ning Rimo Hundi ja Albert Taari sisse toonud Marko Kristali juhendatavad ei toonud Levadia treeneri loodetud muutust mängu ning teist kolmveerandtundi alustasid selgelt paremini külalised. 48. minutil andis Ott Ottis imelise passi Eron Krillole, kes terava palli napilt vasaku posti kõrval mööda vihistas.

Sama minuti lõpuks oli aga juba seis viigis, kui Leimann Morozovi eksimuse järel teistkordselt kaitsjate selja taha pääses ja palli sedapuhku külmavereliselt tagumisse nurka lajatas.

25 mängu pikkuse Levadia vastu kuival oldud seeria (kui eelmise aasta Morozovi omavärav välja arvata - toim.) lõpetanud tabamuse sündi põhjendas võõrustajate kapten: "No üks põhjus oli kindlasti minu eksimus keskväljal, et ma valesti arvestasin palli ja nii see oligi. Väike pallipõrge, kohe sööt tsooni ja mees läks üks-ühele. Mis siin ikka. Võtan süü enda peale."

Igorite pead toovad võidu

Viigivärava järel Levadia justkui mõistis, et tuleb jalad kõhu alt välja võtta, kuid seda ei tehtud eriti veenvalt. 50. minuti Artjunini 30 meetri pealt teele saadetud karistuslöök leidis omale koha kindlalt Alan Ventsli süles ja ühe nurgalöögijärgse ebatäpse pealöögi kõrval ei toimunud nagu suurt midagi.

58. minutil leidis aga Janar Toomet tsenderdusega tagapostist Igori, kel erinevalt avavärava autorist Morozovist perekonnanimeks Subbotin, kes peaga mänguvahendi raamide vahele lükkas - seis 2:1! Viljandi reageeris kaotusseisule närviliselt, teenides keskväljal tehtud rumala vea ning olukord hiljem jutustamise eest kaks kollast kaarti.

Teise poolaaja keskel avanes Rimo Hundil suurepärane võimalus tabloole 3:1 numbrid tuua, kuid Haapsalu mees suutis viie meetri pealt üles leida posti. Jalga üritasid valgeks saada ka Toomet, Taar ja Antonov, ent kõigi nende kauglöögid ei olnud piisavalt head. Üleliia head ei olnud ka Viljandi sooritused, sest kuigi suudeti rünnata, siis lõpplahendused jäid kehvadeks ja nii löögile praktiselt ei jõutudki.

Tähelepanuväärne on vaid kümmekond minutit enne lõppu aset leidnud Sander Sinilaiu olukord, kus ta karistuslöögijärgse segaduse ajal kuue meetri pealt üle värava suutis lüüa. Seega mõlemapoolsete ürituste järel skoor enam ei muutunud ja nii sai Levadia oma napi 2:1 võidu.

Viljandi omadega rahul, Levadia üldsegi mitte

"See mäng juba võistkond näitas iseloomu, head mängu - pretsensioone ei ole. Üks viga oli muidugi väravavahil ja teine küsimus kohtunikud, aga võistkond mängis ideaalselt. See oli juba parem mäng, mis ma vaatasin," oli Tšilingarašvili oma juhendatavatega rahul. Veidike rahulolematust valmistas vaid Juri Fricheri kohati vaikinud vile.

Samal põhjusel tõstis mitmel korral platsil häält ka Indermitte: "Kipun olema vahepeal emotsionaalne mängija, aga muidu üldiselt terve mängu suhtes vilistasid hea partii, aga just see teine värav jäi natuke hinge peale (kaitsja sõnul lükkas Levadia mängija enne tabamust nende meest selga - toim.), muidu ei ole halba midagi öelda. Arvan, et kokkuvõttes võib olla rahul, et andsime nii hea lahingu Levadiale, et nad ei saanud midagi kergelt."

Levadia loots Marko Kristal ei jäänud heitlusega aga mitte kuidagi rahule: "Ütleme nii, et esimest korda sellel hooajal oli päris piinlik vaadata. Kui meeskond väljakul on tahtejõuetu ja nagu ei tahagi seda, siis seda on kurb vaadata. Loodavad selle peale, et äkki tuleb - no tuligi ju tegelikult - aga see ei ole see, mille nimel me trenni teeme ja mille nimel mängime."

Küsimusele, kas sellest siis poolajal ka kaks vahetust, vastas Kristal: "Kaks... oleks võimalik olnud rohkem vahetusi teha, oleks paljusid vahetanud." Samas ei näinud ta, et teine kolmveerandtund oleks parem olnud. "Teine poolaeg oli samasugune nagu see esimenegi. Nii palju praaki, nii palju niukest olekut väljakul, kus ei olda mängus sees... See mäng oleks pidanud tegelikult ära otsustatama esimese kümne minutiga ja olekski kõik olnud."